Do gry w nowej 2. Lidze w Austrii… brakuje chętnych

Dziś odbyła się konferencja prasowa ÖFB (austriackiego związku piłki nożnej), na której poruszono kilka interesujących tematów. Najciekawiej wygląda sprawa licencji na nową 2. Ligę.

1. Zamieszanie z licencjami

W Austrii od sezonu 2018/19 będą grać według nowego systemu rozgrywek. Kiedyś pisałem o tym na Twitterze, tutaj zamierzam szerzej poruszyć ten temat w sezonie ogórkowym. Dziś natomiast o nietypowej (choć tam już różne kombinacje się zdarzały) sytuacji z licencjami w związku z poszerzeniem drugiego poziomu rozgrywek. Dla zobrazowania, format po reformie:reforma tipico Bundesligiźródło: materiały prasowe Bundesligi

Erste Liga, od nowego sezonu nazywana 2. Ligą, będzie liczyć 16 zespołów (obecnie 10). W związku z tym z Regionalligi (trzeciego poziomu) bezpośrednio awansuje 8 zespołów, a dziewiąty rozegra baraż z ostatnim zespołem z drugiego poziomu. Regionalliga składa się z trzech grup i z każdej mogą awansować maksymalnie trzy zespoły. Jak się okazuje, może to spowodować pewien problem.

Dziś podano, które kluby złożyły wnioski o licencje do gry w przyszłym sezonie w Bundeslidze oraz 2. Lidze. Decyzje o ich przyznaniu zostaną przyznane do 30 kwietnia. Do gry w obu klasach rozgrywkowej aplikowało 16 klubów i tutaj prawdopodobnie wszystko odbędzie się bez komplikacji. Są to:

Tipico Bundesliga: CASHPOINT SCR Altach, FC Flyeralarm Admira, FC Red Bull Salzburg, FK Austria Wien, LASK, RZ Pellets WAC, SKN St. Pölten, SK Rapid Wien, SK Puntigamer Sturm Graz, SV Mattersburg.

Sky Go Erste Liga: FC Wacker Innsbruck, KSV 1919, SC Austria Lustenau, SC Wiener Neustadt, SV Guntamatic Ried, TSV Prolactal Hartberg.

Do wyżej wymienionych zespołów dochodzi kolejne 16, które złożyły wniosek o grę tylko w 2. Lidze. Oto one:

Sky Go Erste Liga: FAC Wien, FC Blau Weiß Linz, FC Liefering, WSG Swarovski Wattens.

RL Ost: FC Karabakh, SKU Ertl Glas Amstetten, SV Horn; zespoły rezerw: FK Austria Wien Amateure, SK Rapid Wien II.

RL Mitte: FC Juniors OÖ, SK Austria Klagenfurt, SK Vorwärts Steyr, SV Allerheiligen, SV Lafnitz; zespół rezerw: Sturm Graz Amateure.

RL West: zespół rezerw: FC Wacker Innsbruck II.

Na drugim poziomie (16 miejsc) będzie więc mogło zagrać 28 klubów. Niby dużo, ale…

  • 12 z nich zagra w Bundeslidze. Z grona 16, które składały wniosek o licencję na obie ligi, w 2. Lidze zagrają zatem 4
  • z obecnych klubów Erste Ligi szansę na grę w nowej 2. Lidze będą miały kolejne 4: FAC, BW Linz, Liefering i Wattens

Pozostaje 8 miejsc dla 16 klubów z Regionalligi. Z grupy wschodniej (Ost) i centralnej (Mitte) uda się zebrać łącznie sześć zespołów, które będą mogły zagrać w 2. Lidze. Jednak z grupy zachodniej (West) wniosek o licencję złożył tylko drugi zespół Wackera Innsbruck. Teoretycznie powinien więc być pewny awansu, co i tak łącznie dałoby tylko 15 zespołów.

A i tak nie jest pewne, czy Wacker II będzie mógł awansować. W nowej 2. Lidze będą mogły grać maksymalnie trzy zespoły rezerw, nie licząc FC Liefering (nie jest on formalnie rezerwami, a klubem filialnym Salzburga). Istnieje możliwość, że rezerwy Austrii, Rapidu oraz Sturmu zajmą miejsca premiowane awansem. Wówczas to Wacker II, notowany obecnie najniżej (8. miejsce, co też pokazuje, na jakim poziomie jest to zespół…), awansować by nie mógł i klubów byłoby tylko 14. Dodatkowo w teorii nie jest pewne, że pierwszy zespół Wackeru awansuje do Bundesligi – jest jednak szansa, bo jest liderem z 4 punktami nad SV Ried, zajmującym miejsce oznaczające baraż z ostatnim zespołem Bundesligi.

Logicznym wyjściem w takiej sytuacji byłoby umożliwienie awansu większej liczbie klubów z Regionalligi Ost oraz Mitte. Nie jest pewne, że tak się stanie, na ten temat dość dyplomatycznie wypowiadał się Leo Windtner, prezydent ÖFB. Przyznał jednak, że występuje problem z awansami z trzeciego poziomu rozgrywek i że wspólnie z Bundesligą dołożą starań, aby 2. Liga wystartowała zgodnie z planem. Nie zależy zapominać o tym, że wnioski o licencje to jedno. Nie jest z góry powiedziane, że wszystkie zostaną przyznane. Ewentualne decyzje odmowne mogłyby wywołać jeszcze większe zamieszanie.

2. Nowy sponsor

Do 15 lipca 2020 sponsorem ÖFB będzie właściciel sieci supermarketów Billa. Wsparcie ma dotyczyć przede wszystkim piłki w wydaniu regionalnym. W federacji opracowują i planują wdrożenie 5-letniego planu, jednak brakuje bliższych szczegółów na ten temat.

3. Atrakcyjne mecze towarzyskie

Już od pewnego czasu wiadomo, że 30 maja w Innsbrucku reprezentacja Austrii zagra z Rosją, a 2 czerwca w Klagenfurcie z Niemcami. Wciąż trwają negocjacje odnośnie organizacji meczu z Brazylią 10 czerwca w Wiedniu. Austria nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata, ale przy takim zestawie meczów można by się poczuć jak na Mundialu, przyznał selekcjoner Franco Foda.

4. Nowe stadiony

W tym tygodniu pojawiła się informacja o decyzji odnośnie budowy nowego stadionu w Linzu. Obiekt ma powstać do 2023 roku. Jednocześnie władze ÖFB nie rezygnują z budowy nowego stadionu piłkarskiego w Wiedniu. Niezależnie od tych planów, w Austrii liczą na organizację finału kobiecej Ligi Mistrzów w 2020 roku.

5. Możliwy konflikt terminów

Odniesiono się również do sukcesu, jakim był awans Salzburga do 1/4 finału LE. Gdyby się okazało, że mistrz Austrii przejdzie Lazio, a w krajowym pucharze wygra półfinał z Mattersburgiem, wystąpi konieczność przeniesienia finału ÖFB-Cup na inny termin. Pierwotnie został on zaplanowany na 1 maja w Klagenfurcie, a 3 maja odbędzie się rewanżowy mecz 1/2 finału LE. Gdyby więc Salzburg miał nadal uczestniczyć w obu rozgrywkach, finał pucharu krajowego zostałby przeniesiony na 9 maja.

źródła: bundesliga.at, kurier.at, oefb.at, 90minuten.at

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *