europejskie puchary statystyki

Historyczny awans

Lech kontynuuje kapitalną serię wyników u siebie, ale i zapisuje się w historii awansem, na który trzeba było czekać bardzo długo.

Lech Poznań – Bodø/Glimt 1:0
 • Najważniejsza i najlepiej znana ze wszystkich dzisiejszych statystyk – po raz pierwszy od 32 lat polski klub wygrał dwumecz w europejskich pucharach rozgrywany na wiosnę. Poprzedni przypadek to Legia w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie też wygrała u siebie i zremisowała na wyjeździe (1:0 i 2:2 z Sampdorią).
 • Lech wystąpi w 1/8 finału europejskich rozgrywek – bez podziału na nazwy jest to wyrównanie wyniku, jaki osiągnął w PZP w sezonach 1982/83 i 1988/89, Pucharze Mistrzów 1990/91 oraz Lidze Mistrzów 1992/93 i 1993/94. Wtedy jednak za każdym razem wystarczało mu do tego wyeliminowanie jednego przeciwnika. Teraz ma za sobą czterech pokonanych w systemie pucharowym (trzech w eliminacjach, jednego teraz) oraz dwóch wyprzedzonych w grupie. Poprzednim polskim klubem, który wystąpił na tym etapie rozgrywek, była Wisła Kraków w Pucharze UEFA 2002/03 (faza zwana wówczas IV rundą).
 • Był to szesnasty mecz Lecha w pucharach w pojedynczym sezonie, co jest śrubowaniem rekordu ustanowionego tydzień temu. Rekord będzie czekał na poprawienie w marcu. W dodatku 27 goli strzelonych w trakcie jednego sezonu to wyrównanie rekordu Wisły Kraków z sezonu 2002/03.
 • W meczach rozgrywanych wiosną Lech nie przegrał żadnego meczu u siebie. Jako jedyny z polskich klubów w XXI wieku wygrał mecz na tym etapie rozgrywek, co udało mu się dwa razy: z Bragą w sezonie 2010/11 i teraz z Bodø/Glimt.
 • W tym sezonie Lech nie przegrał żadnego meczu domowego w pucharach. Jest to passa ośmiu spotkań bez porażki. W Poznaniu zremisował tylko Hapoel Beer Szewa, a strzelić gola zdołały tu tylko Vikingur i Austria Wiedeń.
 • Lech nie stracił gola w pucharach w żadnym z trzech ostatnich meczów. Wliczając fragment meczu z Austrią Wiedeń, Filip Bednarek nie puścił gola od 291 minut.
 • Dziesiąte zwycięstwo polskiego klubu z norweskim. Aktualny bilans to 10-8-4, gole 41:22 z naszej perspektywy. Bilans Lecha z Norwegami to trzy awanse, 3-1-2, gole 12:5. Bodø/Glimt pozostaje bez zwycięstwa przeciwko polskim klubom, odpadło z nimi dwa razy i ma bilans 0-1-3, gole 2:6.
 • Michał Skóraś nie opuścił żadnego z ostatnich 25 meczów Lecha w pucharach. W tej liczbie zawiera się też cały jego dorobek występów dla klubu w tych rozgrywkach. Tyle samo występów ma Mikael Ishak. Obaj zawodnicy znajdują się teraz wspólnie na siódmym miejscu w historii klubu.
 • Ishak strzelił swojego gola numer 17 dla Lecha w pucharach, dziewiątego w obecnym sezonie, piątego w bieżącej fazie zasadniczej, a pierwszego w fazie pucharowej.
 • Nikola Dabanović poprowadził trzeci mecz Lecha w pucharach, przez co wysunął się na pierwsze miejsce w klasyfikacji sędziów. W tym sezonie gwizdał także na meczu wyjazdowym z Dudelange (1:1), a dwa sezony temu na pierwszym meczu fazy grupowej LE z Benficą (2:4).
 • Szesnasty mecz Johna van den Broma w Lechu w pucharach, co oznacza, że holenderski trener śrubuje swój rekord. Wkrótce będzie miał do tego jeszcze kolejne okazje.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubu znajdują się również na przeznaczonej do tego podstronie: Lech

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *