Po raz pierwszy i ostatni w tym sezonie mieliśmy wszystkie cztery polskie drużyny grające w tym samym tygodniu w pucharach. Było pół na pół pod względem wyników, a statystyk? Zapraszam.
Legia Warszawa – Omonia 0:2 po dogrywce
- Debiut w pucharach zaliczył Bartosz Kapustka.
- Seria bez straty gola u siebie zakończyła się po 570 minutach, jest to rekord Legii w pucharach. Wiąże się też to z pierwszą porażką u siebie od meczu z Dudelange w sezonie 2018/19 (1:2).
- Bilans Legii u siebie przy pustych trybunach to obecnie 2-1-3, bramki 6:10. Dwie z tych porażek miały miejsce z klubami cypryjskimi – najpierw z Apollonem, teraz z Omonią, obie do zera.
- Mistrz Polski nie przeszedł nowej II rundy el. LM (od sezonu 2018/19) po raz drugi (dwa razy Legia, I rundy nie przeszedł Piast). W przypadku Legii znów następuje to po porażce 0:2 u siebie (w 2018 roku ze Spartakiem Trnawa, 1:0 w rewanżu nie wystarczyło).
- Trzecia dogrywka Legii w pucharach i trzecia zakończona odpadnięciem. Poprzednie to Milan w sezonie 1972/73 i Inter w sezonie 1985/86. Ta z Interem również była grana u siebie. Po raz pierwszy trener Legii mógł wykorzystać czwartą zmianę, zrobili to już też szkoleniowcy Lecha, Cracovii i Lechii.
- Aleksandar Vuković poprowadził Legię w pucharach po raz 11., co daje mu 10. miejsce w historii. Jednego meczu brakuje mu do Jaroslava Vejvody, Pawła Janasa, Mirosława Jabłońskiego i Macieja Skorży.
Dinamo Mińsk – Piast Gliwice 0:2
- Piast po raz pierwszy wygrał mecz na wyjeździe i awansował do kolejnej rundy eliminacji pucharów.
- Drugie czyste konto w 9. meczu, poprzednie z IFK Göteborg w sezonie 2016/17.
- Piast i Cracovia jako pierwsze polskie zespoły były nierozstawione w I rundzie el. LE. Piast mimo braku rozstawienia awansował, ostatni polski klub, któremu się to udało, to Jagiellonia z Rio Ave w II rundzie el. LE sezonu 2018/19.
- W pucharach zadebiutował Sebastian Milewski, zaś pierwszy mecz w Piaście w rozgrywkach UEFA zaliczyli Huk, Vida, Żyro, Lipski i Świerczok. Dwaj ostatni strzelili swoje premierowe gole dla Piasta.
- Gerard Badia zagrał w Piaście w pucharach po raz 6. i jest samodzielnym liderem w tej klasyfikacji.
- Waldemar Fornalik awansował do kolejnej rundy w pucharach po raz trzeci, poprzednie miały miejsce 10 lat temu – przeszedł Szachtiora Karaganda i Vallettę w Ruchu. Łącznie ma 11 meczów, w tym 5 w Piaście.
Malmö FF – Cracovia 2:0
- No cóż… Tu nie będzie miło. Cracovia odpadła w I rundzie el. LE już po raz trzeci, nie wygrała meczu ani nie wyeliminowała jeszcze nikogo. Do tego jako pierwsza polska drużyna odpadła z pucharów już po jednym meczu, więc jej sezon pucharowy trwał najkrócej – niecałe dwie godziny.
- W pucharach zadebiutowali Michal Siplak, Florian Loshaj i Marcos Álvarez. W Cracovii pierwszy raz w tych rozgrywkach wystąpili Lukáš Hroššo i Rivaldinho.
- W 4 z 5 meczów Cracovia traciła dokładnie po 2 gole. Tylko w pierwszym meczu z DAC Dunajská Streda straciła jednego.
- Mateusz Wdowiak jako jedyny brał udział we wszystkich meczach Cracovii w pucharach, jest zatem samodzielnym rekordzistą klubu pod tym względem.
- Michał Probierz to już trzeci trener w tym tygodniu, oprócz Vukovicia i Fornalika, który wystąpił w tej roli w pucharach po raz 11. Ma 8 meczów w Jagiellonii i 3 w Cracovii, w tym drugim klubie wyprzedził Jacka Zielińskiego. Niestety z sześciu rywali przeszedł tylko jednego, a była to Kruoja Pokroje w sezonie 2015/16.
Lech Poznań – Valmiera FC 3:0
- dużo debiutów w pucharach: Puchacz, Kamiński, Moder, Ramirez, Czerwiński, Marchwiński i Szymczak. Pierwszy raz w Lechu w pucharach: Bednarek, Šatka, Crnomarković i Ishak. Pierwszy mecz jako trener również Dariusza Żurawia w tych rozgrywkach.
- Lech już po raz czwarty przeszedł I rundę el. LE – najwięcej ze wszystkich polskich klubów. Pozostali to 2 razy Jagiellonia i po razie Polonia Warszawa, Ruch, Śląsk, Zagłębie Lubin, Górnik, Legia i Piast.
- Lech po raz piąty spotykał się z danym rywalem w pucharach w pojedynczym meczu. Wcześniej robił to w sezonie 2008/09 w fazie grupowej Pucharu UEFA z Nancy, CSKA Moskwa, Deportivo La Coruña i Feyenoordem. Jego bilans to 2-2-1, bramki: 8:5.
- Drugi mecz Lecha u siebie przy pustych trybunach, drugi raz na rozpoczęcie w I rundzie el. LE. Oba te mecze wygrał i zanotował w nich łączny bilans bramek 5:0.
- Również w obu tych meczach miały miejsce dublety – z Gandzasarem Christiana Gytkjæra, z Valmierą Mikaela Ishaka. Wliczając hat-trick Gytkjæra z Szachtiorem Soligorsk oraz jeszcze sezon 2017/18 (Gytkjær z Utrechtem), Lech miał cztery dublety w swoich trzech ostatnich sezonach w eliminacjach.
Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Legia, Cracovia, Lech, Piast
Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco: EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy