europejskie puchary statystyki

9 czystych kont Rakowa, 50 zwycięstw Lecha

Dwa polskie kluby w IV rundzie eliminacji, czyli coś, co widzieliśmy też rok wcześniej. Raków znowu nie traci gola, a Lech zalicza 50. pucharowe zwycięstwo.

Raków Częstochowa – Spartak Trnawa 1:0
  • Jak co tydzień… kolejne czyste konto Rakowa. W tym sezonie to 360 minut bez straty gola, a łącznie z końcówką meczu z Gentem, 378. 9 na 10 meczów w pucharach Raków kończył bez strat. Trzeba będzie sprawdzić, ile klubów w całej historii pucharów zanotowało takie osiągnięcie.
  • Cztery pucharowe zwycięstwa Rakowa z rzędu. Taki sam wynik miała Legia rok temu i Lech dwa lata temu. Mamy zatem trzy sezony z rzędu, w których polski klub, za każdym razem inny, wygrał cztery mecze jeden po drugim. Pora nawiązać do sezonu 2015/16, w którym Legia wygrała sześć kolejnych meczów w eliminacjach.
  • Raków zagra w IV rundzie eliminacji drugi sezon z rzędu. Lepsze wyniki miały Legia (7 w latach 2011-2017) i Śląsk (3 w latach 2011-2013).
  • Bartosz Nowak zadebiutował w europejskich pucharach, a Walerian Gwilia zagrał w nich po raz pierwszy w barwach Rakowa (wcześniej występy w BATE, Luzern i Legii).
  • Władysław Koczerhin strzelił trzeciego gola dla Rakowa w pucharach i zrównał się z Ivim Lópezem.
Lech Poznań – Víkingur Reykjavík 4:1 po dogrywce
  • Szósta dogrywka Lecha w historii gry w europejskich pucharach. Po raz trzeci wygrał po 120 minutach (wcześniej z Austrią Wiedeń i Szachtiorem Soligorsk). Po rzutach karnych odpadł z Barceloną i Clubem Brugge, a awansował z Interem Baku (obecnie Kesla).
  • Lech wygrał trzy domowe mecze z rzędu w pucharach. Licząc same eliminacje, są cztery takie zwycięstwa (jeszcze Valmiera w 2020 roku). Mało brakowało, aby wszystkie zakończyły się bez straty gola.
  • Było to 50. zwycięstwo Lecha w pucharach, licząc według metody opisanej na końcu wpisu.
  • Lech jednak przeszedł III rundę, a w IV wystąpi po raz piąty. Wśród polskich klubów to drugi najlepszy wynik po Legii (10).
  • Gol Ishaka w pucharach dla Lecha numer 11, Velde i Marchwińskiego – 2, pierwsze trafienie Sousy.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronie: Lech, Raków

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *