europejskie puchary statystyki

Stara seria meczów Wisły bez porażki wciąż aktywna

Inauguracja sezonu europejskich pucharów w wykonaniu polskich klubów stała pod znakiem powrotu Wisły Kraków. Trener Kazimierz Moskal nadal bez porażki w Europie.

Wisła Kraków – KF Llapi 2:0
  • Wisła wraca do europejskich pucharów po 12 sezonach przerwy. Nie jest to jej najdłuższa nieobecność, ponieważ nie rywalizowała w nich między sezonami 1984/85 i 1998/99. Wtedy przerwa między meczami wyniosła 5005 dni, a teraz 4522.
  • Przez cały ten czas Wisła posiadała niezakończoną serię czterech meczów bez porażki (zwycięstwa po 2:1 z Odense i Twente oraz remisy 1:1 i 0:0 ze Standardem). Teraz doszedł do tego piąty mecz, zwycięstwo 2:0 z Llapi. We wszystkich tych meczach szkoleniowcem Wisły był Kazimierz Moskal.
  • Wisła jest czwartym polskim klubem, który zagrał w europejskich pucharach, nie będąc uczestnikiem najwyższego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Poprzednie takie zespoły:
    • Lechia Gdańsk – 0:7, 2:3 z Juventusem w Pucharze Zdobywców Pucharów 1983/84,
    • Miedź Legnica – 0:1, 0:0 z Monaco w Pucharze Zdobywców Pucharów 1991/92,
    • Ruch Chorzów – 1:1, 5:0 z Llansantffraid (obecnie TNS), 1:5, 0:0 z Benficą w Pucharze Zdobywców Pucharów 1996/97.
  • Po raz pierwszy od prawie trzech lat polski klub zagrał w eliminacjach Ligi Europy. W zeszłym sezonie Raków rywalizował w fazie grupowej tych rozgrywek, ale eliminacje rozgrywał w ramach Ligi Mistrzów. Dwa sezony temu Lech po odpadnięciu z I rundy eliminacji LM z Qarabağem spadł do II rundy eliminacji LKE, co było początkiem drogi do ćwierćfinału tych rozgrywek. Przed Wisłą ostatnim polskim klubem, który zagrał w eliminacjach LE, była Legia w sezonie 2021/22 (2:2 i 2:1 ze Slavią Praga w IV rundzie eliminacji). Z kolei poprzednimi, które startowały w tych rozgrywkach, a nie spadły z eliminacji LM, były Lech, Piast i Cracovia w sezonie 2020/21.
  • 11 lipca to najwcześniejszy start sezonu pucharowego w wykonaniu Wisły. Do tej pory był to 13 lipca 2011 roku w ramach II rundy eliminacji LM (1:0 ze Skonto).
  • Polskie kluby zagrały dwa mecze z klubami Kosowa – oba u siebie, oba wygrane po 2:0. W odróżnieniu od Legii z Dritą, Wisła zagra jeszcze rewanż na wyjeździe.
  • Llapi zagrało swój trzeci mecz wyjazdowy w pucharach. Wszystkie przegrało po 0:2. W meczach domowych do tej pory notowało remisy i odpadało z rozgrywek.
  • W barwach Wisły wystąpiło dziś 14 zawodników. Każdy z nich zagrał w nich po raz pierwszy w europejskich pucharach, z czego dla 12 był to debiut w rozgrywkach UEFA (Bartosz Jaroch, Alan Uryga, Joseph Colley, Rafał Mikulec, Marc Carbó, Ángel Baena, Patryk Gogół, Olivier Sukiennicki, Ángel Rodado, Mateusz Młyński, Karol Dziedzic i Giannis Kiakos). Wcześniej w pucharach grali tylko Anton Cziczkan (BATE i Dinamo Batumi) oraz Igor Sapała (Raków).
  • Ten ostatni, tak jak Rodado, strzelił swojego pierwszego gola w europejskich pucharach.
  • Gol Sapały to najszybsze trafienie Wisły w europejskich pucharach (druga minuta). Późniejsze gole niż ten Rodado (piąta minuta doliczonego czasu drugiej połowy) padały tylko w dogrywkach.
  • Kazimierz Moskal poprowadził Wisłę w piątym meczu w pucharach, niecałe 12,5 roku po poprzednim. Dłuższą przerwę od niego miał Orest Lenczyk (prowadził Wisłę w pucharach trzy razy, z czego dwa ostatnie dzieliło 16 lat). Ponadto więcej niż jeden okres z Wisłą w pucharach mieli Henryk Kasperczak (dzieliło je 6 lat) i Franciszek Smuda (3).
  • Moskal w ten sposób dołączył do Dragomira Okuki na szóstym miejscu pod względem meczów w Wiśle w pucharach w roli trenera. Jeżeli przejdzie Llapi, zapewni Wiśle cztery kolejne mecze pucharowe i będzie mógł wyprzedzić Macieja Skorżę (8) i zrównać się z Robertem Maaskantem (10).
  • Frekwencja 24 403 jest najwyższą w pucharach na nowym stadionie Wisły. W całej historii na wyższe szacowane są tylko mecze z lat 70. (45 tysięcy z Celtikiem, po 35 tysięcy z Clubem Brugge, Zbrojovką i Malmö, a także 30 tysięcy z Molenbeek). To także najwyższa frekwencja nie tylko w I rundzie eliminacji LE tego sezonu, ale licząc wszystkie trzy rozgrywki.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubu znajdują się również na przeznaczonej do tego podstronie: Wisła

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji (2021-24: Liga Konferencji Europy)

Udostępnij:

Komentarz

  1. Bardzo ciekawe informacje. Ciekawostka z trenerem Moskalem, z serią meczów bez porażki, z zestawieniem klubów 1-ligowych w Europie. Jak dobrze poczytać artykuł powstały z rzetelnej pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *