Trzy remisy polskich klubów w pucharach w ciągu jednego tygodnia? Kiedyś były nawet trzy jednego dnia – 13 września 1989 (RoPS Rovaniemi – GKS Katowice 1:1, Ruch – CSKA Sofia 1:1, Barcelona – Legia 1:1). Więcej statystyk poniżej.
BATE Borysów – Piast Gliwice 1:1
- Piast po raz pierwszy nie przegrał pierwszego meczu w pucharach. Łącznie z remisem z Göteborgiem, ma teraz dwa remisy „z rzędu”
- po raz 11. z rzędu mistrz Polski nie przegrał inauguracji w eliminacjach LM. W tych latach remisy 1:1 w pierwszych meczach zanotowały Legia (ze Zrinjskim i Saint Patrick’s – dwa razy awansowała) i Wisła Kraków (z Levadią – odpadła).
- po raz czwarty z rzędu dwumecz polsko-białoruski zaczyna się od remisu w pierwszym meczu. W dwóch ostatnich przypadkach (Lech z Szachtiorem Soligorsk i Legia z Homlem) polskie zespoły awansowały. Wcześniej odpadło Zagłębiem Lubin z Dinamem Mińsk (remis 1:1 u siebie i 0:0 na wyjeździe).
- w pucharach zadebiutowali: Plach, Dziczek, Félix, Valencia, Sokołowski, Parzyszek (pierwszy gol), Aquino. Wcześniej grali w pucharach, ale w barwach Piasta po raz pierwszy: Kirkeskov, Czerwiński, Hateley, Konczkowski.
- dla Waldemara Fornalika był to 7. mecz w pucharach, wcześniej 6 w Ruchu. W rewanżu zrówna się z Marcinem Broszem jako rekordzista (2 mecze na ławce Piasta w pucharach).
DAC Dunajská Streda – Cracovia 1:1
- po dwóch porażkach jest to pierwszy remis Cracovii w pucharach
- dzięki zmianie kalendarza jest to najpóźniejsza jak dotąd data, w której Cracovia grała mecz europejskich pucharów. Ze Shkëndiją trzy lata temu odpadła 7 lipca, teraz będzie grać co najmniej do 18 lipca.
- według niektórych źródeł oba gole dla Cracovii w pucharach (ze Shkendiją i DAC) to samobóje. U mnie trafienie ze Shkëndiją jest zaliczone Cetnarskiemu, choć nie ma pewności, czy po jego strzale piłka szła w bramkę.
- w pucharach zadebiutowali: Pestka, Ferraresso, Dimun, van Amersfoort, Lopes. Pierwszy mecz w Cracovii w pucharach: Peškovič, Râpă, Helik, Datković, Hanca, Gol, Čečarić.
- dzięki udziałowi w meczach ze Shkëndiją i DAC, Damian Dąbrowski i Mateusz Wdowiak są obecnie rekordzistami w meczach dla Cracovii w pucharach – po trzy występy. Szansę na to miał również Marcin Budziński, ale cały mecz spędził na ławce.
- Michał Probierz prowadził polski klub w pucharach w 9. meczu – wcześniej 8 razy Jagiellonię. W białostockim klubie jest współrekordzistą wraz z Ireneuszem Mamrotem, w Cracovii po rozegraniu rewanżu zrówna się z Jackiem Zielińskim.
Europa FC – Legia Warszawa 0:0
- 5. mecz bez porażki na wyjeździe w pucharach, ale łącznie z własnym stadionem już 3. bez zwycięstwa
- 9. z rzędu udział w rozgrywkach europejskich – do wyrównania rekordu GKS-u Katowice brakuje już tylko jednego sezonu
- poprzednie dwa dwumecze inauguracyjne w pucharach Legia wygrała z kompletem zwycięstw bez straty gola. Poprzednia strata punktów to 1:1 ze Zrinjskim (awans po 2:0 w rewanżu u siebie).
- w pucharach zadebiutowali Majecki i Sanogo. Licząc same występy w Legii, pierwszy raz zagrali Gwilia, Martins, Novikovas i Agra.
- po odejściu z klubu Michała Kucharczyka i Miroslava Radovicia najwięcej meczów dla Legii w pucharach z aktualnej kadry ma Tomasz Jodłowiec (48, dziś na ławce). Aby dogonić Radovicia i trafić na podium, potrzebuje jeszcze 7 meczów. Z tych, którzy dzisiaj zagrali, najwięcej meczów w Legii w pucharach ma Artur Jędrzejczyk (ten był 23.).
- Aleksandar Vuković po raz drugi poprowadził Legię w pucharach (w znaczeniu: przedzielone innym trenerem – Sá Pinto w rewanżu z Dudelange). Poprzedni trenerzy Legii, przy których taka sytuacja miała miejsce: Kazimierz Górski, Lucjan Brychczy, Jaroslav Vejvoda, Dariusz Kubicki, Jan Urban. W przypadku Vukovicia różnica wyniosła zaledwie 336 dni. Najdłużej na powrót czekał Kazimierz Górski – 7651 dni.
- trener Legii nie wykorzystał kompletu zmian. W pucharach taka sytuacja ostatni raz miała miejsce w meczu 1. kolejki fazy grupowej LE Midtjylland – Legia. Co mało zaskakujące, szkoleniowcem Legii był wtedy Henning Berg.
Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Piast, Legia, Cracovia
Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco: EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
Oby się kiedyś nasi piłkarze dostosowali poziomem do Twoich opracowań Janku. Dziękujemy.