europejskie puchary statystyki

Czwarta pucharowa porażka Legii z rzędu

Kolejna porażka Legii oznacza koniec pucharowego sezonu, a także pogorszenie bilansu ze Spartakiem i niektórych innych statystyk.

Legia Warszawa – Spartak Moskwa 0:1
  • Czwarta porażka w pucharach z rzędu, druga domowa. Ta pierwsza seria jest najgorsza od sezonu 2013/14 (pięć porażek z rzędu w fazie grupowej), a druga – od sezonu 2018/19 (przegrane ze Spartakiem Trnawa i Dudelange przy Łazienkowskiej).
  • Legia zagrała ze Spartakiem po raz szósty. Do tej pory najwięcej meczów zagrała, oprócz Spartaka, z Galatasaray – 5. Bilans ze Spartakiem to 2-1-3, bramki 7:8. W sezonie 1995/96 bilans „dwumeczu” ze Spartakiem w grupie był ujemny (dwie porażki), 2011/12 – dodatni (remis i zwycięstwo), 2021/22 – równy (1:0 i 0:1). Spartak ani razu nie przegrał w Polsce (oprócz Legii rywalizował jeszcze z Lechem i wygrał z nim 5:1 w Poznaniu).
  • Po raz drugi, kiedy Legia rywalizuje ze Spartakiem w grupie, rosyjski zespół zajmuje w niej ostatecznie pierwsze miejsce. Z kolei Napoli, po zajęciu pierwszego miejsca w grupie z Legią w sezonie 2015/16 z kompletem punktów, teraz zajęło drugą pozycję i też gra dalej.
  • Zawodnicy Legii nie wykorzystali ostatnich trzech rzutów karnych w Europie. Wszystkie były wykonywane przez napastników – byli to Sandro Kulenović z KuPS (2019/20), Mahir Emreli z Leicester (2021/22) i Tomáš Pekhart ze Spartakiem (2021/22).
  • Kacper Skwierczyński zadebiutował w europejskich pucharach. Artur Boruc i André Martins zagrali po raz 50. w rozgrywkach UEFA.
  • Po raz pierwszy w tym sezonie Filip Mladenović opuścił pucharowy mecz Legii. We wszystkich spotkaniach wystąpili tylko Mateusz Wieteska (komplet minut) i Mahir Emreli (tylko raz z ławki, ale i tylko jeden pełny mecz). Wieteska nie wystąpiłby w następnej rundzie, gdyby Legia awansowała (pauzowałby za kartki). Na koniec sezonu kary za żółte kartki wygasną, więc na kolejny mecz w pucharach (w którymkolwiek klubie) będzie dostępny do gry.
  • Marek Gołębiewski przegrał swoje pierwsze trzy mecze w europejskich pucharach w roli trenera. W Legii nikt nie miał tak złego wejścia (niektórzy trenerzy mieli po dwie porażki), ale jego poprzednicy najczęściej grali w systemie pucharowym, gdzie dwie porażki od razu oznaczały odpadnięcie z rozgrywek. Wyjątkiem był Jacek Magiera, który zadebiutował w Legii w fazie grupowej Ligi Mistrzów, ale przegrał tylko dwa pierwsze mecze. W trzecim zremisował z Realem Madryt 3:3.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonej do tego podstronie: Legia

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *