Brøndby IF

Czy uda się ich wreszcie wyeliminować? Brøndby IF na drodze Pogoni

Po wyeliminowaniu KR poziom trudności dla Pogoni zdecydowanie wzrósł. Mimo to, choć nazwa Brøndby IF wzbudza u nas respekt, jest możliwość rozstrzygnięcia tego dwumeczu lepiej niż rok temu z Osijekiem.

Poprzednie rywalizacje

Jeśli miałbym wybrać jeden kraj, z którego klubami nie chciałbym rywalizować w najbliższym czasie, byłaby to Dania. Niekoniecznie dlatego, że są oni tacy mocni. Po prostu, jakikolwiek nie byłby przebieg tych meczów, na ogół to oni są górą. Nie ma znaczenia, czy to potężne København lub Midtjylland, czy średnie Brøndby, czy zupełnie nieznane SønderjyskE, najczęściej kończy się to tak samo.

1960/61 I runda PM Århus Legia Warszawa 3:0, 0:1
1970/71 I runda PZP Ålborg Górnik Zabrze 0:1, 1:8
1974/75 I runda PM Hvidovre Ruch Chorzów 0:0, 1:2
1975/76 I ruda PUEFA Holbæk Stal Mielec 0:1, 1:2
1979/80 I runda PUEFA Århus Stal Mielec 1:1, 1:0
1984/85 I runda PUEFA Widzew Łódź Århus 2:0, 0:1
1991/92 I runda PM Brøndby Zagłębie Lubin 3:0, 1:2
1996/97 Runda el. LM Widzew Łódź Brøndby 2:1, 2:3
1999/00 I runda PUEFA Amica Wronki Brøndby 2:0, 3:4
2009/10 III runda el. LE Brøndby Legia Waszawa 1:1, 2:2
2011/12 Faza grupowa LE Wisła Kraków Odense 1:3, 2:1
2014/15 III runda el. LE Ruch Chorzów Esbjerg 0:0, 2:2
2015/16 Faza grupowa LE Midtjylland Legia Waszawa 1:0, 0:1
2016/17 III runda el. LE Zagłębie Lubin SønderjyskE 1:2, 1:1
2017/18 III runda el. LE Arka Gdynia Midtjylland 3:2, 1:2
2019/20 II runda el. LE Lechia Gdańsk Brøndby 2:1, 1:4 pd.
2020/21 III runda el. LE FC København Piast Gliwice 3:0

Brøndby znamy bardzo dobrze, choć w ostatnich kilku latach grała z nimi tylko Lechia. Pierwszy mecz był znakomity w wykonaniu polskiego zespołu, ale został niestety wygrany za nisko. Zaliczka wystarczyła tylko do dogrywki w rewanżu, w której niestety Lechia nie miała większych szans. Piast nie wyglądał źle w Kopenhadze, ale znowu – był nieskuteczny. Duńczycy skarcili Piasta, punktując go bezlitośnie, a obie te rywalizacje łączył Kamil Wilczek, który strzelił i Lechii, i Piastowi.

Ostatnie 5 lat w pucharach
Sezon Runda, w której odpadli Przeciwnicy i wyniki Poprzednie rundy Przeciwnicy i wyniki
2017/18 Q3 LE Hajduk Split 0:0, 0:2 Q2 LE VPS Vaasa 2:0, 1:2
2018/19 Q4 LE Genk 2:4, 2:5 Q3 LE Spartak Subotica 2:1, 2:0
2019/20 Q3 LE Braga 2:4, 1:3 Q1 LE
Q2 LE
Inter Turku 4:1, 0:2
Lechia 1:2, 4:1 pd.
2020/21
2021/22 FG LE Sparta Praga 0:0, 0:2
Rangers FC 0:2, 1:1
Olympique Lyon 0:3, 1:3
Q4 LM Salzburg 1:2, 1:2

W zeszłym sezonie Brøndby zagrało w fazie grupowej europejskich pucharów po raz pierwszy od 2005 roku. Było to możliwe dzięki zdobyciu mistrzostwa kraju. Przez to Brøndby startowało od IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów, a porażki z Salzburgiem spowodowały spadek do Ligi Europy. W niej Brøndby zdobyło tylko dwa punkty, ale trzeba też przyznać, że grupa nie była łatwa.

Wcześniej Brøndby było regularnym uczestnikiem eliminacji, choć po pokonaniu Lechii odpadło z Bragą (zrozumiałe), a potem nawet zabrakło ich w Europie. To na pewno nie jest poziom FC København i Midtjylland, które regularnie grają w fazie grupowej.

Forma i terminarz

Podobnie jak Ekstraklasa, duńska Superligaen w ten weekend zaczęła nowy sezon. Brøndby w pierwszej kolejce pokonało Århus 1:0. Było w tym spotkaniu bardzo nieskuteczne. W końcu udało się strzelić zwycięskiego gola po rykoszecie, ale już dużo wcześniej wynik powinien być rozstrzygnięty. Z drugiej strony, w pierwszej połowie sędzia mocno pomylił się na korzyść Brøndby, nie dyktując rzutu karnego dla Århus, a karząc ich zawodnika żółtą kartką.

Pogoń, jako jedyna z naszych pucharowiczów, nie przełożyła jak dotąd meczu ligowego rozgrywanego między spotkaniami II rundy. Mecz Brøndby w Superligaen też ma się odbyć zgodnie z planem. Wygląda to tak:

24 lipca 16:00 Brøndby – Nordsjælland

Potem Brøndby czeka mecz z Silkeborgiem i przede wszystkim derby z København, ale to już będzie po rewanżu z Pogonią. Na razie rozpoczynają ligę w standardowy sposób.

Miasto i stadion

Oprócz prowadzenia małej krucjaty, że Brøndby w pucharach nie jest aż tak mocne, warto też niezmiennie przypominać, że jego siedzibą nie jest Kopenhaga. Stolicę Danii niewątpliwie warto zwiedzić, poniżej jednak cytaty dotyczące samego Brøndby oraz miejscowego stadionu:

Brøndby dzieli się na trzy części: Brøndbyvester (zachodnią), Brøndbyoster (wschodnią) i Brøndby Strand (południową). Pierwsza z nich to najstarsza część Brøndby, gdzie znajdują się głównie domy jednorodzinne. Na wschodzie mieszczą się przede wszystkim bloki mieszkalne, zaś południowa część jest mieszanką dwóch pozostałych. Mieszka tam też najwięcej imigrantów.

fot. flickr.com

Brøndby Stadion to drugi największy obiekt piłkarski w Danii po kopenhaskim Parken. Jego konstrukcja nie jest szczególnie nowa, ostatni większy remont miał miejsce w 2000 roku, a mniejszy w 2007 (…).

Nieoficjalną nazwą stadionu w Brøndby jest Vilfort Park na cześć byłego piłkarza klubu Kima Vilforta (470 meczów w Brøndby i 77 w reprezentacji Danii). Jest to strzelec gola w finale Euro 1992. W czasie turnieju zmagał się z problemami w życiu prywatnym – jego córka chorowała na białaczkę i kilka dni po finale zmarła.

fot. flickr.com

Zespół

W ostatnim meczu z Århus można było zwrócić uwagę na zaledwie 16-letniego ofensywnego zawodnika, którym jest Oscar Schwartau. To najmłodszy zawodnik, jaki kiedykolwiek zagrał w barwach Brøndby, dostał szansę w pierwszym składzie i był chwalony za ten występ. Warto pamiętać o mocnym środku pola, w którym wciąż występuje Josip Radošević (grał też przeciwko Lechii), a oprócz niego także Anis Slimane i Christian Gappis. Niedawno wykupiono po wypożyczeniu Marko Divkovicia, który trzy lata temu strzelił gola Cracovii w barwach DAC Dunajská Streda w eliminacjach LE.

Choć w kadrze nie brakuje doświadczonych zawodników, o sile Brøndby w coraz większym stopniu stanowią zawodnicy w wieku w okolicach 22 lat. Otrzymują oni wsparcie od takich weteranów jak Radošević czy Simon Hedlund (też grał z Lechią), ale aktualnie kilku bardziej ogranych zawodników nie będzie mogło wystąpić.

W zespole Brøndby jest obecnie kilka poważnych kontuzji. Nie zagra Kevin Mensah, który grał trzy lata temu z Lechią (a zmieniał go Jens Martin Gammelby, obecnie zawodnik Miedzi). W ataku zabraknie napastnika Carla Björka, a największą nieobecnością jest brak środkowego obrońcy, Andreasa Maxsø. To wszystko będą pauzy trwające po kilka tygodni lub nawet miesięcy. Z tego zestawu Maxsø jest kandydatem do wysokiego transferu wychodzącego.

Trenerem jest Niels Frederiksen, który prowadził Brøndby także w dwumeczu z Lechią w 2019 roku. Wcześniej, w 2014, gdy prowadził Esbjerg, odpadł z Ruchem Chorzów. To jedyna rywalizacja polsko-duńska w XXI wieku, która zakończyła się naszym zwycięstwem. Przede wszystkim będzie jednak wspominał mistrzostwo kraju zdobyte w 2021 roku. To był znak, że decyzje podjęte w 2019 roku (zatrudnienie Frederiksena oraz Carstena Jensena jako dyrektora sportowego) opłaciły się. Następnie klub miał pewne problemy z zastąpieniem czołowych graczy, którzy odeszli po zdobyciu tytułu. Na razie to wciąż nie nastąpiło na tyle, aby utrzymać tamten poziom. Aktualnie może się wydawać, że chcą postawić na graczy z akademii (teoretycznie zapowiadane w strategii ogłoszonej w 2019 roku), ale to może też być pewnego rodzaju konieczność, bo ruchów transferowych tego lata zbyt wiele nie było. 

Podsumowanie

Wydaje się, że Brøndby, po mistrzostwie zdobytym rok temu, niejako wróciło na swoje stare miejsce w hierarchii w Danii. Na dłuższą metę rywalizacja z København i Midtjylland może okazać się bardzo trudna. Gorzej, gdy nie będzie nawet tego trzeciego miejsca. W tym roku zabrakło niewiele, a stawka była taka, że ostatecznie Silkeborg zagra w fazie grupowej LE lub LKE, a Brøndby będzie musiało się przebijać przez trzy rundy eliminacji, aby mieć szanse chociaż na LKE.

Powtórzę to, co pisałem trzy lata temu – Brøndby to nie są mistrzowie eliminacji. Uczestniczą w nich regularnie, ale od dawna nic konkretnego w nich nie osiągnęli. Zazwyczaj nie dawali rady wyraźnym faworytom, ale nawet ze słabszymi miewali problemy. Jak w tym umiejscowić Pogoń? Raczej to nie byłby ten etap, gdzie Brøndby gładko odpada, a prędzej mogłoby to być Basel w III rundzie. To jednak nie znaczy, że jesteśmy bez szans. Może w tej chwili ciężko rzetelnie ocenić realną siłę Brøndby, ale te kilka kontuzji w zespole i brak transferów dają do myślenia. Wiadomo, że ocena po raptem jednym meczu o stawkę nie będzie idealna, ale możliwe, że na samym starcie sezonu nie są jeszcze w najwyższej formie.

Porównanie Brøndby z Osijekiem, z którym Pogoń grała rok temu, może nie jest najbardziej trafne. Ten dwumecz może być bardziej otwarty niż wtedy, ale położenie Pogoni jest trochę podobne. My za faworyta uważamy rywala, ale z boku to może się wydawać jednym z bardziej wyrównanych dwumeczów II rundy. Pogoń zebrała już doświadczenie w takiej rywalizacji rok temu, więc czas najwyższy z niego skorzystać.

W poprzedniej rundzie: KR

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *