europejskie puchary statystyki

Pierwsze zwycięstwo z Hiszpanami od 14 lat

Lech pokonał półfinalistę Ligi Mistrzów z zeszłego sezonu i awansował do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy. To przekłada się na kilka korzystnych statystyk.

Lech Poznań – Villarreal CF 3:0
 • Lech w końcu wygrał, co oznacza, że teraz ma pięć meczów bez porażki w fazie grupowej. W pojedynczym występie to najlepszy wynik polskich klubów, natomiast licząc łącznie, Legia też miała pięć meczów bez porażki na tym poziomie – ostatni mecz sezonu 2013/14 (2:0 z Apollonem) i pierwsze cztery w fazie grupowej LE 2014/15 (1:0 z Lokeren, 1:0 z Trabzonsporem, 1:0 i 2:1 z Metalistem).
 • W tym sezonie Lech nie przegrał ani jednego pucharowego meczu u siebie. Nie pokonał w nich tylko Hapoelu (0:0), pozostałe sześć meczów wygrał.
 • W drugim sezonie z rzędu polski klub pokonuje przeciwnika z ligi znajdującej się w czołowej czwórce rankingu (w zeszłym roku Legia – Leicester 1:0). W sezonie 2020/21 najwyżej notowaną ligą, której reprezentant został pokonany przez polski klub, była belgijska (9. miejsce na koniec sezonu, porażki Charleroi i Standardu z Lechem).
 • Trzeci awans Lecha z grupy, zrównał się pod tym względem z Legią (nie licząc przejścia z Ligi Mistrzów do Ligi Europy w sezonie 2016/17).
 • Po raz czwarty polski klub kończy fazę grupową z tylko jedną porażką:
  • Lech 1-2-1 w Pucharze UEFA 2008/09,
  • Lech 3-2-1 w Lidze Europy 2010/11,
  • Legia 5-0-1 w Lidze Europy 2014/15,
  • Lech 2-3-1 w Lidze Konferencji Europy 2022/23.
 • Lech nadal nie przegrał z hiszpańskim zespołem u siebie. Jego bilans to 2-2-0, gole 7:2. Jest to też pierwsze zwycięstwo polskiego klubu nad hiszpańskim od wygranej Wisły 1:0 z Barceloną w eliminacjach LM 2008/09.
 • Po raz pierwszy polski klub ma dodatni bilans dwumeczu z hiszpańskim. Do tej pory jedyny awans w systemie pucharowym miał miejsce w przypadku Wisły Kraków z Saragossą, było to po rzutach karnych (w dwumeczu było 5:5). Ponadto Lech miał dwumecz na remis z Barceloną (2:2, odpadnięcie po rzutach karnych) i pojedynczy mecz zakończony remisem z Deportivo (1:1), a Legia odpadła z Atlético przez zasadę bramek wyjazdowych (2:2 w dwumeczu).
 • Bartosz Salamon zadebiutował w europejskich pucharach.
 • Michał Skóraś ma już 7 goli w Lechu w pucharach, a Kristoffer Velde – 6. Polak zajmuje drugie miejsce na liście najlepszych strzelców Lecha, ex aequo z Christianem Gytkjærem, a za nimi, wraz z czterema innymi zawodnikami, znajduje się Norweg. Pierwszy jest oczywiście Mikael Ishak z 16 trafieniami.
 • Skóraś i Ishak trafili także do top 10 pod względem liczby meczów dla Lecha w pucharach. Wystarczyły im do tego dwa sezony, w których Lech rozegrał 24 mecze. Skóraś i Ishak wystąpili w 23 z nich. Polaka zabrakło w meczu z Valmierą (3:0) w sezonie 2020/21 (był zatem na boisku we wszystkich ostatnich 23 meczach Lecha w pucharach), a Szwed odpoczywał w wyjazdowym meczu z Dinamem Batumi (1:1) w tym sezonie.
 • John van den Brom zrównał się z Mariuszem Rumakiem pod względem liczby meczów w Lechu w pucharach jako trener (14). Jeżeli poprowadzi zespół w choć jednym wiosennym meczu, będzie samodzielnym rekordzistą.
 • Dla Lecha będzie to zresztą poprawienie wyniku pod względem największej liczby meczów w jednym sezonie pucharów. Do tej pory było to 14 w sezonie 2010/11, a teraz będzie co najmniej 16. Lech będzie także samodzielnie mieć najwięcej meczów w Lidze Konferencji Europy ze wszystkich polskich klubów. Obecnie, tak jak Raków, ma ich 12. Bilans Lecha: 5-5-2, bramki 25:11. Bilans Rakowa: 7-3-2, bramki 13:6.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubu znajdują się również na przeznaczonej do tego podstronie: Lech

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

4 komentarze

 1. Co ciekawe, jeżeli Lech odpadnie z Bodo/Glimt to Raków będzie miał wciąż lepszy bilans

 2. Dodatkowo, pierwszy raz w historii polski klub ma korzystniejszy bilans dwumeczu z zespołem hiszpańskim.

 3. "Po raz czwarty polski klub kończy fazę grupową z tylko jedną porażką:
  ***
  Lech 2-3-1 w Lidze Konferencji Europy 2021/22."

  Chodzi oczywiście o obecny sezon 2022/23 ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *