Riga FC

Riga FC – nowy potentat na Łotwie z wieloma znajomymi z Ekstraklasy

To rzecz jasna kilka półek niżej niż BATE. Riga FC to mistrz Łotwy i aktualny lider tej ligi w sezonie 2019, ale w pucharach dopiero zaczyna grać. Tym razem to Piast jest faworytem i trzeba oczekiwać, aby wywiązał się z tej roli. 

Uwaga – nie mylić klubu Riga FC z FK Riga. Ten drugi grał w Pucharze UEFA 1999/00, ale od ponad 10 lat już nie istnieje. Dziękuję za zwrócenie uwagi @CommonSensePL 😉

Poprzednie rywalizacje

Piast nie grał jeszcze z Łotyszami, a Riga FC istnieje od 2014 roku. Z tego powodu można cofnąć się jedynie do dwumeczów z udziałem innych klubów z Polski i Łotwy.

Oczywiście, że udało nam się odpaść także z Łotyszami. Dokonała tego Wisła Płock w sezonie 2003/04 (1:1 i 2:2 z Ventspilsem i odpadnięcie przez większą liczbę bramek straconych u siebie). Z kolei ostatni dwumecz polsko-łotewski to rywalizacja Legii z Metalurgsem Lipawa (2:2 i 5:1) w sezonie 2012/13. Co ciekawe, w wyjazdowych meczach, mimo że Łotwa leży dość blisko, nie radziliśmy sobie najlepiej. Zresztą tylko to zwycięstwo Legii 5:1 z Metalurgsem było naprawdę przekonujące, pozostałe nie były wyższe niż dwubramkowe.

Ostatnie 5 lat w pucharach

Sezon

Runda, w której odpadli

Przeciwnicy i wyniki

Poprzednie rundy

Przeciwnicy i wyniki

2014/15

nie grali

2015/16

nie grali

2016/17

nie grail

2017/18

nie grali

2018/19

Q1 LE

CSKA Sofia 1:0, 0:1 karne 3:5

Riga ma za sobą dwa dwumecze w pucharach, o jeden mniej niż Piast. Co ciekawe, oba zakończyły się rzutami karnymi (w tym sezonie 0:0 i 0:0 oraz 4:5 w karnych z Dundalk). Trochę zaskakująco wygląda fakt, jak wyrównane były to spotkania. Jednak wnioskowanie na podstawie raptem czterech meczów też wiele nie powie.

Forma i terminarz

Na Łotwie gra się systemem wiosna-jesień, więc Riga jest w pełni sezonu. Jest jednak jeden haczyk… Akurat w weekend 27-28 lipca mają przerwę. To oznacza, że między meczami z Piastem Riga będzie miała cały tydzień wolny, bez meczu ligowego.

#   Drużyna RS Z R P BZ BS RB P Forma
1   20 13 2 5 36 12 +24 41 WDWLW
2   19 10 4 5 27 18 +9 34 WLLWL

Dwumecz z Dundalk był bardzo wyrównany. Mimo tego to jednak Irlandczycy byli bliżej awansu, mając w rewanżu dwie świetne sytuacje oraz gola nieuznanego ze spalonego. W rzutach karnych Łotysze pierwsze trzy wykorzystali bezbłędnie (mocne strzały pod poprzeczkę), ale potem było już słabiej – z czterech kolejnych wykorzystali tylko jeden.

W lidze piłkarzom Rygi idzie znacznie lepiej, dziś wygrali z BFC Daugavpils 4:0 i są liderem rozgrywek. Generalnie rozwój klubu przebiega szybko. W pierwsze dwa lata istnienia awansował do najwyższej ligi na Łotwie, (choć tu trzeba zaznaczyć, że pomogło im w tym pójście na skróty i przejęcie licencji od klubu Caramba/Dinamo, dziękuję @szczerkos), tam już w drugim sezonie zajął 3. miejsce, a w zeszłym roku zdobył pierwsze mistrzostwo. Biorąc pod uwagę upadek Skonto i innych dużych łotewskich klubów oraz rozwój Riga FC, już teraz można o nich mówić jako o mocnym klubie jak na łotewskie warunki.

Miasto i stadion

Ryga

fot. maps.google.com, commons.wikimedia.org

Ryga to największe miasto Łotwy, ale i wszystkich krajów bałtyckich. To stolica i najważniejsze miasto Łotwy leżące u ujścia Dźwiny do Zatoki Ryskiej.

Ryga ma burzliwą historię, należała m.in. do Polski, Szwecji, Rosji, Łotwy, Związku Radzieckiego i ponownie Łotwy. Przez lata była najważniejszym portem Morza Bałtyckiego i członkiem Hanzy. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w teraźniejszości. Tamtejsza architektura ma cechy większości sąsiednich państw.

Starówka Rygi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wśród miast krajów bałtyckich. Secesyjna architektura w Rydze zachwyca turystów, z których to budynków najbardziej charakterystyczne są: Trzej Bracia, Dom Kotów czy Dom Bractwa Czarnogłowych. Symbolem miasta jest Pomnik Wolności na starówce, a także kościół św. Piotra.

Rygę wyróżnia też spora ilość zieleni. Znajdują się tam 22 parki o łącznej powierzchni 7000 ha. Najpopularniejszy z nich to Mezaparks, czyli Park Leśny. Jest to prestiżowa część miasta z wieloma willami, położona nad jeziorem Kisezers. Obecnie znajduje się tam także zoo oraz ogród botaniczny.

Skonto Stadions

fot. commons.wikimedia.org

Riga FC rozgrywa swoje domowe mecze na Skonto Stadions. W przeszłości używał go klub Skonto Ryga (już nie istnieje), a także reprezentacja Łotwy. W 2009 roku w fazie grupowej LE odbywały się tam mecze FK Ventspils. Swój mecz wyjazdowy eliminacji LM grała tam też Wisła Kraków w 2011 roku. Jeśli chodzi o reprezentację Polski, ona swój wyjazdowy mecz z Łotwą w eliminacjach Euro 2020 rozegra w Rydze, ale na Daugavas Stadions.

Stadion znajduje się właściwie w samym centrum miasta, ściśle przylegając do hali sportowej. Składa się z trzech trybun, z wszystkimi miejscami siedzącymi i pod dachem. Jak na Łotwę to naprawdę wysoki standard.

Pojemność stadionu wynosi 9500. Riga nie zapełnia jednak obiektu nawet w 10%. Jej średnia frekwencja w poprzednim sezonie wynosiła 480.

Zespół

W zespole Riga FC aż roi się od byłych piłkarzy klubów Ekstraklasy – przede wszystkim Łotyszy, ale gra tam też Kamil Biliński, który już jeden polski klub wyeliminował (Lecha, grając w Žalgirisie). Wśród nich jest m.in. Arturs Karašausks, który w Piaście zagrał 21 minut w sezonie 2015/16, zakończonym wicemistrzostwem. Jest ich natomiast dużo więcej, a chyba najbardziej wyróżniającym się graczem na naszych boiskach z tego grona był Deniss Rakels. Pozostali byli ekstraklasowcy to: Antonijs Černomordijs, Vladislavs Fjodorovs, Vladislavs Gabovs, Olegs Laizans, Ivans Lukjanovs i Aleksejs Višnakovs. Uff… Tutaj podziękowania dla 90minut.pl, którzy zawsze takie rzeczy śledzą 😉

Co trochę zaskakujące, (jak się okazuje niekoniecznie według @szczerkos) Biliński nie dostaje w tym sezonie zbyt wielu szans. Z Dundalk oba mecze spędził na ławce, a w lidze dopiero dziś zagrał 90 minut i strzelił gola – pierwsze trafienie od miesiąca i pierwszy pełny mecz od dwóch miesięcy. Od tego lata częściej występuje nowy napastnik, Ukrainiec Roman Debełko.

W pierwszym meczu przeciwko Piastowi nie będzie mógł wystąpić obrońca Herdi Prenga (2 mecze w Lidze Narodów w reprezentacji Albanii), który w rewanżu z Dundalk zobaczył czerwoną kartkę.

Trenerem Riga FC jest Mihails Konevs. Z klubem jest związany od 2015 roku, najpierw jako asystent, a jako pierwszy trener pracuje z zespołem już po raz trzeci (nie licząc epizodów jako szkoleniowiec tymczasowy). Po raz ostatni przejął go w kwietniu tego roku tymczasowo po Olegu Kubarewie i po zaliczeniu bilansu 7-1-3, latem ogłoszono, że zostaje na stałe. Mistrzostwo z Rigą w zeszłym roku zdobył Ukrainiec Wiktor Skripnik, który wcześniej prowadził Werder Brema, a zimą odszedł do Zorii Ługańsk.

Podsumowanie

Właścicielem Riga FC jest Marine Services Group – jeden z największych ubezpieczycieli z zakresu ryzyka morskiego we wschodniej i środkowej Europie, świadczący również usługi prawne a także prowadzący handel statkami. Wcześniej klubem władał rosyjski milioner Eduard Janakow. W 2017 roku budżet Riga FC szacowano na 800 tysięcy euro, prawdopodobnie w związku z wejściem MSG ta suma teraz jest wyższa.

Riga FC teoretycznie jest przeciwnikiem, na którym nie można zaliczyć wywrotki. Jednak często już w przeszłości piłkarze za słabi na Ekstraklasę potrafili wyrzucić polski klub z pucharów. Jeśli Piast szybko otrząśnie się po klęsce z BATE, powinien wreszcie wygrać mecz (a najlepiej oba) i awansować. Najważniejsze, aby nie zlekceważył rywala i potraktował go tak samo poważnie jak Białorusinów.

W poprzedniej rundzie: BATE Borysów

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *