ranking krajowy

Utrzymane 11. miejsce po zwycięstwie Jagiellonii i fatalnych wynikach Czech

Mimo że znowu zanotowaliśmy bolesną porażkę, było też zwycięstwo, które przy korzystnych wynikach innych meczów dało utrzymanie 11. miejsca.

Uwaga: podział miejsc na sezon 2027/28 (w 2028/29, o którym decyduje ranking po sezonie 2026/27, powinien być identyczny) został ogłoszony przez UEFA. Kluczowe miejsca pozostały bez zmian:

  • 9. – wicemistrz kraju od III rundy eliminacji LM ścieżki niemistrzowskiej (pewna minimum faza ligowa LE),
  • 10. – mistrz kraju od fazy ligowej LM,
  • 12. – zdobywca pucharu kraju od IV rundy eliminacji LE (pewna minimum faza ligowa LK), trzeci/czwarty zespół od II rundy eliminacji LE,
  • 14. – mistrz kraju od IV rundy eliminacji LM. 

Wyniki

2. kolejka fazy ligowej Ligi Mistrzów

Sabah FK – Slavia Praga 2:0
Galatasaray SK – FC Barcelona 1:4
Viking Stavanger – Bayern Monachium 3:3
Aston Villa FC – Fenerbahçe SK 6:0
FK Bodø/Glimt – Borussia Dortmund 1:0
Szachtar Donieck – AEK Ateny 3:1

2. kolejka fazy ligowej Ligi Europy

Lech Poznań – Bayer 04 Leverkusen 0:4
Jagiellonia Białystok – Ararat-Armenia Erywań 3:1
Sparta Praga – Lillestrøm SK 1:1
Olympique Marsylia – Olympiakos Pireus 0:1
Ferencvárosi TC – Viktoria Pilzno 2:1
Stade Rennais – OFI 2:1
TSG 1899 Hoffenheim – Beşiktaş JK 2:3

1. kolejka fazy ligowej Ligi Konferencji

KAA Gent – Aarhus GF 1:0
Panathinaikos AO – Borac Banja Luka 2:1
KuPS – Trabzonspor 2:4

Egnatia Rrogozhinë – FC Midtjylland 1:1
SC Freiburg – FK Jablonec 3:2
FC København – SC Braga 3:0
SK Brann – Lincoln Red Imps 2:1
Heart of Midlothian FC – FC Nordsjælland 1:1

Lech, tak jak w pierwszej kolejce, przegrał 0:4. Przy takiej postawie nie miał szans na nic więcej, na początku były pechowe momenty, ale finalnie znów nie było wątpliwości co do końcowego wyniku. Co gorsza, koszmarna różnica bramek umiejscawia teraz Lecha na samym końcu tabeli fazy ligowej i bardzo utrudnia mu kwestię awansu, jeżeli po ostatniej kolejce będzie miał on tyle samo punktów co inne zespoły grające o top 24. Na razie i tak trudno o tym mówić, bo trzeba zacząć od zbierania jakichkolwiek oczek, a w terminarzu w najbliższym czasie nie będzie łatwiej i było o tym wiadomo już wcześniej.

Jagiellonia też zaczęła od straty gola, ale szybko ją odrobiła i ostatecznie pewnie wygrała. Teoretycznie łatwiej już być nie mogło, jednak europejskie puchary, a już na pewno LE, nie jest miejscem na lekceważenie kogokolwiek. Pod względem regularności przeciwko takim rywalom na Jagiellonii można polegać, zwłaszcza u siebie. To daje pewną ulgę i pierwsze konkrety w rankingu w tegorocznej fazie ligowej. Dzięki temu wynikowi daliśmy sobie szansę na utrzymanie 11. miejsca, w czym pomogły nam też inne zespoły.

Ranking krajowy

BIlans wyszedł na zero – wyprzedziliśmy Czechy, ale sami zostaliśmy wyprzedzeni przez Grecję i po tej kolejce nasze miejsce się nie zmienia.

Poz.Kraj2022/232023/242024/252025/262026/27RazemDystansTen tydzień
9Turcja11,80012,00010,30011,0755,90051,0755,5500,800
10↑Grecja2,12511,40012,68714,2005,40045,8120,2870,800
11Polska7,7506,87511,75015,7503,40045,525–0,400
12↓Czechy6,75013,50010,55011,0253,50045,3250,2000,200
13Norwegia5,7508,00011,8128,0506,20039,8125,7131,200
14Dania5,9008,5007,65612,2505,00039,3066,2191,000

Turcja bardzo nieudanie zaczęła w LM, ale dziś powetowała sobie te wysokie porażki. Trabzonspor i Beşiktaş wygrały i ten kraj odjeżdża coraz dalej.

Cały czas znakomicie wygląda Grecja. Zaczęła wprawdzie od porażki AEK-u w LM, ale już Olympiakos i Panathinaikos się nie potknęły. Dopiero w samej końcówce OFI straciło świetny wynik we Francji, ale i tak wyniki Grecji były wystarczające do wyprzedzenia nas i zajęcia przez nich 10. miejsca.

Najgorzej w tej kolejce spisały się kluby czeskie – tylko Sparta zremisowała, a pozostałe zespoły przegrały. Zwłaszcza w przypadku Slavii i Viktorii to korzystne niespodzianki dla nas, a zwycięstwo Jagiellonii wystarczyło do wyprzedzenia ich i pozostania na 11. miejscu.

Norwegia, w przeciwieństwie do Turcji, zanotowała kapitalne wyniki dwóch klubów w LM, potrafiła też to podtrzymać w niższych rozgrywkach, choć Brann przegrywał u siebie z Lincoln Red Imps. Wynikowo wychodzi zatem znakomicie, przez co Norwegowie są w grze o wysze miejsca.

Kluby duńskie weszły do gry w LK i nie wykorzystały inauguracji najlepiej. Porażka Aarhus była raczej dość łatwa do przewidzenia, ale remis Midtjylland w Albanii już mniej. Nordsjælland na wyjeździe dużo traci i jego remis w Szkocji nie jest aż tak zaskakujący. Ich sytuację poprawił przede wszystkim FC København pokonując Bragę, natomiast nawet te nienadzwyczajne wyniki dały Danii cały jeden punkt.

Ranking klubowy

Lech Poznań i Legia Warszawa
Poz.KlubKraj2022/232023/242024/252025/262026/27Pkt. w FLRazem
64DjurgårdenSwe131,517,50032,000
65PanathinaikosGre231113,252,5231,750
66AnderlechtBel12013,752,53031,250
67SalzburgAut97843231,000
68BolognaIta001119,75030,750
69AEK AtenyGre03217,58830,500
70GentBel1110702,5230,500
71LechPol142011,253030,250
72NewcastleEng08021,75029,750
73LegiaPol0915,54028,500
74Rapid WiedeńAut2,52,518,252,52,528,250
75Sturm GrazAut641053128,000

Lech ponownie przegrał i jego sytuacja zupełnie się nie zmieniła. Zarówno za nim, jak i za Legią, znajduje się Sturm Graz, ale i on przegrał swój mecz w LE. Pierwsze punkty zdobyły Panathinaikos i Gent, ich współczynniki jeszcze się nie zmieniły, ale przed Lechem bardzo daleka droga, aby w ogóle móc myśleć o wyprzedzeniu tych klubów w rankingu. Będzie to możliwie najwcześniej po upływie jeszcze dwóch lub trzech kolejek.

Jagiellonia Białystok
Poz.KlubKraj2022/232023/242024/252025/262026/27Pkt. w FLRazem
76ŁudogorecBul5947,751,527,250
77SevillaEsp21600027,000
78PafosCyp0011,125132,5026,625
79CeljeSvn02,59,5113026,000
80Maccabi Tel AwiwIsr2,514432,526,000
81FCSBRou2,5214,551,525,500
82JagielloniaPol001483225,000
83GenkBel07018025,000
84Crystal PalaceEng00021,8753224,875
85RennesFra1110003324,000
86LuganoSui2314,2522,5223,750

Tu jest szansa, że coś się wydarzy w najbliższych tygodniach. Zwycięstwo z Araratem-Armenią oznacza pierwsze dwa punkty Jagiellonii, ale wciąż jest to mniej niż gwarantowane trzy. Do ich przekroczenia potrzeba jeszcze zwycięstwa lub dwóch remisów, a to pozwoliłoby wyprzedzić niegrające FCSB i Maccabi Tel Awiw, a może także Celje, jeżeli nie zacznie punktować. Na razie, tak jak Pafos, nie zdobyło nic, więc jeszcze przez jakiś czas pozostanie z dorobkiem minimalnym.

Raków Częstochowa
Poz.KlubKraj2022/232023/242024/252025/262026/27Pkt. w FLRazem
88BaselSui171,504022,500
89RakówPol2,53014,252,522,250
90Rayo VallecanoEsp00022022,000
91AEK LarnakaCyp421,512,751,521,750
92StrasbourgFra00021,5021,500
93Young BoysSui2,5766021,500
94↑OmoniaCyp325,3756,8754421,250
95BournemouthEng00004421,026
96SunderlandEng00004421,026
97BrightonEng016002,5221,026
98↓İstanbul BaşakşehirTur12052,51,521,000
99↓LensFra0102,508820,500

Szybko poza wynik gwarantowany w fazie ligowej LE wyszła Omonia. To samo zrobiły Sunderland i Bournemouth, ale on mają jeszcze do przekroczenia minimalny współczynnik Anglii, tak jak i Brighton. Dlatego na razie to Cypryjczycy są najbliżej wyprzedzenia Rakowa, brakuje im do tego już tylko jednego punktu.

Pozostałe polskie kluby
Poz.KlubKraj2022/232023/242024/252025/262026/27Pkt. w FLRazem
177LarneNir11,52,522,59,500
178NordsjællandDen07002,509,500
179ĦamrunMlt2,521,52,519,500
180↑OFIGre0000329,162
181↑Aris SalonikiGre2201,5029,162
182↓GórnikPol00002,59,105
183↓GKS KatowicePol000029,105
184↑Wisła KrakówPol002,5009,105
185↑ŚląskPol002009,105
186↑PogońPol1,520009,105
187↑LechiaPol1,500009,105
188↓JablonecCze00002,509,065
189↓Hradec KrálovéCze00002,59,065
190↓Sigma OłomuniecCze0006,62509,065
191↓Baník OstrawaCze0022,2509,065
192↓Mladá BoleslavCze004009,065
193↓Bohemians PragaCze01,50009,065
194↓SlováckoCze400009,065
195VaduzLie2,511,5229,000
196PetrocubMda21,52,51,51,59,000
197Inter EscaldesAnd1,51,51,51,52,508,500

Po zwycięstwie Jagiellonii zyskały po 0,08 punktu i znów są wyżej niż kluby czeskie, ale za to zostały wyprzedzone przez greckie, analogicznie jak Polska w rankingu krajowym. Wśród klubów ze współczynnikiem 9,5 przegrał Nordsjælland, ale celem jest nadal wyprzedzenie Larne i Ħamrun, aby zwiększyć swoje szanse na rozstawienie w III rundzie eliminacji LK.

Ocena

W przypadku Lecha i Jagiellonii znów nie można mówić o niespodziankach. Mistrz Polski kolejny raz nie potrafił przeciwstawić się znacznie mocniejszemu rywalowi, natomiast w Białymstoku można było cieszyć się ze zwycięstwa w roli faworyta. Pod tym względem Jagiellonii od dłuższego czasu nie można wiele zarzucić.

Na razie wystarcza to, aby przynajmniej na jakiś czas pozostać na 11. miejscu. Skorzystaliśmy na bardzo nieudanej kolejce Czech, za to Grecja, nawet jeżeli punktuje na 50%, to i tak jest to znacznie więcej niż my jesteśmy w stanie wykonać. Za to Liga Konferencji okazuje się nie taka łatwa dla Danii i Norwegii, nawet jeżeli mają już pierwsze zwycięstwa na koncie.

Jak ocenić ligę, której czołowe dwa zespoły osiągają świetne wyniki w LM, a ten z dalszego szeregu aż tak męczy się z drużyną z Gibraltaru? Nie jest to takie zerojedynkowe, wyniki dużo mówią, ale nie wszystko. Za to jest jasne, że decydują o dorobku punktowym i na końcu o podziale miejsc. Według stanu na teraz jest nawet lepiej niż po poprzednim sezonie, ale wciąż konieczne jest oglądanie się za siebie.

Udostępnij:

14 komentarzy

  1. Bądźmy realistami. Nasz cel to obrona 12 lokaty…
    Mamy 2 ekipy w LE + fatalne losowanie Lecha.
    Oczywiste jest że wynikiem będzie utrzymanie 12 lokaty rankingu….
    I o tym każdy normalny expert wie.

  2. Z Frederiksenem w Lechu jest podobny casus jak kiedyś w Legii z Urbanem. Dobry na ligę i fatalny na puchary. Legia wtedy postanowiła zrobić krok do przodu i już w zimie zatrudniła Berga. Rok później Wojskowi przestali już być w LE outsiderem i wygrali grupę w ładnym stylu. Lech również powinien poszukać kogoś z lepszej półki.

  3. Powiem tak:
    Spodziewałem się że Lech przegra i tak faktycznie było, jedynie co mogę ponarzekać to nie na styl gry bo próbowali ile mogli a narzekam na mental ich, byli nerwowi, spięci, brakowało im swobody gdy czyli przeciwnika. Albo im się przyda do sztabu psycholog albo po prostu zmienić trenera na takiego by trzymać tę filozofię Lecha plus pracować mentalnie nad zespołem.
    Jagiellonia była faworytem z Araratem i to pokazali. Wielkie Brawa!!!

  4. Rankingowi martwi to że odrabiając 1 pkt lub więcej co kolejkę Norwegia i Dania nam zagrażają. Poza tym fajnie że Jaga w kryzysie to ciągle Jaga. SAcun

  5. Niestety Lecha oglądałem tyle co przy golach, bo w robocie. Ale czy te dwa karne nie były totalnie z dupy? Trochę męczy mnie ten pech Lecha. Jak nie jakieś niewymuszone żałosne błędy typu rzut z autu do przeciwnika Yegbe. To kurna jakieś z dupy karne daje sędzia. Masakra. Oby z Suderlandem chociaż nam los sprzyjał, bo będzie biednie.
    Jagiellonia spoko, ale mogła strzelić więcej, bo teraz każdy gol się liczy, a Arrat najlepszy przeciwnik do tego.
    Zaczynam się obawiać Norwegii. Dania to chuj, nie przeskoczy nas.

    1. Jaga ma swoje ograniczenia, ale nie pęka. To nie jest ekipa która się rozsypie przy 0:2 i przegra dowolnym wynikiem, zależącym od motywacji rywala. Poza tym najtrudniejszego rywala ma już za sobą. Lech jedzie do Lizbony i trochę strach się bać.

      1. Jeśli dobrze zrozumiałem to oznacza, że cenisz Olympiakos wyżej od Sunderlandu Crystal Palace i Lyonu, mogę wiedzieć skąd masz taką ocenę?

        1. *najtrudniejszego rankingowo rywala. Co będzie na boisku to czas pokaże, faktem jest że akurat Olympiakos ma doświadczenie pucharowe większe niż wszystkie angielskie kluby razem wzięte.

  6. Pozdrawiam wszystkich chłopaków z Doznania, dobrze robicie, tak trzymać. Świetnie to się rozwija, znakomite transfery – poproszę więcej takich Yegbe czy Luisów Palma (notabene co za centrostrzał!). Idzie to wszystko w dobrym kierunku, nic się nie zmieniajcie, wynikiem się nie przejmujcie, najważniejsze, że wyjazd we Wrocławiu wygrany, trzeba pokazać miejsce w szeregu (widzieliście kiedy im te petardy wybuchły? no właśnie). Stadion piękny, murawa równa, świetnie zroszona. Tak trzymać, gratulacje!

    1. A byłbym zapomniał, Staniszewskim się nie przejmujcie, pójdzie młody do ojca i będzie transfer za 6M euro, mam nadzieję, że będzie doświadczony napastnik, który zluzuje Ishaka, taki Arkadiusz Milik by Wam się przydał, rozwiałby wszelkie wątpliwości.

    2. Najlepsze, że są na dobrej drodze do obrony tytułu, jeżeli zdobędą 3 tytuł z rzędu to finansowo nikt Lechowi w Polsce nie podskoczy. Kasa z LE, dnia meczowego, praw tv i transferów będzie się zgadzać.

      1. No nie dowozi ta pierwsza drużyna, nawet jeśli klub w innych aspektach tak. Mental jak u juniorów, już 180 minut gry bez jakiegokolwiek przebłysku na boisku. Bilans Nielsa w Poznaniu z silniejszymi rywalami jest tak ultra tragiczny, że aż nie chce się go przywoływać.

        A w połowie lipca słyszało się tezę że Lech jest gotowy na LM xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *