Rozstawienia w europejskich pucharach 2018/19

30. kolejka Ekstraklasy za nami. Do końca sezonu zostało 6 tygodni, a do pierwszego losowania europejskich pucharów z udziałem polskich klubów – 2,5 miesiąca. To oznacza jedno – czas najwyższy zaprezentować rozstawienia pucharowe na sezon 2018/19.

W tym roku może nie mamy do czynienia z rewolucją, ale na pewno z kilkoma znaczącymi zmianami. Nowego formatu będziemy się dopiero uczyć. Sytuacji wciąż nie ułatwia brak publikacji przepisów na nowy sezon, ale nie jest to żaden pretekst do wymyślania wymówek. Zaznaczam jednak, że całe to opracowanie opiera się na nie do końca kompletnych informacjach. W pewnych sytuacjach trzeba było przyjąć konkretne założenia, które jednak mogą ulec zmianie. Wszystko zostało opatrzone stosownym komentarzem.

Rozstawienia w formie schematu w Excelu można śledzić tutaj. W planie jest aktualizowanie ich codziennie od poniedziałku do czwartku włącznie, pod koniec sezonu prawdopodobnie częściej. Do tego powstanie osobny wpis do aktualizacji słownej – tym razem będą one pojawiać się głównie wtedy, gdy będzie to dotyczyło naszych zespołów. W tym wpisie przedstawione zostaną założenia oraz opis szansy polskich klubów na rozstawienie przy stanie na dzisiaj (8 kwietnia). Do śledzenia rozstawień warto wykorzystywać również „access list” i zasady europejskich pucharów od nowego sezonu. Materiały te znajdują się na tej stronie w zakładce „ważne linki”.

Podstawy:

  • mistrz Polski zaczyna grę od I rundy eliminacji Ligi Mistrzów, drugi i trzeci zespół – od I rundy eliminacji Ligi Europy, a zdobywca Pucharu Polski – od II rundy el. LE,
  • do następnej rundy awansują drużyny rozstawione,
  • symulacja oparta jest na aktualnej sytuacji w ligach i pucharach europejskich,
  • krajowy puchar, jeśli jeszcze trwa, wygrywa drużyna z wyższego miejsca w lidze. Jeśli zajmuje jednocześnie miejsce dające grę w LM lub LE, miejsce w pucharach przypada kolejnemu zespołowi z ligi,
  • Ligę Mistrzów wygrywa zespół z najwyższym współczynnikiem (Real Madryt – 155,000), co sprawia, że znajduje się on w 1. koszyku fazy grupowej jako zdobywca trofeum,
  • Ligę Europy wygrywa zespół z najwyższym współczynnikiem (Atletico – 131,000), co sprawia, że i ten zespół znajduje się w fazie grupowej LM bez eliminacji,
  • Twente (Holandia) zostało wykluczone z europejskich pucharów w grudniu 2015 roku. Kara obowiązuje przez 3 sezony, ostatnim obowiązującym jest 2018/19. Jednak Twente i tak nie ma szans na awans do europejskich pucharów w tym sezonie,
  • UEFA wykluczyła z pucharów Skenderbeu Korcza (Albania) na 10 lat za ustawianie meczów. Jest to najwyższa kara w historii europejskiej federacji piłkarskiej. Jeżeli Skenderbeu nie udowodni swoich racji w Trybunale Arbitrażowym w Lozannie, nie będzie mogło wystąpić w europejskich pucharach. Jego miejsce zajmie kolejna drużyna z ligi albańskiej – taki stan został przyjęty w schemacie,
  • Jeśli dwa zespoły mają te same współczynniki, wyżej będzie ten, który miał więcej punktów w ostatnim sezonie. Jeśli w każdym sezonie liczba punktów była ta sama, a kluby są z tego samego kraju, wyżej będzie ten z lepszego miejsca (czyli najpierw drużyny z LM, potem zdobywca pucharu krajowego, potem miejsca w lidze dające LE). W przyszłym sezonie będziemy mieli wiele zespołów z tymi samymi współczynnikami. Jest to związane z nowym sposobem liczenia rankingu klubowego, a także tego, że kilka krajów zakończyło sezon w rankingu krajowym z identycznym dorobkiem. Nie wiadomo, jak ten niuans zostanie potraktowany przez UEFA, do tej pory było tak, jak opisano powyżej.
  • Przy przeglądaniu rozstawień warto wziąć pod uwagę również kalendarz rozgrywek i losowań. Losowanie II rundy odbywa się przed rozpoczęciem I, losowanie III rundy – przed rozpoczęciem II, a losowanie IV rundy – przed rozpoczęciem III. W tych przypadkach do losowania będą brane pary z poprzedniej rundy, z których rozstawienie będzie określane przez współczynnik lepszej drużyny. Podobnie powinno być w eliminacjach LE, do których będą spadały zespoły z eliminacji LM, ale wciąż o rozstawieniu powinien decydować ten wyższy współczynnik w parze. To jednak pozostaje jeszcze niepotwierdzone.

Przesunięcia w eliminacjach w związku ze zwycięzcami LM i LE rozwiązałem następująco:

Liga Mistrzów (ścieżka mistrzowska): mistrz 11. kraju (Czechy) –> faza grupowa; mistrz 13. kraju (Holandia) –> IV runda eliminacji; mistrz 15. kraju (Austria) –> III runda eliminacji; mistrz 18. kraju (Dania) –> II runda eliminacji; zwycięzcy półfinałów rundy preeliminacyjnej –> I runda eliminacji (nie do końca wiadomo, jak zostanie to rozwiązane na końcu łańcucha, czyli właśnie w rundzie preeliminacyjnej. Jednak takie rozwiązanie jest prawdopodobne)

Liga Mistrzów (ścieżka ligowa): 3. zespół 5. kraju (Francja) –> faza grupowa; wicemistrzowie krajów 10. i 11. (Turcja i Czechy) –> III runda eliminacji

Te przesunięcia powodują też zmiany w eliminacjach LE.

Liga Europy (ścieżka mistrzowska): nieparzysta liczba zespołów w II rundzie, niezależnie od wyboru rozwiązania z przesuwaniem zespołów z rundy preeliminacyjnej. W symulacji rozwiązałem to, przesuwając zespół z najwyżej notowanego kraju (mistrz 30., Słowenia) do III rundy, ale może być inaczej.

Liga Europy (ścieżka ligowa): o jeden zespół mniej spada z II rundy el. LM (ligowej) do III rundy el. LE (ligowej). Stąd zdobywca pucharu 18. kraju (Dania) –> III runda eliminacji; zdobywca pucharu 25. kraju (Norwegia) –> II runda eliminacji; zdobywcy pucharów w krajach 50. i 51. (Walia i Wyspy Owcze) –> I runda eliminacji.

W 30. kolejce Ekstraklasy Arka nie popisała się i przez to skład grupy mistrzowskiej się nie zmienił. Jednak w grze o europejskie puchary pozostaje 9 zespołów, jako że Arka wciąż gra w Pucharze Polski i może obronić trofeum. Poniżej rozpisałem szanse wszystkich naszych zespołów na rozstawienie w poszczególnych rundach eliminacji.

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK, WISŁA PŁOCK, GÓRNIK ZABRZE, KORONA KIELCE, WISŁA KRAKÓW, ZAGŁĘBIE LUBIN, ARKA GDYNIA – 4,025

Wszystkie polskie kluby poza Legią i Lechem dysponują takim właśnie współczynnikiem. Jest to 20% rankingu krajowego Polski, wynoszącego 20,125. Dla potrzeb eliminacji Ligi Mistrzów będę podstawiał Jagiellonię, jako zespół najwyżej notowany spośród wymienionych. Nie oznacza to, że skreślam pozostałe zespoły, bo każdy z nich ma jeszcze teoretyczne szanse na mistrzostwo, nie mówiąc o eliminacjach LE. Po prostu większy sens ma podstawianie jednego klubu niż siedmiu 😉

Czy Jagiellonia będzie rozstawiona w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów?

W największym skrócie: raczej tak, ale nie na 100%. Poniżej szczegóły.

Wyżej od Jagiellonii w tej rundzie będą na pewno: Astana (21,750), BATE (20,500), Sheriff (14,750), Malmö (14,000), Rosenborg (9,000), HJK (8,000), mistrz Danii (co najmniej 5,190), TNS (5,000), mistrz Izraela (co najmniej 4,350) i mistrz Cypru (co najmniej 4,310). Jak wspomniałem wyżej, mistrz Danii ma dużą szansę na przesunięcie do II rundy. W zależności od tego, lepszych będzie 9 lub 10 zespołów. Rozstawionych w tej rundzie jest 17. Pozostaje zatem 7 lub 8 miejsc wśród rozstawionych. Jest 9 lig, w których mistrzem może być zespół z wyższym współczynnikiem od Jagiellonii.

# Kraj Aktualny lider Ranking Słabszy zespół Ranking Kolejka Różnica
1 Bułgaria Łudogorec 37,000 CSKA Sofia (2.) 3,825 28/36 6 pkt
2 Szkocja Celtic 31,000 Rangers FC (2.) 3,725 33/38 13 pkt
3 Azerbejdżan Qarabag 20,500 Sumqayit (3.) 3,825 22/28 17 pkt
4 Serbia Crvena Zvezda 10,750 Cukaricki (3.) 3,750 30/37 13 pkt
5 Albania Kukesi (2.) 4,250 Partizani Tirana (3.) 2,000 28/36 6 pkt
6 Polska Jagiellonia (2.) 4,025
# Kraj Aktualny lider  Ranking Lepszy zespół  Ranking Kolejka Różnica
7 Słowacja Spartak Trnawa 3,500 Slovan Bratysława (2.) 5,000 26/32 10 pkt
8 Macedonia Shkendija 3,500 Vardar (2.) 5,000 26/36 18 pkt
9 Słowenia Olimpija Ljubljana 2,900 Maribor (3.) 22,500 26/36 10 pkt
10 Węgry Ferencvaros 2,500 Videoton (2.) 4,250 25/33 3 pkt

Uwagi: zgodnie z karą dla Skenderbeu, w eliminacjach LM wpisane jest Kukesi. Na Słowacji Trencin (5,000) ma 18 punktów straty do Spartaka Trnawa, ale z uwagi na gorszy bilans meczów bezpośrednich nie będzie mógł go wyprzedzić. Z kolei w ligach słoweńskiej i węgierskiej odpowiednio Maribor i Videoton mają o jeden mecz rozegrany mniej niż liderzy.

Jaga w tej klasyfikacji musiałaby znaleźć się co najmniej na 7. lub 8. miejscu. Z tego względu nawet duża przewaga Celticu, Qarabagu i Crvenej Zvezdy (oraz Partizana) nie jest niepokojąca. Podobnie należy się spodziewać, że mistrzem Bułgarii będzie Łudogorec. Z lig, gdzie aktualnie są słabsi liderzy, bezpieczną przewagę mają Spartak Trnawa i Shkendija.

Czy więc może tu stać się coś złego? Realnie rzecz biorąc, nie powinno. Nawet jeżeli Maribor i Videoton zdobędą mistrzostwa, mistrz Danii może przesunąć się do III rundy i wówczas ostatnim rozstawionym zespołem w II rundzie byłaby Jagiellonia. Do tego niewiele potrzeba, wystarczy aby zdobywca LM zajął w swojej lidze miejsce dające fazę grupową tych rozgrywek. A jest tak:

Barcelona, Bayern, Manchester City i Juventus mają już pewny udział w następnej edycji LM w fazie grupowej. Realowi brakuje do tego ośmiu punktów w ostatnich siedmiu kolejkach, a Liverpoolowi – dziewięciu punktów w pięciu kolejkach. Roma i Sevilla mają najdalej do tego (choć Roma obecnie zajmuje miejsce w pierwszej czwórce Serie A), ale mają też daleko do awansu w LM. Po rewanżach ćwierćfinałów, które odbędą się w tym tygodniu, już niemal wszystko powinno być jasne.

Skoro nie jest pewne, czy Jagiellonia będzie rozstawiona w I rundzie, to oczywiste jest, że w II rundzie nie będzie miała na to żadnych szans. Rozstawionych zespołów będzie mniej (10), a do tego dojdą kolejne lepsze zespoły (mistrzowie Rumunii, Chorwacji – a także Austrii lub Danii w zależności od przesunięć).

W eliminacjach LE każdy polski zespół powinien być rozstawiony w I rundzie, natomiast w II kluby ze współczynnikiem 4,025 rozstawione raczej nie będą. Aktualnie próg potrzebny do rozstawienia wynosi ok. 4,300. W ścieżce mistrzowskiej eliminacji LE nasze kluby powinny być rozstawione w II i III rundzie.

LECH POZNAŃ – 7,000

Aktualny lider Ekstraklasy jest pewny rozstawienia w I rundzie eliminacji LM, jeśli dociągnie prowadzenie w lidze do końca sezonu. Powstaje zatem pytanie:

Czy Lech będzie rozstawiony w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów?

Prosta odpowiedź: na tę chwilę się na to nie zanosi i zapewne tak pozostanie.

Wyższy współczynnik od Lecha będą miały następujące zespoły: Astana (21,750), BATE (20,500), Sheriff (14,750), Malmö (14,000), Rosenborg (9,000) i HJK (8,000). Jest to 6 zespołów, a rozstawionych w tej rundzie jest 10. Do obsadzenia pozostają cztery miejsca, a chętnych – oprócz Lecha – jest jedenastu. To dużo, a przegląd tych korespondencyjnych rywali zawiera poniższe zestawienie. Przypominam, że losowanie II rundy odbywa się przed rozegraniem I – to oznacza, że nawet odpadnięcie lepszych zespołów w I rundzie nie przesunie Lecha wyżej w II.

# Kraj Aktualny lider Ranking Słabszy zespół Ranking Kolejka Różnica
1 Austria Salzburg 50,500 Sturm Graz (2.) 6,320 29/36 8 pkt
2 Bułgaria Łudogorec 37,000 CSKA Sofia (2.) 3,825 28/36 6 pkt
3 Szkocja Celtic 31,000 Rangers FC (2.) 3,725 33/38 13 pkt
4 Azerbejdżan Qarabag 20,500 Qabala (2.) 5,250 22/28 12 pkt
5 Chorwacja Dinamo Zagrzeb 17,500 Osijek (4.) 5,200 28/36 17 pkt
6 Serbia Crvena Zvezda 10,750 Cukaricki (3.) 3,750 30/37 13 pkt
7 Cypr Apollon Limassol 10,000 Anorthosis (3.) 4,310 31/36 9 pkt
8 Izrael Hapoel Beer Szewa 10,000 Beitar (2.) 4,350 29/36 3 pkt
9 Polska Lech 7,000
# Kraj Aktualny lider Ranking Lepszy zespół Ranking Kolejka Różnica
10 Dania Brondby 5,190 Midtjylland (2.), Kopenhaga (4.) 11,500-36,000 28/36 3/19 pkt
11 Rumunia CFR Cluj 4,090 FCSB (2.) 27,500 30/36 1 pkt
12 Słowenia Olimpija Ljubljana 2,900 Maribor (3.) 22,500 25/36 10 pkt

Uwagi: FCSB gra swój mecz tej kolejki jutro. Hajduk Split ma taki sam współczynnik jak Lech (7,000), ale w ostatnim sezonie zdobył więcej punktów (1,5, podczas gdy Lech 1). Dlatego gdyby te dwa zespoły znalazły się w tej samej rundzie, wyżej rozstawiony byłby Hajduk. Dodatkowo w lidze chorwackiej trzecia jest Rijeka (15,500).

Widać, że nie jest dobrze. Wśród wymienionych zespołów Lech musiałby być 4. lub 5., gdyby mistrz Austrii trafił bezpośrednio do III rundy. Dwucyfrowe przewagi Celticu, Qarabagu, Dinama i Crvenej Zvezdy sprawiają, że te miejsca tak naprawdę są już zajęte. Gdyby nastąpiło korzystne przesunięcie mistrza Austrii, Lech musiałby patrzeć aż na sześć lig, a w każdej mistrzem musiałby zostać słabszy zespół, aby Lech był rozstawiony. Jak patrzę na Bułgarię czy Cypr, to nie widzę tam dużych szans na korzystne rozstrzygnięcia, choć w teorii jest to jeszcze możliwe.

W eliminacjach LE Lech będzie rozstawiony w I i II rundzie, a w III ma do tego daleko. Ostatni rozstawiony zespół może mieć ok. 10-11 punktów, a aktualnie przed Kolejorzem znajduje się jeszcze duże grono kolejnych chętnych. W ścieżce mistrzowskiej eliminacji LE Lech ma rozstawienie w II i III rundzie, w IV rundzie – obecnie nie, ale zapewne byłyby szanse.

LEGIA WARSZAWA – 24,500

Będzie rozstawiona w I i II rundzie eliminacji LM w razie zdobycia mistrzostwa. Pytanie pojawia się w kolejnej fazie, której przejście gwarantuje udział w fazie grupowej Ligi Europy. Pod względem ważności jest więc tak samo ważna jak dotychczasowa III runda, ale poziom sportowy będzie trochę wyższy. Dla formalności…

Czy Legia będzie rozstawiona w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów?

Szanse nie są takie małe. Według aktualnego stanu Legia byłaby rozstawiona – jedyne co musiałoby się zmienić, to jej własna pozycja w lidze.

Aktualnie jest jeden klub, który ma pewny udział co najmniej w III rundzie eliminacji i ma wyższy współczynnik od Legii. To mistrz Holandii – PSV (36,000) albo Ajax (53,500). Rozstawionych w III rundzie jest 6 zespołów. Poza Legią chętnych jest jeszcze siedmiu. Wśród nich potrzeba zatem co najwyżej czterech lepszych mistrzów, albo co najmniej trzech słabszych. Oto oni:

# Kraj Aktualny lider Ranking Słabszy zespół Ranking Kolejka Różnica
1 Austria Salzburg 50,500 Sturm Graz (2.) 6,320 29/36 8 pkt
2 Bułgaria Łudogorec 37,000 CSKA Sofia (2.) 3,825 28/36 6 pkt
3 Szkocja Celtic 31,000 Rangers FC (2.) 3,725 33/38 13 pkt
4 Polska Legia (3.) 24,500
# Kraj Aktualny lider Ranking Lepszy zespół Ranking Kolejka Różnica
5 Grecja AEK Ateny 10,000 PAOK (2.), Olympiakos Pireus (3.) 29,500-54,000 26/30 5/6 pkt
6 Cypr Apollon Limassol 10,000 APOEL (2.) 27,000 31/36 2 pkt
7 Dania Brondby 5,190 Kopenhaga (4.) 34,000 28/36 19 pkt
8 Rumunia CFR Cluj 4,090 FCSB (2.) 27,500 30/36 1 pkt

Uwaga: FCSB gra swój mecz tej kolejki jutro.

FCSB mogłoby nawet i wyprzedzić Cluj, a Legia i tak zachowywałaby rozstawienie. Dodatkowo na naszą korzyść przemawia kolejne możliwe przesunięcie, w tym przypadku mistrza Holandii, czyli na chwilę obecną jedyny zespół, który na 100% będzie miał wyższy współczynnik od Legii. Oczywiście do niego dołączą wkrótce Celtic i pozostali, ale oni na takie przesunięcie nie mają szans. W tej chwili wygląda na to, że trzeba będzie spojrzeć na południowy wschód, a więc ligę grecką oraz cypryjską. Gdy tam wszystko zakończy się pomyśli Legii, to już nic nie powinno jej grozić w temacie rozstawienia. W najgorszym razie można liczyć na odpadnięcie zespołów z I rundy, bo losowanie III rundy odbywa się już po jej rozegraniu. Byłyby to Łudogorec, Celtic i APOEL.

W IV rundzie będzie trudniej o tyle, że tam w losowaniu mistrz Holandii na pewno będzie (nawet jeśli odpadnie w III rundzie), a do tego dochodzi mistrz Szwajcarii i być może Czech. W Szwajcarii na szczęście duże szanse na mistrzostwo mają Young Boys (20,500) – 16 punktów przewagi nad Basel przy 8 meczach do końca i jednym zaległym meczu FCB. To zatem nie jest problem, ale za to rozstawione w tej rundzie będą tylko cztery zespoły. Przy pomyślnych rozstrzygnięciach z Young Boys i mistrzem Czech, wciąż są cztery lepsze zespoły od Legii: Salzburg, Łudogorec, PSV lub Ajax i Celtic, a w perspektywie kolejne cztery: PAOK lub Olympiakos, APOEL, Kopenhaga i FCSB. Tutaj liczenie na odpadnięcie dobrych zespołów w I i II rundzie może być jeszcze bardziej istotne.

W eliminacjach LE sytuacja wygląda o wiele korzystniej. W obu ścieżkach Legia powinna być rozstawiona w każdej rundzie. W fazie grupowej ma z kolei duże szanse na 2. koszyk. Co ciekawe, Legia miałaby ten 2. koszyk w poprzednich dwóch sezonach, ale dwukrotnie ją to ominęło. W pierwszym z nich awansowała do Ligi Mistrzów, a w drugim nie przeszła IV rundy eliminacji LE. Mimo to jej współczynnik wciąż jest na tyle wysoki, że może dać naprawdę dużo.

Tak to wygląda. Zupełnie szczerze: wielu emocji na finiszu sezonu, w innych ligach niż nasza, może nie być. Zwłaszcza w eliminacjach Ligi Mistrzów dużo nie powinno się zmienić. Za to w eliminacjach LE wciąż pozostaje wiele niewiadomych, co jest normalne, skoro w grze jest tam jeszcze wiele zespołów ze środka tabeli czy z krajowych pucharów. Tak czy inaczej, aktualizacje będą, i wkrótce powinniśmy mieć kompletny obraz rozstawień na przyszły sezon. Do końca rozgrywek zostało bardzo niewiele, tak że ledwo się obejrzymy, a już będzie po wszystkim. Potem trochę przerwy, losowanie i znowu się zacznie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *