Kilka nowych zasad w pucharach – powoli wiemy coraz więcej

Sezon 2018/19 rozpocznie się już za trzy miesiące, a wciąż nie znamy jeszcze pełnej wersji regulaminu rozgrywek. Możliwe, że nie jest on jeszcze ustalony we wszystkich szczegółach. Dziś UEFA poinformowała o zmianach, które po zebraniu Komitetu Wykonawczego oraz decyzjach International Board (IFAB) zostały zatwierdzone i wejdą w życie od nowych rozgrywek. Oto krótki przegląd tych drobnych poprawek.

CZWARTA ZMIANA W DOGRYWCE

Będzie istniała możliwość przeprowadzenia dodatkowej zmiany w składzie w dogrywce w fazie pucharowej. Do tej pory coś takiego funkcjonowało np. w Pucharze Niemiec. Jest to niuans, który powinien zostać przyjęty z zadowoleniem przez trenerów.

POSZERZENIE ŁAWKI NA MECZE FINAŁOWE

W finałach Ligi Mistrzów i Ligi Europy oraz meczu o Superpuchar Europy kadra meczowa będzie mogła liczyć do 23, a nie, jak dotychczas, do 18 zawodników. Ma to dać klubom, a w szczególności trenerom, więcej możliwości podczas najważniejszych meczów sezonu. Sympatyczny gest, ale w naszej perspektywie raczej mało interesujący.

NOWE GODZINY MECZÓW

Tak naprawdę o tym było wiadomo już wcześniej. Nie zaszkodzi jednak opisać tych zmian raz jeszcze.

Nową podstawową godziną Ligi Mistrzów będzie 21:00. Wszystkie mecze IV rundy eliminacji oraz fazy pucharowej (od 1/8 finału włącznie w górę) będą odbywać się o tej porze, z wyjątkiem meczów rozgrywanych na Wschodzie, gdzie różnica czasu może wymuszać wcześniejsze rozpoczęcia.

W fazie grupowej LM w pierwszych pięciu kolejkach po dwa mecze każdego dnia będą odbywać się o 18:55, a pozostałe sześć o 21:00. Wszystkie mecze 6. kolejki mają natomiast być rozgrywane o tej samej porze, co sugeruje godzinę 21:00. Oczywiście możliwe będą wyjątki pod warunkiem dopuszczenia przez UEFA (jak w opisanych meczach na pograniczu Europy i Azji).

W Lidze Europy wszystko będzie wyglądać jak do tej pory, starty meczów zostaną jednak przesunięte o 5 minut. Podsumowując:

  • od fazy grupowej do 1/8 finału włącznie: mecze o 18:55 i 21:00. Ostatnia kolejka fazy grupowej w ramach jednej grupy ma się co do zasady odbywać o tej samej porze.
  • od 1/4 finału włącznie w górę godzina rozpoczęcia wszystkich meczów to 21:00. UEFA również przewiduje tutaj wprowadzenie wyjątków.

Superpuchar Europy też będzie odbywać się o 21:00. Będzie to obowiązywać już 15 sierpnia tego roku – na tę datę zaplanowano mecz w Tallinnie.

ZŁAGODZENIE ZASAD REJESTRACJI ZAWODNIKÓW ZIMĄ

Po fazie grupowej LM i LE będzie można zgłosić do rozgrywek trzech nowych zawodników bez dodatkowych restrykcji. Do tej pory były pewne ograniczenia, jeśli dany zawodnik rozegrał mecz w fazie grupowej, a zimą zmienił klub na inny występujący w pucharach. Były tam bardziej szczegółowe regulacje, w zależności od rodzaju rozgrywek, ale bez wchodzenia w detale – teraz nie trzeba będzie patrzeć na to, gdzie jesienią grał zawodnik, aby móc go zgłosić do wiosennej fazy rozgrywek.

NASZYWKI NA RĘKAWY

O tym wspominam tylko z kronikarskiego obowiązku. Zespoły, które wygrały Ligę Europy trzy razy z rzędu lub pięć razy łącznie będą mogły nosić specjalne naszywki na rękawy. Coś podobnego funkcjonuje już w Lidze Mistrzów. Jedynym zespołem, który spełnia ten warunek dla LE, jest Sevilla (a nawet spełnia oba – Puchar UEFA też się wlicza).

O wymienionych wyżej zmianach w oryginale można przeczytać tutaj.

O zmianach w formacie rozgrywek i rankingach UEFA opisanych na rankinguefa.pl można przeczytać tutaj.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *