Dwie fatalne passy zostały zakończone, ale I runda to tak naprawdę jedno wielkie niepowodzenie. Widać to również w statystykach.
Polskie kluby zaliczyły łącznie 12 meczów bez zwycięstwa w europejskich pucharach. Wliczam tu mecz Jagiellonii z Rio Ave (4:4), który rozpoczął się później niż mecz Lecha z Szachtiorem Soligorsk (3:1, ale po dogrywce, więc skończył się później). Potem jeden remis i pięć porażek w sześciu meczach III rundy eliminacji LE, a teraz w I rundzie bilans 0-4-1 i dopiero zwycięstwo Legii z Europą pozwoliło zakończyć ten koszmar. Poprzednia nasza tak długa seria bez zwycięstwa to lata 1988-1990 (13), a najdłuższa w latach 1977-1978 (15).
Piast Gliwice – BATE Borysów 1:2
- Piast nadal nie wygrał meczu w pucharach ani nie wyeliminował żadnego rywala. Łącznie po raz trzeci zaczął mecz od wyniku 1:0, po raz drugi przegrał (plus remis tydzień temu).
- mistrz Polski czeka na wyeliminowanie rozstawionego rywala w eliminacjach LM od sezonu 2000/01 i dwumeczu Dinamo Bukareszt – Polonia Warszawa (3:4, 1:3). W sezonie 2014/15 lepsza na boisku od rozstawionego Celticu była Legia, ale z powodu walkowera bilans dwumeczu wyniósł 4:4 i przez bramkę na wyjeździe awansowali Szkoci.
- Piast wszystkie pięć bramek w pucharach strzelił w pierwszych połowach meczów, między minutami 18 a 36. Bilans straconych goli rozkłada się następująco: 5 w pierwszych połowach, 4 w drugich i 1 w dogrywce.
- drugi gol w pucharach Jakuba Czerwińskiego – poprzedni przeciwko Astanie w barwach Legii, też w eliminacjach LM, też na 1:0 i też niedający awansu
- Waldemar Fornalik poprowadził Piasta w pucharach po raz drugi, przez co zrównuje się z Marcinem Broszem. Za tydzień po meczu z Rigą będzie samodzielnym rekordzistą.
Cracovia – DAC Dunajská Streda 2:2 po dogrywce
- Cracovia nadal bez zwycięstwa i awansu w pucharach. Trzy lata temu odpadła po dwóch porażkach, teraz po dwóch remisach. Po raz pierwszy grała dogrywkę.
- już dwa lub trzy gole z czterech, jakie strzeliła Cracovia w pucharach, to samobóje (w zależności od źródła).
- w pucharach zadebiutowali Filip Piszczek i Rubio, a David Jablonský zagrał w nich po raz pierwszy w barwach Cracovii.
- Damian Dąbrowski i Mateusz Wdowiak wystąpili we wszystkich czterech meczach Cracovii w pucharach. Tylko jeden z nich ma na koncie 90 minut w którymś z meczów (Dąbrowski w Skopje ze Shkendiją), w pozostałych przypadkach Dąbrowski był zmieniany, a Wdowiak zawsze wchodził z ławki.
- 10. mecz w pucharach Michała Probierza, 2. w Cracovii. Na pięć dwumeczów odpadł cztery razy, przeszedł tylko Kruoję w 2015 roku. Do tej pory jego zespoły przegrywały dwumecze różnicą jednej bramki, teraz zaważyła zasada bramek na wyjeździe.
Legia Warszawa – Europa FC 3:0
- zwycięstwo u siebie do zera w pierwszej rundzie danego sezonu po raz 5. z rzędu. Ostatnia strata punktów u siebie w pierwszym dwumeczu to 1:1 z Saint Patrick’s (II runda eliminacji LM 2014/15). Nie odpadła też w pierwszym dwumeczu od sezonu 2004/05 i dwóch porażek z FC Zurich.
- przerwana passa 8 meczów bez zwycięstwa w LE (faza zasadnicza + eliminacje). Trwała ona od 2015 do 2019 roku. Jest to najdłuższa taka seria Legii w tych rozgrywkach, do tej pory było 7 w latach 2012-2013 i 2005-2008 (wówczas Puchar UEFA).
- w pucharach zadebiutował Jarosław Niezgoda. To jego czwarte lato w Legii i dopiero teraz zaliczył premierowy występ.
- dwa gole Carlitosa powodują, że z obecnej kadry strzelił dla Legii najwięcej goli w pucharach, wyprzedzając Jose Kante (4 do 3). Pierwsze trafienie w rozgrywkach UEFA zanotował Sandro Kulenović (nie licząc Ligi Młodzieżowej).
- 49. mecz w Legii w pucharach zaliczył Tomasz Jodłowiec. Brakuje więc jednego występu do jubileuszu, a sześciu do zrównania się z Miroslavem Radoviciem.
- Trzeci mecz Aleksandara Vukovicia w pucharach w roli trenera i pierwsze zwycięstwo. Również Piotr Stokowiec ma jedno zwycięstwo (w 6 meczach), a Waldemar Fornalik dwa (w 8) – oczywiście w innych klubach niż tych, które aktualnie prowadzą.
Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Piast, Legia, Cracovia
Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco: EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
generalnie to jak tak to wygląda, to wiadomo, że bardoz szybko się skończy. Jest szansa, że ta jedna druzyna jakimś cudem dojdzie do IV rundy, ale tam i tak wszystko zalezy od losowania. Także się okaże.
No nie wiem. Odnosze wrażenie, że pierwszą rundę bez szwanku przeszliśmy raz czy dwa. Raz za razem trafiały się dziwaczne wpadki. Ot chocby wspomniana w artykule porażka Cracovii z macedońską Skendiją.
Straciliśmy 1/4 drużyn.
Oprócz przedstawicieli ekstraklasy zostali wyeliminowani także reprezentanci mocniejszych (w rankingu) lig.
Swoich przedstawicieli potracily ligi: białoruska 2, oraz kazachska, azerska, norweska, szkocka i chorwacka
Jeszcze nie tak dawno pierwsze rundy oglądało się przyjemnie. Wszyscy niski kopacze byli w nich rozstawieni i potrafiliśmy wygrywać nawet na wyjeździe. Dziś już na tym etapie dostajemy po tyłku. Strach patrzeć co będzie dalej.