Sprostowanie

Ostatnio w popularnych gazetach i serwisach internetowych można przeczytać wstępne informacje o losowaniu 1/16 finału Ligi Europejskiej. Niestety, zawierają one jeden podstawowy błąd.

 

Liga Europejska to nowy twór, a tegoroczna edycja jest dopiero drugą w historii. Oznacza to, że można porównać obecną sytuację z tą tegoroczną i właśnie tym zamierzam się posłużyć w tym tekście.

Listy zespołów rozstawionych w rzeczonym losowaniu były błędne. Zakładały one, że rozstawione będą drużyny, które są wyżej w rankingu klubowym UEFA (mowa tu tylko o 3. drużynach z Ligi Mistrzów, którzy wezmą udział w 1/16 finału Ligi Europejskiej). Tak jednak nie jest. Zamiast tego bierze się pod uwagę cztery drużyny z najlepszym bilansem. Jakby stworzyć takie dwie listy, to niestety pokryją się w niewielkim stopniu.

Pora na uzasadnienie. W zeszłym roku rozstawione były: Unirea Urziceni, Juventus Turyn, VfL Wolfsburg i Olympique Marsylia, zaś nierozstawione: Liverpool, Rubin Kazań, Standard Liege i Atletico Madryt. Nawet bez znajomości rankingu jesteśmy w stanie ocenić, że Unirea nie ma prawa być wyżej od Liverpoolu czy Atletico. Po przejrzeniu wszystkich grup Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu wszystko się ładnie układa: właśnie cztery pierwsze zespoły miały lepszy bilans punktowy czy też bramkowy.

Jeśli komuś to nie wystarcza, polecam poniższe linki:

http://videos.sapo.pt/f7j7i5ok0GWKdpTtJnuk

http://www.90minut.pl/liga/0/liga4376.html

I jeszcze lista rozstawionych i nierozstawionych drużyn z Ligi Mistrzów w tegorocznych rozgrywkach:

Rozstawione: Spartak Moskwa, Sporting Braga, Ajax Amsterdam, Twente Enschede

Nierozstawione: Rubin Kazań, FC Basel, Glasgow Rangers, Benfica Lizbona

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *