Rozstawienia sezonu 2017/18 – część druga

Klasyczne problemy techniczne na stronie wymuszają powstanie oddzielnego wpisu na potrzeby kontynuacji poprzedniego.

Tradycyjnie zapraszam do śledzenia rozstawień pod następującymi linkami: arkusz i aktualizacje z ważnymi rozstrzygnięciami. Niestety strona odmówiła współpracy na tyle, że tamtego wpisu po prostu nie da się zaktualizować. W warunkach, mam nadzieję, tymczasowych, aktualizacje będą zatem pojawiały się tutaj. A w najgorszym razie – w kolejnych częściach. Bardzo przepraszam za wszelkie niedogodności, nie powstały one z mojej winy (choć częściowo tak – przez to, że nadal się stąd nie wyniosłem).

WAŻNA AKTUALIZACJA: Jak zauważył w komentarzach Marek, są rozbieżności dotyczące kolejności w tabeli ligi rumuńskiej. Sam zaobserwowałem podobną dyskusję szwedzko-rumuńską na Twitterze. Przyznam szczerze, że przekopałem się przez wiele źródeł. Zdecydowana większość z nich, jak np. strona rumuńskiej federacji, strona ligi oraz tamtejsze media, umiejscawiają FCSB na pierwszym mijescu. Dwa źródła – wspomniane forum oraz Soccerway twierdzą odwrotnie. Zadałem sobie trud sprawdzenia sytuacji w przepisach. Na tyle, na ile pozwoliła mi moja znajomość języka rumuńskiego (oczywiście znikoma), ustaliłem, że w pierwszej kolejności liczą się mecze bezpośrednie. Czy uwzględnia to cały sezon, czy tylko play-off – nie wiem. Będę to jeszcze sprawdzał. W sezonie zasadniczym lepsza była Steaua (dwa zwycięstwa), a w play-off – Viitorul (zwycięstwo i remis). Dlatego nie jestem pewien, czy wszędzie, a więc m.in. na stronie federacji rumuńskiej, jest błąd. Może to jednak Steaua powinna być wyżej. Sytuacja będzie jeszcze aktualizowana.

***

Coraz więcej źródeł wskazuje jednak Viitorul, choć te oficjalne nie zmieniły swojej wersji. W arkuszu uwzględniłem właśnie zespół z Konstancy jako lidera, ale kto wie, czy wszystkiego nie dowiemy się tak naprawdę dopiero 13 maja, po rozegraniu ostatniej kolejki.

WTOREK, 09.05. Juventus awansował do finału Ligi Mistrzów. Przypomnę za aktualizacją poniedziałkową – w lidze brakuje mu jednego punktu do zapewnienia sobie czołowej dwójki, czyli awansu do LM przez ligę.

ŚRODA, 10.05. Drugim finalistą LM został Real. Sprawia to, że niemal na pewno w przyszłorocznej fazie grupowej LM zwolni się miejsce zarezerwowane dla zdobywcy LM, które w związku z tym przypadnie zdobywcy LE.

CZWARTEK, 11.05. Dziękuję za cenne info w komentarzach. Jak wiadomo, w LE do finału awansowały MU i Ajax. Tu ważna sprawa, odmienna od tego, co pisałem wcześniej: również wicemistrzostwo Ajaxu i wygranie przez niego LE daje Arce III rundę eliminacji. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest wtedy jeden mecz mniej w III rundzie el. LM w ścieżce niemistrzowskiej, więc o jeden zespół mniej spada do IV rundy el. LE. W związku z tym wystąpią przesunięcia, które niezależnie od zastosowanego wariantu przesuwają zdobywcę PP do III rundy. Tak samo stanie się, jeśli MU zajmie 4. miejsce w lidze.

To sprawia, że tylko mistrzostwo Ajaxu lub 3. miejsce MU nie daje Arce III rundy el. LE.

Everton został poprawiony, a do tego zmiana na Malcie. Birkirkara nie dostała licencji, w el. LE zastąpi ją Valletta.

ZNOWU RUMUNIA: Chyba nie powinniśmy mieć do siebie pretensji, że nie wiemy do końca, kto jest liderem w Rumunii i kto będzie mistrzem, jeśli Viitorul i Steaua będą miały po tyle samo punktów. Oni sami nie wiedzą. Od wczoraj wybuchło nowe zamieszanie. Mają oni te same wątpliwości, które opisywałem wyżej w tym wpisie: czy mecze bezpośrednie liczą się z całego sezonu, czy tylko z play-offów (przepisy najwyraźniej tego nie precyzują). Tak naprawdę, pierwszym kryterium jest to, czy po podziale punktów dany zespół miał zaokrąglany dorobek (tak jak w Belgii). Jednak oba rozważane kluby miały nieparzystą liczbę punktów po 26 kolejkach, więc to nie będzie miało zastosowania.

Tu można przeczytać w oryginale na ten temat.

SOBOTA, 13.05. Ważne informacje dla Legii. W Rumunii Viitorul i FCSB skończyły ligę z tą samą liczbą punktów. Teoretycznie mistrzem powinien być Viitorul, ale to jeszcze nie koniec. Becali daje znać o sobie i może jeszcze spowodować niemałe zamieszanie, choć spółka ligowa twierdzi zupełnie co innego. Pewnie dopiero się przekonamy, kto tak naprawdę będzie mistrzem, ale na razie można zakładać, że będzie to klub Hagiego – to dobrze dla Legii.

Do tego Salzburg zagwarantował sobie mistrzostwo, a w Czechach Slavia ma dwa punkty przewagi na dwie kolejki przed końcem. To ostatnia liga, oczywiście oprócz naszej, której rozstrzygnięcie jest dla Legii istotne.

Reszta weekendowych aktualizacji w poniedziałek.

PONIEDZIAŁEK, 15.05. Kolejna ważna wiadomość weekendu jest taka: Arka zacznie grę w eliminacjach LE od III rundy. Ajax i MU straciły szansę na bezpośredni awans do LM przez ligę, a jednocześnie mają zapewnioną grupę LE (MU) lub eliminacje LM w ścieżce niemistrzowskiej (Ajax). To oznacza jednocześnie, że mistrz Czech na pewno weźmie udział w eliminacjach LM w ścieżce mistrzowskiej. Nam do śledzenia pozostały właśnie rozgrywki za południową granicą oraz kilka innych – ze względu na ew. rozstawienie Legii w IV rundzie el. LM i Lecha w III rundzie el. LE. Pewną niewiadomą jest też jeszcze koszyk dla Legii w fazie grupowej LE (drugi czy trzeci).

 • Włochy: Juventus przegrał z Romą i nadal nie ma zapewnionej pierwszej dwójki w lidze. Czas mija i wciąż wydaje się, że to już praktycznie pewne, ale jak widać – nie do końca. Znaczenie tego jest takie, czy zdobywca LE ma zapewniony start w fazie grupowej LM, czy tylko w IV rundzie eliminacji.
 • Grecja: ruszyły play-offy o europejskie puchary. Na wstępie PAOK stracił miejsce w el. LM i przesunął się do el. LE. Spycha to jedno miejsce Lecha w III rundzie, ale na szczęście to jedyna niekorzystna zmiana w tym tygodniu. Poza tym zostało tam jeszcze aż pięć spotkań do rozegrania i wszystko będzie się jeszcze mieszać.
 • Cypr: APOEL zapewnił sobie mistrzostwo. W kontekście Lecha w el. LE jest to dobra wiadomość.
 • Mołdawia: To jest niesamowite, co tam się dzieje. Na kolejkę przed końcem: 1. Dacia 66, 2. Sheriff 66, 3. Zaria 65, 4. Milsami 65. Ostatnia kolejka w niedzielę, z czego Zaria gra bezpośrednio z Milsami. W przypadku równej liczby punktów pierwszych drużyn (dwóch lub więcej) zostanie rozegrany play-off (lub w liczbie mnogiej, jeśli będzie ich więcej niż dwie – ciekawe, jak to zostanie przeprowadzone). Myślę, że to bardzo ciekawe rozgrywki do śledzenia (transmisje na YouTube), niestety ostatnia kolejka pokrywa się w dużej części z bardzo ważnym meczem w naszej Ekstraklasie, Jagiellonia – Legia. Oczywiście dla Lecha najlepiej byłoby, żeby Sheriff zdobył mistrzostwo, gdyż jest to jedyny tamtejszy klub z lepszym współczynnikiem.

WTOREK, 16.05. Jedyna dzisiejsza zmiana w rozstawieniach to ta w Anglii – obecnie to MC jest na 3., a Liverpool na 4. miejscu. Dla nas jednak nie ma to żadnego znaczenia. Czekamy na środę, kiedy m.in. u nas powinno dziać się więcej.

ŚRODA, 17.05. Największa zmiana oczywiście u nas w kraju. Legia jest obecnie na pierwszy miejscu i wirtualnie znalazła się w eliminacjach LM. To, a także zmiany w Grecji dają Lechowi na pocieszenie lepsze miejsce w III rundzie el. LE.

Odnośnie arkusza: Microsoft coś pozmieniał, ponieważ ja zupełnie nic nie ruszałem. Obawiam się, że w wersji darmowej link do pliku po jakimś czasie po prostu wygasa. Na razie chyba działa pod następującym https://1drv.ms/x/s!AuczDlduMYL_k0x5DtzLn2B5kELX. Pozostaje mi przeprosić za kolejne problemy techniczne.

CZWARTEK, 18.05. Dziś mało lig i mało zmian. Anderlecht wywalczył mistrzostwo Belgii, CS U Craiova odpadła z Pucharu Rumunii, a w Danii Lyngby ponownie wyprzedziło Midtjylland. Położenia naszych zespołów nie zmienia to w żaden sposób.

PONIEDZIAŁEK, 22.05. Sporo lig europejskich już się skończyło, ale to nie znaczy, że wszystko jest jasne. Legia i Lech wciąż nie wiedzą jeszcze wszystkiego o swoich rozstawieniach.

W Czechach Slavia mogła przypieczętować mistrzostwo na kolejkę przed końcem, ale Viktoria strzeliła zwycięskiego gola w ostatniej minucie doliczonego czasu gry i sytuacja pozostaje bez zmian – Slavia ma dwa punkty przewagi. Jeśli wygra w ostatniej kolejce lub Viktoria straci punkty, prażanie zdobędą mistrzostwo.

Żeby nie było za nudno, pokusiłem się o dokładniejsze rozpisanie szans Lecha na rozstawienie w III rundzie el. LE. Jest ona już w dużej części wypełniona, a wygląda to następująco.

Wyżej będą na pewno:

 1. Zenit 87,106
 2. Co najmniej jedna drużyna z Turcji (Fenerbahce – 51,840; Galatasaray – 58,840)
 3. Sparta Praga 48,135
 4. Milan 47,666
 5. PSV 46,212
 6. Braga 37,366
 7. Gent 35,480
 8. Krasnodar 32,106
 9. Drużyna z Francji (Bordeaux – 29,333, OL – 68,833)
 10. Everton 29,135
 11. Olympique Marsylia 28,333
 12. Drużyna z Hiszpanii (Real Sociedad – 27,442, Athletic – 60,942)
 13. Dinamo Zagrzeb 26,050
 14. Maccabi Tel Awiw* 23,375
 15. Astra 17,870
 16. Austria Wiedeń* 17,070
 17. Drużyna z Niemiec (Hertha – 16,899; Freiburg – 20,899)
 18. Co najmniej jedna drużyna z Grecji (PAOK – 35,080; Panathinaikos – 15,080)
 19. Maritimo 14,866
 20. Hajduk 11,550
 21. Dinamo Mińsk 10,975

* – drużyna musi przejść I rundę, o ile zacznie od niej rozgrywki

Wyżej mogą być:

 1. Galatasaray 58,840 lub Fenerbahce 51,840
 2. Genk 45,480
 3. AZ 32,712
 4. Rapid Wiedeń 28,570
 5. Legia* 28,450
 6. Trabzonspor 27,340
 7. Czornomorec 17,526
 8. Midtjylland* 16,300
 9. Panathinaikos 15,080 lub PAOK 35,080
 10. Sion 14,415
 11. Zoria 13,526
 12. Sheriff* 11,150

W III rundzie rozstawionych jest 29 zespołów, a więc przed Lechem może być co najwyżej 28, aby był on rozstawiony. Zatem z powyższego grona co najwyżej 7 zespołów powinno awansować do el. LE. Najkorzystniej byłoby, aby pozostałe trafiły do el. LM lub w ogóle nie awansowały do pucharów. Krótki przegląd, jakie scenariusze są dla Lecha najlepsze:

GALATASARAY, FENERBAHCE, TRABZONSPOR – jeden zespół z tej trójki na pewno w el. LE się pojawi. Aby nie było ich więcej, Puchar Turcji powinien wygrać Istanbul BB (wtedy zespół z 3. miejsca wchodzi bezpośrednio do fazy grupowej LE, a będzie to zapewne Fener lub Galata). Z kolei dla Trabzonsporu wystarczy, aby nie zajął on 5. miejsca (obecnie ma je Antalyaspor).

GENK, AZ – uczestniczą w play-offach o wejście do el. LE. Oczywiście najlepiej, aby im się to nie udało. Dłuższą drogę mają Belgowie, AZ jest już w finale z Utrechtem.

RAPID – nie może zdobyć Pucharu Austrii (gra z Salzburgiem w finale).

LEGIA, SHERIFF – muszą zdobyć mistrzostwo. Sytuację w Ekstraklasie znamy, natomiast w Mołdawii będzie dodatkowy baraż między Dacią a Sheriffem o tytuł. Kto wygra, ten zgarnia trofeum i el. LM. Odnośnie Legii – teoretycznie może zająć jeszcze 4. miejsce niedające pucharów, ale szansa na to jest bardzo mała.

CZORNOMOREC, ZORIA – Zoria trafi bezpośrednio do fazy grupowej LE, jeśli zajmie 3. miejsce w lidze (ma 5 punktów przewagi na dwie kolejki przed końcem). Z kolei Czornomorec nie może zająć 5. miejsca (ma tyle samo punktów co Oleksandria).

MIDTJYLLAND – nie dostanie się do el. LE, jeśli zajmie 4. miejsce w grupie mistrzowskiej i przegra play-off z Odense lub Randers.

PANATHINAIKOS, PAOK – w 4-zespołowych play-offach są dwa zespoły lepsze od Lecha, ale tylko jeden trafi do eliminacji LM, a pozostałe do eliminacji LE. Tak więc w el. LE będzie co najmniej zespół lepszy od Lecha, ale mogą być dwa, jeśli najwyższe miejsce zajmie AEK (jak teraz) lub Panionios.

SION – musi wygrać Puchar Szwajcarii lub zająć 3. miejsce w lidze. Wówczas zagra w grupie LE bez eliminacji.

ŚRODA, 24.05. Manchester United wygrał Ligę Europy. To oznacza, że zdobywca Pucharu Czech (Zlin) przechodzi do fazy grupowej LE, zdobywca Pucharu Polski (Arka) – do III rundy el. LE, a drużyny ze Szkocji i Azerbejdżanu (Aberdeen i Qabala) – do II rundy el. LE.

Było kilka niespodzianek w finałach krajowych pucharów, ale one niewiele zmieniają. Dla Lecha w el. LE ważną wiadomością jest awans Panathinaikosu na najwyższe miejsce w greckich play-offach. W efekcie Kolejorz znów przesuwa się o jedno miejsce w górę w III rundzie, a ostatnim rozstawionym w niej zespołem jest AIK.

CZWARTEK, 25.05. Bnei Yehuda zdobył Puchar Izraela po rzutach karnych i jest to jedyna dzisiejsza zmiana w rozstawieniach. Natomiast blisko jest kolejnej, w Holandii – AZ w pierwszym finałowym meczu play-off o Ligę Europy wygrał z Utrechtem 3:0. Jeśli będzie w stanie obronić tę zaliczkę w niedzielę, trafi do III rundy el. LE, a ze swoim współczynnikiem (32,712) będzie w niej wyżej od Lecha. Jeśli uda mu się dotrzeć do fazy grupowej, będzie to też zła wiadomość dla Legii, o ile ona również w niej wystąpi. W tym przypadku gra toczyłaby się o 2. koszyk.

PIĄTEK, 26.05. Grających lig pozostaje coraz mniej, a co za tym idzie coraz mniej zmian możliwych jest w rozstawieniach. Dlatego, dla podkręcenia tempa, aktualizacje będą już codziennie, aż do ostatniego rozstrzygnięcia.

Dziś grano tylko na Ukrainie i w Chorwacji. W tym drugim kraju już i tak wszystko było jasne na kolejkę przed końcem, ale za naszą wschodnią granicą dwa zespoły zapewniły sobie udział w LE od konkretnej rundy. Zoria zagra w fazie grupowej bez eliminacji (to dobrze dla Lecha), a Olimpik Donieck trafił do III rundy. Zostaje jeszcze jedno miejsce w tej samej rundzie, które zajmie Oleksandria (9,256) lub Czornomorec (17,526). Ci pierwsi mają punkt przewagi, a w ostatniej kolejce oba kluby mają trudne mecze – odpowiednio z Szachtarem i Dynamem Kijów.

SOBOTA, 27.05. Dziś nastąpił koniec kilku lig, jak i pucharów krajowych. Tym samym kolejne sprawy zostają wyjaśnione.

Slavia została mistrzem Czech, więc bazując na rozstrzygnięciach sportowych, Legia w el. LM byłaby 7. klubem w IV rundzie, za Olympiakosem, Celtikiem, Salzburgiem, Kopenhagą, Łudogorcem i BATE. Do rozstawienia potrzebowałaby odpadnięcia dwóch z tych klubów w II lub III rundzie. W teorii może się to jeszcze zmienić w zależności od decyzji dotyczących Salzburga i Viitorulu. W przypadku Austriaków chodzi o dopuszczenie jednocześnie ich klubu, a także Lipska, do rozgrywek LM. W Rumunii czekamy na wyrok CAS w sprawie ostatecznego przyznania tytułu mistrzowskiego jednej z drużyn, które zajęły pierwsze miejsce z tą samą liczbą punktów (Viitorul oraz FCSB) przy nie do końca sprecyzowanym regulaminie rozgrywek. Pierwsza z tych spraw powinna zostać rozstrzygnięta na początku czerwca (gdy wszyscy uczestnicy pucharów będą już znani), w przypadku Rumunów może to potrwać dłużej. Nie dalej jak rok temu zamieszanie z CAS i Skenderbeu trwało tak długo, że ten klub zdążył nawet wziąć udział w losowaniu II rundy el. LM, a wicemistrz Partizani Tirana rozegrać jeden mecz ze Slovanem Bratysława w I rundzie el. LE. Potem zaś następowały zmiany już w trakcie rozgrywek. Tutaj czasu jest niby więcej, bo losowanie III rundy (wtedy zaczną i Viitorul, i FCSB, niezależnie w której drabince) jest dopiero w połowie lipca, ale kto wie, jak długo to potrwa.

W przypadku Lecha wyjaśniło się dziś jedynie tyle, że Trabzonspor stracił już szansę na awans do pucharów. To kolejna dobra wiadomość po tej z Ukrainy (Zoria bezpośrednio w fazie grupowej LE). Należy jednak też zauważyć, że Genk awansował do finału play-off o el. LE w Belgii. Jeśli go wygra (przeciwnikiem jest Oostende), będzie przed Lechem w rozstawieniach. Jest to jeden z 10 klubów z lepszym współczynnikiem od Kolejorza. Jeśli do III rundy el. LE awansuje tylko 7 z nich, Lech będzie w niej rozstawiony.

NIEDZIELA, 28.05. W przypadku Lecha w III rundzie el. LE wyjaśniły się następujące kwestie:

 • w Holandii działy się rzeczy niebywałe. W finale play-off o el. LE AZ bronił trzybramkowej zaliczki z Utrechtem. Stracił ją, a w dodatku mógł stracić gola na 0:4 w doliczonym czasie gry, ale Utrecht nie wykorzystał karnego. W serii jedenastek już tego problemu nie miał, a więc to Utrecht – zespół z gorszym współczynnikiem – zagra w pucharach.
 • natomiast z Grecji gorsze wieści. Miejsce dające el. LM na kolejkę przed końcem zajął AEK Ateny. Gdyby tak się to skończyło, nad Lechem byłyby dwie greckie drużyny – PAOK i Panathinaikos.
 • Szwajcaria: Sion wciąż może przejść do fazy grupowej LE bezpośrednio. Stanie się tak, jeśli w ostatniej kolejce wygra, a Lugano przegra.
 • Dania: Midtjylland wciąż może nie awansować do pucharów. W grupie mistrzowskiej zajęło 4. miejsce, a w play-off o el. LE zagra z Odense lub Randers.
 • Polska: tutaj pewien niuans. Lech awansuje do pucharów tylko wtedy, gdy sam zostanie mistrzem, lub tym mistrzem będzie Legia. Innymi słowy, te dwa kluby nie awansują naraz do eliminacji LE, a na pewno nie wezmą naraz udziału w III rundzie. W efekcie, jeśli zagra w niej Lech, to odpada mu kolejna drużyna z lepszym współczynnikiem.

PONIEDZIAŁEK, 29.05. Kończy się powoli sezon piłkarski, a zaczyna licencyjny. Jak mogliście przeczytać w komentarzach (raz jeszcze dziękuję), pewne zmiany nastąpiły w Bułgarii i Grecji. CSKA Sofia zostało uznane jako nowy klub i na tej podstawie nie zagra w pucharach, na tę chwilę można zakładać, że zastąpi je Dunaw, ale tam są jeszcze mecze do rozegrania.

Sytuacja z Grecji (walkower dla PAOK-u i ujemne punkty dla Panathinaikosu) oznacza, że Panathinaikos na pewno weźmie udział w el. LE. Natomiast PAOK aktualnie zajmuje najwyższe miejsce  w play-off i lepiej, aby tak zostało. Przypominam: z grona Galatasaray/Fenerbahce, Genk, PAOK, Rapid, Czornomorec, Midtjylland, Sion, Sheriff, wystarczy, że jedna drużyna nie dostanie się do el. LE – wtedy Lech będzie rozstawiony w III rundzie. O ile nie będzie jakichś niekorzystnych dla nas decyzji pozasportowych.

WTOREK, 30.05. Sheriff został mistrzem Mołdawii po wygranej w rzutach karnych w meczu play-off. To oznacza, że w III rundzie el. LE może być już tylko 28 drużyn z lepszym współczynnikiem od Lecha – czyli będzie on w niej rozstawiony.

ŚRODA, 31.05. Rozstawienie naszych drużyn w eliminacjach jest już znane i może ulec zmianie już tylko wskutek decyzji pozasportowych lub wyników już w samych eliminacjach (rozstawienie w IV rundzie). Podobnie sprawa ma się z koszykami fazy grupowej. W Lidze Mistrzów jest jasne, że każdy nasz klub byłby w 4. koszyku. Jedynie Legia ma teoretyczne szanse na 3., ale z eliminacji musiałoby wejść aż 6 słabszych zespołów. Ze ścieżki mistrzowskiej może ich wejść maksymalnie 4 (bo jedno miejsce w takiej sytuacji zajęłaby właśnie Legia) i z niemistrzowskiej kolejne 4. Zakłada to, że co najmniej dwa zespoły z grona Nice, Istanbul BB, AEK Ateny, Hoffenheim, musiałyby awansować do fazy grupowej LM. Nie mówiąc o tym, ile lepszych zespołów od Legii musiałoby odpaść w ścieżce mistrzowskiej… Na tę chwilę to mrzonki, warte ewentualnej analizy latem, jeśli jednak sypnie niespodziankami.

W fazie grupowej Ligi Europy Legia ma szansę na 2. koszyk, Lech na 3., a Jagiellonia, Lechia i Arka na 99% znalazłyby się w 4. Odnośnie Legii – na tę chwilę jest pierwsza w 3. koszyku. Oprócz 24 zespołów, które są przed nią, mogą teoretycznie dojść jeszcze 4 – byłyby to zespoły rozstawione w IV rundzie el. LM, które odpadłyby w niej z zespołem gorszym od Legii. Oznacza to, że Legia w eliminacjach będzie potrzebować od jednej do pięciu niespodzianek. Zespoły, które są lepsze od niej i mogą odpaść definitywnie przed fazą grupową: Zenit, Dynamo Kijów, Ajax, Olympiakos, Athletic, Galatasaray, Fenerbahce, Sparta Praga, Milan, PSV, Celtic, Viktoria Pilzno, Salzburg, CSKA Moskwa, Club Brugge, Kopenhaga, Braga, Gent, Steaua, PAOK, Łudogorec, Krasnodar, BATE, Bordeaux, Everton, Young Boys. Dodatkowo należy liczyć na to, że Rapid Wiedeń nie wygra Pucharu Austrii (finał jutro), a jeśli wygra, to odpadnie w III lub IV rundzie eliminacji LE.

Lechowi do 3. koszyka w fazie grupowej LE brakuje mniej miejsc (9) niż do rozstawienia w IV rundzie eliminacji (13). Tak to się układa… Jak co roku było kilka niespodzianek wśród zdobywców pucharów w czołowych krajach. Aktualnie wydaje się, że brakuje bardzo dużo, ale w el. LE nie takie cuda się już działy. Oczywiście w dalszym ciągu pozostaje monitorowanie innych rozgrywek: dla Lecha oprócz Austrii będą to Dania (Midtjylland w finale play-off z Randers) i Szwajcaria (w tym przypadku lepiej, aby Sion zagrał w eliminacjach, w których mógłby odpaść – sytuacja odwrotna niż gdy analizowaliśmy rozstawienie w III rundzie).

Według nieoficjalnych informacji, dzisiejszy zdobywca Pucharu Kosowa, Besa Peje, nie otrzyma licencji, przez co w pucharach zagra KF Prisztina. Komunikat federacji odnosi się do sprawy enigmatycznie, ale chyba potwierdza to, że jest coś na rzeczy.

CZWARTEK, 01.06. Midtjylland wygrało play-off i awansowało do eliminacji LE, co może być złą wiadomością dla Lecha już w kontekście fazy grupowej. Natomiast dla Legii i Lecha korzystne jest zdobycie Pucharu Austrii przez Salzburg – dzięki temu to 4. w lidze Rheindorf Altach (6,570) zagra w pucharach, a nie Rapid Wiedeń (28,570), który przegrał finał.

PIĄTEK, 02.06. Sion nie awansował bezpośrednio do fazy grupowej LE, wystąpi w eliminacjach. Dla Legii i Lecha to lepiej, jeśli liczą na lepsze koszyki w losowaniu fazy grupowej tych rozgrywek, ponieważ Sion będzie miał dwie szanse, aby odpaść w eliminacjach, w III i IV rundzie.

SOBOTA, 03.06. Real wygrał Ligę Mistrzów. Znaczenie ma to wyłącznie symboliczne, choćby takie, że Legia była w stanie z nim zremisować, a w dwumeczu strzeliła mu cztery gole. To na pewno miły akcent tego sezonu.

NIEDZIELA, 04.06. U nas już wszystko wiadomo. Legia zagra w el. LM, a Arka, Jagiellonia i Lech w el. LE. Czyli już mamy pełną jasność w rozstawieniach? Nie do końca. Do jutra federacje mają przesłać do UEFA ostateczne listy zespołów, które na podstawie sportowej i licencyjnej mogą grać w europejskich pucharach. Zobaczymy, czy nie będzie jakichś zmian. Największe niewiadome:

 • czy Salzburg i Lipsk będą mogły zagrać jednocześnie w pucharach? Decyzja należy do UEFA, a w zależności od niej różne mogą być działania klubów będących w posiadaniu Red Bulla.
 • czy CAS zmieni kolejność w lidze rumuńskiej? Viitorul i FCSB skończyły sezon z tą samą liczbą punktów i powinny decydować mecze bezpośrednie. Nie wiadomo jednak, czy z całego sezonu, czy tylko z play-off.
 • w Bułgarii CSKA Sofia nie dostało licencji na puchary, ponieważ zostało uznane za nowy twór, które nie spełnia wymogu 3 lat (minimum tyle musi istnieć klub, aby mógł grać w pucharach). Mimo to stara się o nią dalej, przez co Lewski musiał grać jeszcze dodatkowy baraż o Ligę Europy. Wygrał go, i według wszelkich prawideł powinien zagrać w eliminacjach, razem z Botewem i Dunawem, ale nie jest to w 100% pewne. Nie należy dawać CSKA wielkich szans na sukces, ale co namieszali, to ich.

PONIEDZIAŁEK, 05.06. Pod linkiem https://1drv.ms/x/s!AuczDlduMYL_k0x5DtzLn2B5kELX oprócz rozstawień są teraz również rankingi na nowy sezon – ten klubowy został wyliczony na podstawie nowych zasad, choć nie są one do końca potwierdzone. Zapraszam do lektury i ewentualnej korekty błędów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *