europejskie puchary statystyki

Małe przełamanie Rakowa, Legia liderem swojej grupy

Raków pierwszy raz nie przegrał w fazie grupowej, a Legia po raz czwarty pokonuje niżej notowany klub na tym etapie rozgrywek.

Raków Częstochowa – Sporting CP 1:1
  • Pierwszy gol Rakowa w fazie grupowej, po dwóch meczach na zero z przodu. To także pierwszy nieprzegrany mecz w fazie grupowej (a także na stadionie w Sosnowcu), ale i przedłużenie serii pucharowych spotkań bez zwycięstwa do pięciu.
  • Przerwana została seria porażek polskich klubów w Lidze Europy, która do tej pory wynosiła 6 (Legia 4, Raków 2). Licząc samą fazę grupową, bez pucharowej, to rekord, który został wyrównany w poprzedniej kolejce, a po raz pierwszy ustanowiony w sezonach 2011/12 i 2013/14 (wszystkie 6 porażek w wykonaniu Legii).
  • Z 13 goli strzelonych przez Raków w tym sezonie pucharów, tylko jeden padł w pierwszej połowie (Władysław Koczerhin w 7. minucie z Arisem u siebie).
  • Trzeci mecz Rakowa w Sosnowcu, to wyrównanie wyniku Bielska-Białej (wszystkie w sezonie 2021/22). Na pierwszym miejscu wciąż Częstochowa – 6 domowych spotkań.
  • Polskie zespoły wciąż są bez porażki ze Sportingiem u siebie. Łączny wynik Legii i Rakowa to 1-2-0, gole 4:2.
  • Zmiany w czołówce rozegranych spotkań pucharowych w Rakowie: Fran Tudor znów samodzielnym liderem (22), Ben Lederman (13) na 10. miejscu ex aequo z Mateuszem Wdowiakiem.
  • Trzeci gol Fabiana Piaseckiego, co dało zrównanie się się z Łukaszem Zwolińskim, a więcej trafień w Rakowie mają Władysław Koczerhin (5), Ivi López i Fran Tudor (po 4).
Zrinjski Mostar – Legia Warszawa 1:2
  • 13. kolejny mecz Legii w pucharach ze straconym golem. W tych spotkaniach straciła łącznie 28 goli, z czego 15 w fazie grupowej.
  • Legia zagrała w fazie grupowej z zespołem z niższego koszyka. Poprzednie takie sytuacje polskich klubów:
    • Amica – AZ 1:3 w Pucharze UEFA 2004/05,
    • Wisła Kraków – Blackburn 1:2 w Pucharze UEFA 2006/07,
    • Nancy – Wisła Kraków 2:1 w Pucharze UEFA 2006/07,
    • Legia – Apollon Limassol 0:1 i 2:0 w Lidze Europy 2013/14,
    • Legia – Lokeren 1:0 i 0:1 w Lidze Europy 2014/15,
    • Midtjylland – Legia 1:0 i 0:1 w Lidze Europy 2015/16,
    • Lech – Belenenses 0:0 i 0:0 w Lidze Europy 2015/16.
  • Legia już w różny sposób odrabiała straty w tym sezonie pucharów, ale dopiero teraz wygrała mecz, w którym przegrywała. Wcześniej w pucharach udało się to ze Slavią Praga (2:1) w IV rundzie eliminacji LE 2021/22, a na wyjeździe z The New Saints (3:1) w II rundzie eliminacji LM 2013/14.
  • Bilans Legii ze Zrinjskim to 2-1-0, gole 5:2. Po raz pierwszy wygrała na stadionie w Mostarze.
  • Legia zajmuje pierwsze miejsce w grupie, co miało też miejsce w jej poprzednim udziale w fazie grupowej (LE 2021/22), wtedy nie tylko po trzeciej kolejce, ale też pierwszej i drugiej.
  • Dominik Hładun zadebiutował w europejskich pucharach.
  • Piąty gol samobójczy na korzyść Legii w pucharach (Slobodan Jakovljević). Do tej pory pomagali jej zawodnicy Utrechtu (Alje Schut), St Patrick’s (Conan Byrne), Trabzonsporu (Fatih Özturk) i Mariehamn (Kristian Kojola). Od ostatniego z tych meczów minęło ponad 6 lat. Trzeci pucharowy gol Blaža Kramera, wszystkie były ostatnimi w meczach, ale dopiero ten dzisiejszy dał zwycięstwo zamiast remisu.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Raków, Legia

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

20 komentarzy

  1. Jeszcze ciekawostka: za ostatnie 3 sezony (wliczając bieżący) Legia i Raków są sąsiadami w rankingu klubowym z tą sama ilością punktów i miejscami 104-105

  2. Co musiałoby się zdarzyć, żeby peleton złożony z polskich drużyn bez punktów własnych wchłonął Pogoń Szczecin w rankingu klubowym ?
    3 zwycięstwa (1 zwycięstwo, 4 remisy) w bieżącej fazie grupowej ?

    • Chyba każdy scenariusz zakładający przebicie granicy 25 pkt w krajowym wystarczy. Teoretycznie, gdyby Legia wyszła z grupy, to nawet byłby to bardzo możliwy scenariusz (zwycięstwo, remis, bonus za wyjście z grupy plus jakieś pkty w 1/16 LKE) - ogólnie byle powyżej 1.5 pkt i Pogoń wskakuje na 1/5 rankingu krajowego zamiast swoich punktów

  3. Przeglądam sobie aktualizację rozstawień 24/25 i wniosek jest oczywisty najlepiej żeby Legia zastąpiła kogoś z dwójki Śląsk/Jagiellonia

    • Nie obraziłbym się na zestaw: Lech lub Legia - el. LM/LKE, Raków el. LE. Byłaby wtedy spora szansa na niezłe rozstawienia i grę 3 zespołów w grupie, a tego bardzo będziemy potrzebować za rok, tak samo jak podbicia rankingów klubowych naszych najlepszych zespołów do ok. 20-25 pkt.
      Czwarty zespół i tak pewnie za wiele nie zwojuje, bo zacznie z rankingiem krajowym, więc lepiej niech już walczy o LKE, a nuż urwie w lipcu jakieś 0.25 Islandczykom czy innym starym Słowakom.

  4. Cześć, mam pytanie. Te dwa dodatkowe kluby w Lidze Mistrzów, które dojdą na podstawie rankingu krajowego z tylko ostatniego sezonu, to czy tu będzie brany pod uwagę ranking z faktycznie ostatniego sezonu, czy będzie to przesunięcie o jeden rok, tak jak to jest w innych przypadkach?

    Czyli do rozgrywek LM 2024/2025 awansują dwa dodatkowe kluby na podstawie rankingu z obecnego sezonu 2023/2024 czy na podstawie rankingu z sezonu 2022/2023 ( z przesunięciem)? A jeśli bez przesunięcia, to dlaczego tak jest? Przecież to bez sensu, kluby na początku sezonu nie wiedzą, które miejsce w lidze da jakie puchary.

    PS W zakładce https://rankinguefa.pl/rozstawienialive.html masz tytuł ROZSTAWIENIE NA ŻYWO - FAZA GRUPOWA EUROPEJSKICH PUCHARÓW, a z tego co widzę to opisane są tam eliminacje do Euro reprezentacyjne, a nie klubowe.

    • Hej,

      będzie to ranking z poprzedniego sezonu, czyli w przypadku sezonu 2024/25 te miejsca będą przydzielane na podstawie wyników z sezonu 2023/24.

      Już od jakiegoś czasu znaczenie rocznego opóźnienie zwykłego, pięcioletniego rankingu, nieco się zaciera. Jest tak dużo przesunięć, że aż do końcówki sezonu wiele zespołów nie wie, od której rundy zagra.

      W takiej sytuacji możemy znaleźć się my, nie wiedząc, czy w sezonie 2024/25 mistrz Polski zagra od I, czy II rundy eliminacji Ligi Mistrzów.

      Argument, który mnie mało przekonuje, może być taki, że w takich sytuacjach kluby nie tracą, a przesunięcia lub dodatkowe miejsce za ranking roczny mogą być traktowane jako nagroda lub ułatwienie.

      W praktyce jednak może dojść do podobnych sytuacji jak w teoretycznym przypadku braku opóźnienia rankingu pięcioletniego. Nietrudno sobie wyobrazić kraj, który przez cały sezon utrzymuje się w czołowej dwójce rankingu rocznego i cały czas może liczyć na dodatkowe miejsce. Liga może się już nawet zakończyć, po czym w samej końcówce sezonu pucharowego ten kraj może wypaść poza pierwszą dwójkę rocznego rankingu i stracić dodatkowe miejsce.

      Nie wiem, jaka obecnie jest świadomość na temat tych dodatkowych miejsc w czołowych ligach. Nam to nie grozi, ale w takiej sytuacji nie traktowałbym takiego miejsca jako pewnego, dopóki nie zostanie ono zapewnione matematycznie. To mogłoby pozwolić ograniczyć ewentualne rozczarowanie, a co do niepewności w końcówce sezonu - prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej skomplikowana niż zwykle.

  5. Zakladajac, ze Zrinskij przegra wszystkie pozostale mecze:
    1) Jesli Legia wygra wyjazd do AV, wygra grupe, lub zajmie drugie miejsce jesli AZ wygra zarowno z AV jak i z Legia
    2) Jesli Legia zremisuje w Birmingham, wyjdzie z drugiego miejsca, jesli
    - nie wygra z AZ, a AV wygra z AZ, lub
    - AZ wygra zarowno z AV jak i z Legia
    3) Jesli Legia zremisuje w Birmingham, wygra grupe, jesli
    - wygra z AZ, lub
    - zremisuje z AZ, a AV nie wygra z AZ
    4) Jesli Legia zremisuje w Birmngham, odpadnie jesli przegra z AZ, a AV zremisuje z AZ, lub jesli zremisuje z AZ, a AZ wygra z AV
    5) Jesli Legia przegra w Birmingham:
    - odpadnie, jesli przegra z AZ.
    - awansuje z drugiej miejsca w grupie, jesli nie przegra z AZ, a AV tez nie przegra z AZ
    - awansuje z pierwszego miejsca jesli przegra tylko 1 bramka i na koniec rozgrywek bedzie miec lepszy bilans bramkow niz AV.

  6. Zakladajac, ze Zrinskij przegra wszystkie pozostale mecze, sa 3 scenariusze, w ktorych Legia nie wyjdzie z grupy:
    1) Legia przegrywa zarowno z AV jak i AZ
    2) Legia remisuje na wyjezdzie z AV i przegrywa u siebie z AZ, a w meczu AV-AZ pada remis.
    3) AZ wygrywa z AV, Legia przegrywa z AV i remisuje z AZ.

    • Legia musi wygrać u siebie z Zrinskijm, a jak dobrze pójdzie (AZ przegra z Villą i Zrinskijm), to może dwa pozostałe mecze przegrać, a i tak awansuje.

  7. Legia jak dla mnie już wykonała założony plan przed rozpoczęciem walki w trudnej grupie. Na 6 punktów oceniałem dorobek warszawiaków. Po Rakowie spodziewałem się może z 2 punktów, teraz jest jeden szczęśliwie wywalczony (czerwona kartka w 8 min.!) z mocnym Sportingiem. Na więcej punktów dla Rakowa się nie zanosi, Legia w Warszawie może powiększyć swój dorobek w obu meczach, tym bardziej, że Alkmaar ich podrażnił mocno.

    • Myślę że 2 punkt dla Rakowa ze Sturmem jest realny, ewentualnie z 3cim garniturem Atalanty :)

    • w Portugalii spodziewam się wysokiej, a gdyby nie Kovacevic to nawet bardzo wysokiej porażki. Natomiast w 5 i 6 kolejce moze zdarzyć się wszystko, łącznie z dwoma zwycięstwami i zajęciem trzeciego miejsca w grupie przez Raków

  8. Kiedy ostatnio w dwóch kolejnych sezonach mieliśmy reprezentanta w pucharach na wiosnę?

    • Sezon 2010/11: Lech - Braga w LE
      Sezon 2011/12: Legia - Sporting i Wisła Kraków - Standard Liège w LE

      • Dziękuję. Myślałem, że to dawniej wstecz będzie, ale i tak trochę wody w Wiśle upłynęło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *