Po meczu Legii z Florą na razie skończyły się zwycięstwa, a po porażce Pogoni – także mecze bez przegranej.
Passa polskich klubów bez porażki od początku sezonu skończyła się na 11 meczach (7-4-0). Jednocześnie jest to wyrównanie rekordu meczów bez porażki licząc w dowolnym okresie. Niestety nie udało się go pobić przez porażkę Pogoni z Osijekiem.
Flora Tallinn – Legia Warszawa 0:1
- Mistrz Polski przeszedł II rundę eliminacji Ligi Mistrzów po raz pierwszy w obecnym systemie (od 2018 roku).
- Cztery zwycięstwa Legii z rzędu, w eliminacjach jej najlepszy wynik to 6 (komplet w sezonie 2015/16).
- Drugi gol Rafaela Lopesa w Legii w pucharach, trzeci łącznie z występami w Cracovii.
- Piąty z rzędu wygrany mecz z klubem estońskim, pierwszy mecz bez straty gola na wyjeździe z nimi od 1998 roku (Sadam Tallinn – Polonia Warszawa).
- Czesław Michniewicz ma 10 meczów w pucharach jako trener, bilans 5-0-5, bramki 11:11. W samej Legii jest to 6 meczów, 5-0-1, bramki 10:6.
Raków Częstochowa – Sūduva Mariampol 0:0, karne 4:3
- Awans Rakowa w pierwszym dwumeczu w historii występów w pucharach. W XXI wieku udało się to także Dyskobolii Grodzisk Wlkp. i GKS-owi Bełchatów (tym drugim też po rzutach karnych).
- Pierwszy konkurs rzutów karnych z udziałem polskiego klubu od dwumeczu Zagłębie Lubin – Partizan w sezonie 2016/17 (też 0:0, też 4:3 w karnych dla polskiego klubu). Nasz bilans w seriach rzutów karnych to teraz 12 awansów i 6 odpadnięć.
- Po raz pierwszy w Rakowie w pucharach zagrali Mateusz Wdowiak, Žarko Udovičić, Maciej Wilusz i Wiktor Długosz. Dla tego ostatniego był to w ogóle debiut w pucharach.
- Pierwszy mecz domowy polskiego klubu bez zwycięstwa i bez strzelonego gola przeciwko litewskiemu.
- Trzynastu zawodników, którzy zagrali w obu meczach z Sūduvą, mają najlepszy wynik pod względem liczby meczów dla Rakowa w pucharach. Wszyscy będą mogli poprawić ten wynik w kolejnym dwumeczu.
Śląsk Wrocław – Ararat Erywań 3:3
- Strata punktów w czwartym meczu sezonu, ale awans z drugim przeciwnikiem – w XXI wieku udało się to po meczach z Lokomotiwem Sofia (dwa razy po 0:0 i wygrane rzuty karne) oraz Club Brugge (1:0 i też 3:3 w rewanżu, choć na wyjeździe).
- 12 goli w dwumeczu – to nie jest najwięcej nawet w historii Śląska, ostatni wyższy wynik to 14 goli w dwumeczu z Hannoverem w sezonie 2013/14 (4:10).
- W pucharach zadebiutował Adrian Łyszczarz.
- Waldemar Sobota zaliczył swój 22. mecz w Śląsku w pucharach i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji klubowej. Jeżeli zagra w obu meczach z Hapoelem, zrówna się z rekordzistą, Januszem Sybisem.
24 – Janusz Sybis
22 – Waldemar Sobota
- Pierwszy gol Szymona Lewkota. Czwarty i piąty Róberta Picha (licząc same występy w Śląsku), który tym samym zrównał się z Waldemarem Sobotą i Marco Paixāo, jest z nimi ex aequo na 4. miejscu:
12 – Tadeusz Pawłowski
9 – Janusz Sybis
7 – Józef Kwiatkowski
5 – Waldemar Sobota, Marco Paixão, Róbert Pich
NK Osijek – Pogoń Szczecin 1:0
- Pogoń nadal nie wygrała meczu ani nie wyeliminowała żadnego rywala w pucharach.
- Debiut w pucharach Marcela Wędrychowskiego, pierwszy mecz Pawła Stolarskiego w Pogoni w rozgrywkach UEFA (grał w nich także w Legii).
- Po raz pierwszy Pogoń nie była w stanie strzelić gola w dwumeczu pucharowym.
- Aż 14 zawodników zrównało się z tymi, którzy w poprzednich latach rozegrali po dwa mecze dla Pogoni w pucharach. Oni wszyscy zajmują 8. miejsce ex aequo w historii klubu, a Kosta Runjaić ex aequo pierwsze z innymi trenerami (też po dwa mecze).
- Polskie kluby pozostają bez zwycięstwa w Chorwacji, po raz drugi kończą dwumecz z klubem z tego kraju bez strzelonego gola (wcześniej Legia z Hajdukiem).
Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Legia, Śląsk, Raków, Pogoń
Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco: EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy, EC4 – Liga Konferencji Europy
Jak oceniacie zmianę UEFA odnośnie bramek strzelonych na wyjeździe? Ja mam negatywne odczucia. Wydaje mi się, że zwiększyło to rolę rewanżu na swoim boisku bo częściej są teraz dogrywki.
Jakoś nie mogę ogarnąć od czego zależy kto ma rewanż u siebie? To zawsze jest uczciwe losowanie?
Szczerze, to jest moim zdaniem kolejny ukłon w stronę mocniejszych, bo różnica bramek na wyjeździe juz nie wygrasz, a przecież często było tak, że klubowi teoretycznie slabszemu wyszedł jeden mecz i mogł ustawić się na obronę rezultatu nawet remisowego. Teraz już to nie ma zastosowania.
Być moze jest to bardziej sprawiedliwe rozwiązanie, tylko pytanie czy dogrywka grana na stadionie gospodarza jest sprawiedliwa? Takich rzeczy się nie przeszkoczy.
W ogole to grzebanie przy piłce nożnej w ostatnim czasie mi sie nue podoba. A to przepisy na boisku, a to przepisy przy awansach itd...
Super podsumowanie i ciekawe dane. Dodam ciekawostkę, że na chwile obecną Polska zajmuje 1 miejsce pod względem zdobytych punktów w tym sezonie. Zapewne je stracimy po kolejnej rundzie. Szkoda remisów Śląska i Rakowa.
Super jest ta strona serio!! jeśli 0,5 punktu w fazie grupowej jest i punkty za 1 i 2 miejsce to legia moze ich natrzaskać a i Śląsk nas może trochę zaskoczyć
Mógłbyś rozwinąć myśl?
Domyślam się o co chodzi w pierwszej części wypowiedzi:
W fazie grupowej za zwycięstwo otrzymuje się 2 punkty, podczas gdy w eliminacjach 1.
Wystawiamy 4 kraje, więc w fazie grupowej zwycięstwo daje 0.5 pkt, podczas gdy w eliminacjach 0.25.
Także "0.5 punktu w fazie grupowej jest" rzeczywiście.
Do czego się dalej odnosisz - u mnie, że tak powiem, nie klikło.
Poproszę o rozwinięcie.
Zapewne Adrianowi chodziło o dodatkowe punkty za zajęcie pierwszych dwóch miejsc w grupie.