Rozstawienia w Lidze Mistrzów i Lidze Europy na bieżąco

Aktualizacja wydarzeń w ligach europejskich mających wpływ na eliminacje do europejskich pucharów.

Od pierwszej publikacji arkusza z rozstawieniami minęły ledwie cztery dni, ale to już jest znak, że rozegrana została jedna kolejka ligowa (w niektórych krajach), a także mecze krajowych pucharach (w innych). Aby szybko wyłapać najważniejsze różnice w rozstawieniach, będą one tu wypisane.

Link: http://1drv.ms/1BtlCZL

LIGA MISTRZÓW

PONIEDZIAŁEK, 04.05. W ścieżce mistrzowskiej nie doszło do żadnej zmiany. Jedynie kilka klubów zapewniło sobie mistrzostwa swoich krajów. Są to: Celtic, Dinamo Zagrzeb, Videoton i Lincoln. Jeśli chodzi o Celtic, jest to zła wiadomość dla każdego z naszych potencjalnych mistrzów, Dinamo – dla wszystkich oprócz Legii. Mistrzostwo dla Videotonu jest niekorzystne dla Jagiellonii, Górnika, Pogoni i Lechii. Nie przekreśla to jednak ich szans na rozstawienie w II rundzie el. LM, choć dla trzech ostatnich drużyn jest to już prawie pewne. Lincoln oczywiście nikomu nie przeszkadza.

PONIEDZIAŁEK, 11.05. Jedyna zmiana, jaka zaszła, miała miejsce… w naszej lidze. Obecnie to Lech wpisywany jest jako uczestnik eliminacji Ligi Mistrzów. Nie zmieniło się to, że w II rundzie jest rozstawiony, a w III nadal nie. Dla niego oraz dla Legii (w kontekście wciąż możliwej gry w IV rundzie) ważną informacją jest ta z Cypru, gdzie APOEL przegrał z Apollonem i mistrzostwo dla niego nie jest już takie oczywiste. Pozostali liderzy z większym lub mniejszym trudem też swoich pozycji bronią.

WTOREK, 13.05. Mistrzem Serbii został Partizan, a Gruzji – Dila. To sprawia, że Górnik, Pogoń i Lechia w przypadku mistrzostwa na pewno nie będą rozstawione w II rundzie el. LM. Mistrzostwo dla Partizana nie jest też dobrą wiadomością dla Śląska, który na pewno nie będzie przez to rozstawiony w III rundzie. Do tego poznaliśmy skład finału LM – dla zainteresowanych, PSV przesuwa się do 1. koszyka, bo według stanu obecnego Barcelona zwalnia miejsce za mistrza Hiszpanii, którym prawdopodobnie zostanie. Gdyby LM wygrał Juventus, miejsce dla PSV też zostałoby zwolnione.

PONIEDZIAŁEK, 18.05. Basel, Viktoria Pilzno, Maccabi Tel Awiw, Maribor, Dila, Skenderbeu, Fola i Pjunik zdobyły mistrzostwa swoich krajów. Co to dla nas oznacza? Po kolei:

Legia nie będzie rozstawiona w IV rundzie el. LM, chyba że w rundzie II i III odpadną zespoły z wyższym współczynnikiem. Obecnie są to: Basel, Viktoria Pilzno, Celtic, BATE i Ludogorec. Do tego liderami swoich lig są APOEL i Salzburg, a szanse na mistrzostwo wciąż ma Steaua.

Lech nadal nie zajmuje miejsca premiowanego rozstawieniem w III rundzie el. LM, ale wystarczy mu wyprzedzenie APOEL-u w lidze cypryjskiej przez kogokolwiek oraz utrzymanie stanu obecnego w lidze rumuńskiej (Targu Mures jako ew. mistrz).

Wisła na pewno nie będzie rozstawiona w III rundzie el. LM.

W sytuacji Śląska nic się nie zmieniło, jest taka sama, jak w przypadku Wisły.

Dla Jagi mistrzostwo dla Dili i Skenderbeu to ważne wiadomości. Mistrz Albanii wyprzedza ją o 0,025… Lecz na razie białostoczanie znaleźliby się w II rundzie el. LM jako ostatni rozstawiony zespół. Jeśli zdobędą mistrzostwo, a nie uda się tego dokonać Steaule, Żylinie i Zeljeznicarowi, będą mieli rozstawienie.

WTOREK, 19.05. Z jednej strony konkretów brak, z drugiej – śledzimy ligę słowacką dla Jagi. A tam wygrał Trencin i jeśli jutro nie wygra Żylina, to jeden z warunków dla rozstawienia białostoczan w II rundzie el. LM zostanie spełniony.

ŚRODA, 20.05. Trencin mistrzem Słowacji. Dobra wiadomość dla Jagiellonii, choć w obliczu dzisiejszego meczu z Legią to pewnie małe pocieszenie…

CZWARTEK, 21.05. Midtjylland zostało mistrzem Danii. Było to jednak praktycznie jasne już wcześniej, więc jedynie odhaczamy, że w eliminacjach LM na pewno nie będzie Kopenhagi, co powinno nas cieszyć.

PONIEDZIAŁEK, 25.05. Sytuacje w wielu ligach już są wyjaśnione. Zagadkami pozostają ligi: bośniacka, polska i rumuńska. Zmiany w szansach na rozstawienie naszych drużyn:

Legia – mniejsza szansa na rozstawienie w IV rundzie el. LM (wszystko przez to, że liderem ligi rumuńskiej została Steaua, co sprawia też problemy innym naszym klubom)

Lech na pewno nie będzie rozstawiony w III rundzie el. LM, bo mistrzem Cypru został APOEL.

Jagiellonia przez Steauę ma teraz mniejsze szanse na rozstawienie w II rundzie el. LM. Potrzebuje mistrzostwa dla Targu Mures i dla Sarajewa… W tym pierwszym przypadku może być ciężko.

Lechia – sytuacja bez zmian. Pozostałe nasze kluby nie mają już szans na mistrzostwo.

WTOREK, 26.05. Jedyną zmianą jest pojawienie się Folgore/Falciano w eliminacjach LM z racji tego, że ta drużyna zdobyła mistrzostwo San Marino.

ŚRODA, 27.05. Sevilla wygrała Ligę Europy, ale ten wariant był już uwzględniany w rozstawieniach, stąd brak zmian.

LIGA EUROPY

PONIEDZIAŁEK, 04.05. Próg potrzebny do rozstawienia w I rundzie nie zmienił się. W II rundzie wzrósł z 6,100 do 6,275 (klubom, które chcą mieć tam rozstawienie, brakuje teraz dwóch miejsc więcej). W III nie zmienił się, ale to dlatego, że Apollon Limassol i Omonia mają tyle samo punktów. Zmieniła się więc tylko liczba miejsc brakujących do rozstawienia, o jedno. W IV rundzie próg wzrósł z 15,635 do 16,078, czyli znów brakuje dwóch miejsc więcej. Krótko mówiąc, ostatnie kilka dni raczej nas od odpowiednich rozstawień oddaliło niż do nich przybliżyło.

WTOREK, 05.05. Grano ligę na Słowacji i puchar na Litwie, ale w żaden sposób nie zmieniło to sytuacji w rozstawieniach.

ŚRODA, 06.05. Grały ligi: włoska, słoweńska i macedońska, a także puchar Litwy i Armenii. Nie doszło do żadnych zmian, bo Pjunik i tak już był zakładany jako zwycięzca tych ostatnich ze wspomnianych rozgrywek. To oznacza, że czwartą drużyną Armenii w pucharach będzie zespół z ligi, tak jak do tej pory było to ujmowane w zestawieniu.

CZWARTEK, 07.05. Rozegrano dziś dosłownie trzy mecze – jeden w Macedonii i dwa na Malcie. Nic się nie zmieniło w rozstawieniach, zresztą liga maltańska kończy się w najbliższą sobotę i wszystko tam jest już jasne.

PIĄTEK, 08.05. Ustalony został ostateczny ranking Fair Play. Miejsca otrzymały Holandia, Anglia i Irlandia. Na pewno w el. LE zagra UDC, bo w Irlandii sezon się zakończył, więc ich ranking Fair Play jest już zamknięty. W Anglii obecnie 1. jest Liverpool, ale on zajmuje miejsce premiowane grą w fazie grupowej LE, dlatego na razie miejsce w I rundzie eliminacji zajmuje West Ham. W Holandii jest najbardziej skomplikowana sytuacja. 1. jest Twente, które jednak nie wystąpiło o licencję na europejskie puchary. Następne są PSV, NEC i Ajax, ale dwa z nich są już w pucharach, a NEC jest klubem Eerste Divisie (tak prowadzony jest ranking w Holandii, że uwzględnia też kluby z niższych lig, ale dla UEFA się one nie liczą). Dlatego w tej chwili najwyżej znajduje się Excelsior. W Holandii wiedzą, że to dla nich może być katastrofa, już przecież jest niezbyt mocne Groningen, do tego Excelsior i jeszcze jedna słabsza drużyna mogłyby ich pociągnąć w dół. To jednak nie jest nasz problem, zwłaszcza, że dla Śląska czy Wisły takie przesunięcie jest dobrą wiadomością. Szansa na rozstawienie w odpowiednio III i IV rundzie el. LE nieznacznie rośnie.

PONIEDZIAŁEK, 11.05. Skoro Lech jest w eliminacjach LM, to w LE pojawia się Legia. Jest też i Wisła, której jak widać wciąż sporo brakuje do rozstawienia w IV rundzie. Właściwie próg zmienił się tylko w III, ale z 10,460 wzrósł do 10,875, więc trudno odbierać to jako wielką rewolucję. Pewnym jest, że każda nasza drużyna będzie rozstawiona w I rundzie, ale załatwienie tej formalności było kwestią czasu. Niestety w tych bardziej problematycznych sprawach wciąż nie posuwamy się do przodu. W dalszym ciągu Jaga ma daleko do rozstawienia w II rundzie, Śląsk – w III, Wisła (jak wspomniano) – w IV i tak to się kręci…

WTOREK, 12.05. Grały ligi: turecka, słoweńska i macedońska, a także Puchar Estonii. Nie przyniosło to żadnych zmian w rozstawieniach.

ŚRODA, 13.05. Grały ligi: turecka, serbska, gruzińska i bośniacka, a także puchary: Czech, Liechtensteinu i Estonii. Zmiany m.in. w kolejności drużyn, jeśli chodzi o poszczególne kraje, ale rozstawienia się nie zmieniły. Sensacji nie było w Liechtensteinie, gdzie wygrało Vaduz, a nie 7-ligowiec szwajcarski Triesenberg, w Estonii odpadła zarówno Flora, jak i jej rezerwy, stąd jako ewentualny zdobywca pucharu widnieje Kalju.

CZWARTEK, 14.05. Sevilla zajmuje miejsce Napoli w fazie grupowej LM jako potencjalny zdobywca LE. Włosi lądują w fazie grupowej LE dzięki obecnie zajmowanej pozycji w Serie A. Grała liga turecka, rozegrany został jeden mecz play-off ligi sanmaryńskiej i puchary: Danii oraz Luksemburga. Jednak w wyniku tego nie zaszły żadne zmiany w rozstawieniach.

PONIEDZIAŁEK, 18.05. Nie zmienił się próg potrzebny do rozstawienia w I rundzie el. LE, jednak nas to nie interesuje, bo każdy nasz klub i tak będzie już w tej rundzie rozstawiony. Trochę zmieniło się w II rundzie, próg spadł z 6,275 do 6,080 (obsuwa o trzy miejsca). Dla Jagiellonii to wciąż mało, ale wciąż pozostaje szansa… W III rundzie próg spadł z 10,875 do 10,460, a i tak wiadomo już, że Śląsk nie będzie w niej rozstawiony (na 100% będą Legia i Lech, prawdopodobnie także Wisła). W IV rundzie jeśli chodzi o kluczowe miejsca, jest drobna zmiana, obecnie próg wyznacza 15,635, a nie 16,078. Wciąż nie jest za to do końca jasny los naszych drużyn… Tak to jest, że w tej rundzie jest najwięcej zmiennych i jednoznacznie coś ustalić jest jeszcze ciężko.

WTOREK, 19.05. Grała liga słowacka i Puchar Turcji. Brak zmian w zestawieniu.

ŚRODA, 20.05. Jest trochę zmian między innymi z uwagi na wyniki kilku finałów krajowych pucharów. U nas zmieniło się to, że miejsce pucharowe zajmuje Lechia i to ona jest notowana w I oraz II rundzie eliminacyjnej. Oczywiście punktów wystarczyłoby tylko do rozstawienia w I.

CZWARTEK, 21.05. Grano m.in. w Rosji, Turcji, Belgii, Szwajcarii i Danii, ale tylko w Belgii drużyny zamieniły się miejscami (Anderlecht i Club Brugge), co w praktyce zmienia bardzo niewiele.

PONIEDZIAŁEK, 25.05. Oprócz IV rundy el. LE wszystko jest jasne, jeśli chodzi o rozstawienia naszych drużyn. Kolejno wygląda to tak:

I runda – rozstawione: Legia, Lech, Wisła, Śląsk, Jagiellonia. Nierozstawione: Górnik, Lechia, Pogoń

II runda – rozstawione: Legia, Lech, Wisła, Śląsk. Nierozstawione: Jagiellonia, Górnik, Lechia, Pogoń.

III runda – rozstawione: Legia, Lech, Wisła. Nierozstawione: Śląsk, Jagiellonia, Górnik, Lechia, Pogoń.

IV runda – rozstawione: Legia, Lech. Nierozstawione: Wisła, Śląsk, Jagiellonia, Górnik, Lechia, Pogoń.

Jak widać, w każdej rundzie z grona rozstawionych odpada nam jeden klub. Rozstawienia dla IV rundy nie zakładają niespodzianek w eliminacjach LM, które mogą zepchnąć do LE drużyny z wysokimi współczynnikami. Dlatego pewna rozstawienia w tej rundzie może być tylko Legia, ale już np. Lech jeszcze nie. Z drugiej strony minimalną szansę na rozstawienie ma Wisła, o ile w trzech poprzednich rundach eliminacji LE będzie dużo niespodzianek. Pozostali nie mają rozstawienia w poprzednich rundach, więc w tej tym bardziej.

WTOREK, 26.05. FK Tyraspol, który miał wziąć udział w eliminacjach LE, został rozwiązany. Jego miejsce zajmie niejaki Saxan Ceadir Lunga.

ŚRODA, 27.05. Puchar Czech wygrał Slovan Liberec, co daje Czechom kolejną drużynę z całkiem przyzwoitym współczynnikiem i jest przyczyną delikatnych zmian w rozstawieniach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *