Cracovia

Czy Cracovia może zacząć el. LE od II rundy?

Teoretycznie, po spadku Polski w rankingu krajowym, zdobywca Pucharu Polski nie powinien mieć szans na start od II rundy eliminacji LE. Istnieje jednak furtka, która dałaby mu takie przesunięcie.

Skąd wziął się problem?

W związku z przerwą w rozgrywkach, Liga Mistrzów i Liga Europy sezonu 2019/20 są kończone w sierpniu – już po tym, jak wylosowane i rozpoczęte zostaną pierwsze rundy sezonu 2020/21. Normalnie, zdobywca Pucharu Polski mógłby liczyć na przesunięcie do II rundy el. LE, gdyby zwolniło się w niej miejsce. Tak może się stać na kilka sposobów:

  • Zdobywca LM kwalifikuje się do Ligi Europy przez ligę (co najmniej do II rundy eliminacji),
  • Zdobywca LE jak wyżej,
  • Zdobywca LE kwalifikuje się do fazy grupowej LM (zwalnia się wtedy miejsce w ścieżce niemistrzowskiej eliminacji LM, z której spada mniej zespołów do III rundy el. LE),
  • Zdobywca LE kwalifikuje się do ścieżki niemistrzowskiej eliminacji LM (jak wyżej).
Przesunięcia a regulaminy

Gdy pojawiły się regulaminy na nowy sezon, potwierdziło się, że UEFA dopuszcza możliwość zmian w „access list” nowego sezonu, zanim jeszcze zakończy się poprzedni.

Napisałem wtedy, że wymaga to sytuacji, w której wszyscy uczestnicy trwającego sezonu zakwalifikują się do tej samej rundy poprzez ligę. Byłby to oczywiście warunek, gdyby UEFA chciała zatwierdzić zmianę całej „access list” i mieć potwierdzone wszystkie przesunięcia.

Istnieje jednak jeszcze jeden scenariusz, przy czym nie wiadomo, czy UEFA w ogóle bierze go pod uwagę. Mianowicie, w II rundzie el. LE może stworzyć się wolne miejsce, przesądzone jeszcze przed rozegraniem ćwierćfinałów LE obecnego sezonu. Wymagałoby to, aby wszyscy jego uczestnicy byli zakwalifikowani przynajmniej do II rundy el. LE, ścieżki niemistrzowskiej el. LM lub fazy grupowej LM (trzy ostatnie warianty wymienione u góry). Teoretycznie można by już wtedy przesunąć zespoły do II rundy el. LE (w tym zdobywcę PP), a pozostałych przesunięć dokonać później. Przydatny będzie tu fragment terminarza:

05-06.08. mecze 1/8 finału LE 2019/20
09.08. losowanie rundy wstępnej el. LE 2020/21
10.08. losowanie I rundy el. LE 2020/21
10-11.08. mecze 1/4 finału LE 2019/20

Wakatu potrzebujemy przed losowaniem rundy wstępnej, bo i ona byłaby dotknięta przesunięciami w takim przypadku. Jeżeli zostanie ona już rozlosowana, przesunięcia z niej nie będą mogły zostać dokonane.

Co się musi stać, aby wakat stworzył się przed 9 sierpnia?

Poniższa tabela przedstawia uczestników 1/8 finału LE. Dwie ostatnie kolumny pokazują, gdzie zakwalifikuje się dany klub.

Klub 1 Klub 2 Wynik 1. meczu 1/8 finału Sezon 2020/21 (klub 1) Sezon 2020/21 (klub 2)
Istanbul Basaksehir Kopenhaga 1:0 FG LM brak, Q1 LE lub Q2 LE
Olympiakos Wolverhampton 1:1 Q3 LM (m) brak, Q2 LE lub FG LE
Rangers Bayer Leverkusen 1:3 Q2 LE FG LE
Wolfsburg Szachtar 1:2 Q2 LE FG LM
Inter Mediolan Getafe   FG LM brak
Sevilla Roma   FG LM Q2 LE lub FG LE
Eintracht Frankfurt Basel 0:3 brak Q2 LE, Q3 LE lub Q2 LM (m)
LASK Manchester United 0:5 Q3 LE FG LE lub FG LM

Wnioski są następujące:

  1. Kopenhaga musi zakwalifikować się do II rundy el. LE (poprzez zajęcie drugiego miejsca w lidze) lub odpaść z Basaksehirem
  2. Wolverhampton musi zakwalifikować się minimum do II rundy el. LE i wyeliminować Olympiakos
  3. Inter musi wyeliminować Getafe
  4. Basel musi wyeliminować Eintracht i nie zdobyć mistrzostwa Szwajcarii
  5. UEFA musi powstały wakat przewidzieć lub zauważyć, a potem podjąć decyzję, co z tym zrobić.

Te 5 warunków musi być spełnione łącznie. Z praktycznego punktu widzenia, lepiej dla UEFA przesunąć zespoły jeszcze przed rozlosowaniem rundy wstępnej niż potem działać inaczej. Prawdopodobne jest, że wakat powstanie, ale może się to stać już po 10 sierpnia, wtedy trzeba będzie go uzupełniać w inny sposób. Jeśli jednak byłby on przesądzony już wcześniej, to dla integralności rozgrywek dokonanie przesunięć już wtedy, byłoby przyjaźniejsze. No i oczywiście korzystne dla naszego zespołu.

Czy to w ogóle realne?

Trzeba to traktować wyłącznie jako spekulacje. Takiej sytuacji do tej pory nie było i nie wiadomo, jak zachowa się UEFA. Nie należy się też specjalnie nastawiać na korzystny scenariusz. Do pierwszych losowań eliminacji LE zostały nieco ponad dwa tygodnie. Najpóźniej 9 sierpnia dowiemy się, jak taka ewentualna sytuacja zostanie rozstrzygnięta.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *