kiedy wracają ligi piłkarskie

Kiedy wracają ligi piłkarskie w Europie? (akt. 01.07.)

W tym sezonie jesteśmy świadkami wyjątkowej sytuacji. Zupełnie nowym elementem liczenia rozstawień na nowy sezon staje się sprawdzanie decyzji rządów państw europejskich. To głównie od nich zależy, czy, kiedy i w jakim trybie wrócą krajowe ligi piłkarskie.

Poniżej proste zestawienie, pomagające śledzić te okoliczności. W miarę możliwości podawane są informacje oficjalne lub wynikające z otwartego przekazu medialnego. Ze względu na specyfikę epidemii, żadnej z tych informacji nie należy traktować jako ostatecznej. Wszystko może się zmienić w każdej chwili, czy to na lepsze, czy gorsze.

Teoretycznie wszystkie szczegóły powinniśmy poznać w okolicach 25 maja. Tę datę wyznaczyła UEFA jako termin zgłoszenia przez krajowe federacje piłkarskie:

  • albo daty i formatu restartu rozgrywek,
  • albo uzasadnienia zakończenia rozgrywek i sposobu wyłonienia uczestników następnej edycji europejskich pucharów z ich federacji.

Więcej w dokumencie opublikowanym przez UEFA.

Aktualizacja 18.05.: posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA zostało przełożone z 27 maja na 17 czerwca. Prawdopodobnie dopiero wtedy poznamy dalsze losy europejskich rozgrywek w tym, jak i w przyszłym sezonie.

Aktualnie sytuacja z eliminacjami europejskich pucharów w nowym sezonie jest niejasna. Nie wiadomo przede wszystkim, czy w związku z napiętym terminarzem nie dojdzie do zmiany formatu. Oprócz tego należy rozstrzygnąć obecny sezon, co ma nastąpić w sierpniu. Prowadzenie dwóch sezonów równolegle (kończenie obecnego i zaczynanie nowego) raczej się nie uda, m.in. ze względu na miejsca zwalniane przez zdobywców LM i LE. Dopóki ta kwestia się nie rozstrzygnie, nie sposób zatwierdzić „access list” na sezon 2020/21, a przez to rozpocząć nowych eliminacji.

W każdym razie dopóki nie wiemy, jak będą wyglądały eliminacje, ciężko przewidywać rozstawienia na nowy sezon. Gdy tylko będzie coś wiadomo na ten temat, będzie można ruszyć z tabelami i aktualizacjami.

Zestawienie jest również dostępne w formie kalendarza na pasku bocznym (wyłącznie potwierdzone decyzje). Daty oznaczają terminy pierwszego meczu ligi lub krajowego pucharu po powrocie. Wzięte pod uwagę zostały rozgrywki krajowe w Europie, których rozstrzygnięcie ma wpływ na listę uczestników europejskich pucharów w sezonie 2020/21.

Planowane są aktualizacje wraz z postępem wydarzeń.

Wracają:

16.05. – Niemcy
23.05. – Armenia, Czechy, Węgry
26.05. – Polska
28.05. – Dania
29.05. – Austria
30.05. – Chorwacja, Czarnogóra, Izrael, Serbia (bez rundy finałowej), Ukraina
02.06. – Kosowo
03.06. – Albania
04.06. – Portugalia
05.06. – Bułgaria (runda finałowa skrócona z 10 do 5 meczów), Słowenia
06.06. – Grecja
11.06. – Hiszpania
12.06. – Turcja, Włochy
13.06. – Rumunia, Słowacja (runda finałowa skrócona z 10 do 5 meczów)
14.06. – Szwajcaria
17.06. – Anglia
19.06. – Rosja
20.06. – Estonia (puchar)
21.06. – Mołdawia (puchar)
25.06. – Szwecja (puchar)
05.07. – Andora (runda finałowa skrócona z 6 do 3 meczów)

Kończą:

Azerbejdżan, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Francja, Gibraltar, Holandia, Irlandia Północna, Liechtenstein, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, San Marino, Szkocja, Walia

Ligi rozstrzygnięte pod kątem pucharów 2020/21:

Białoruś, Norwegia, Kazachstan, Irlandia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Gruzja, Wyspy Owcze

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *