europejskie puchary statystyki

Szwecja zdobyta przez Lecha, Piast osiągnął swój najlepszy wynik w pucharach

Po raz drugi w tych eliminacjach mamy dwa zwycięstwa jednego dnia, ale tym razem grały dwa kluby, a nie trzy. Lech i Piast znów zadbały o poprawienie statystyk.

Hammarby – Lech Poznań 0:3
 • W pucharach zadebiutował Michał Skóraś, a Jan Sýkora i Mohammad Awwad zaliczyli swój pierwszy występ dla Lecha w tych rozgrywkach.
 • Były to pierwsze gole Pedro Tiby, Jakuba Kamińskiego i Filipa Marchwińskiego w rozgrywkach UEFA.
 • Lech po raz pierwszy wygrał w Szwecji, a dla polskich klubów było to przełamanie serii trwającej od 2001 roku, kiedy Legia pokonała Elfsborg 6:1. Był to też ostatni awans polskiego zespołu kosztem szwedzkiego – do ostatniej środy.
 • To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Lech gra mecz Ligi Europy w środę. W sezonie 2010/11 grał w fazie grupowej z Juventusem u siebie w ten dzień tygodnia. Potem grał jeszcze trzy razy w środę w eliminacjach Ligi Mistrzów w sezonie 2015/16. Ostatni mecz eliminacji LE polskiego klubu w środę to Legia z Atromitosem w Grecji rok temu, a mecz Lecha w kolejnej rundzie z Apollonem na Cyprze również zaplanowany jest na środę.
 • Dobiegła końca rekordowa seria Lecha bez zwycięstwa na wyjeździe w pucharach. Wynosiła ona 5 meczów, a zaczęła się po zwycięstwie z Pelisterem (wtedy także 3:0), a od porażki z Haugesundem w sezonie 2017/18.
 • Również z Pelisterem Lech zagrał po raz ostatni dwa razy z rzędu na zero z tyłu w pucharach, aż do meczów z Valmierą i Hammarby.
 • Lech nadal nie odpadł w II rundzie el. LE (zdarzyło mu się to tylko w Pucharze UEFA), za to w III rundzie zagra już po raz 9., licząc łącznie el. LM i LE od 2009 roku. Awansował tylko za pierwszym razem przeciwko Fredrikstad, eliminowały go Sparta Praga, AIK, Žalgiris, Stjarnan, Basel, Utrecht i Genk.
Piast Gliwice – TSV Hartberg 3:2
 • W pucharach zadebiutował Piotr Malarczyk, a w barwach Piasta pierwszy raz zagrał w nich Tomasz Jodłowiec. Z każdym klubem, w którym grał w Ekstraklasie, zagrał też w pucharach – z Groclinem, Polonią (liczone oddzielnie), Śląskiem, Legią i teraz z Piastem.
 • Pierwsze gole Martina Konczkowskiego i Patryka Sokołowskiego w rozgrywkach UEFA, piąty Michała Żyry – w Legii strzelił Metalurgsowi Lipawa, Saint Patrick’s i dwa razy Celticowi.
 • Drugi pucharowy mecz z rzędu w Gliwicach kończy się wynikiem 3:2, w każdym domowym meczu w Europie Piast tracił minimum po dwa gole (cztery razy po 2 i raz 3 z Göteborgiem).
 • Piast wyeliminował dwóch rozstawionych rywali w jednym sezonie eliminacji. Polskim klubom udało się to ostatnio w sezonie 2011/12 – najpierw Śląskowi (Dundee United i Lokomotiw Sofia), a potem Legii (Gaziantepspor i Spartak Moskwa).
 • Rywalizacja polsko-austriacka w pucharach była już kiedyś rozstrzygana przez jeden mecz. Amica w fazie grupowej Pucharu UEFA przegrała w Grazu z GAK 1:3. Tym razem udało się pokonać inny klub ze Styrii.
 • Gerard Badia tym razem nie wystąpił i teraz kilku zawodników ma 6 meczów w Piaście w pucharach i wspólnie zajmują pierwsze miejsce – są to jeszcze Plach, Czerwiński, Kirkeskov, Konczkowski i Parzyszek. Wystąpili oni w ostatnich sześciu meczach, z czego Plach, Czerwiński i Kirkeskov komplet minut, a Parzyszek o dziwo raz nie był zmieniony (w rewanżu z BATE).
 • Waldemara Fornalika nie było dzisiaj na ławce. Mało kto się ze mną zgodzi, ale liczę mu ten mecz do bilansu. Ma w ten sposób 12 meczów, z czego 6 w Piaście i łącznie 4 awanse (dwa z Ruchem, dwa z Piastem). Z kolei jeżeli liczymy mecz Tomaszowi Fornalikowi, to jest to dla niego powrót do pucharów po ośmiu latach i porażce 0:5 Ruchu z Viktorią Pilzno.
 • III runda el. LE jest najdalszą, do której Piast zaszedł w swojej historii gry w tych rozgrywkach.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Lech, Piast

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco: EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *