Po długim czasie w końcu udało się spełnić część próśb dotyczących rankingu krajowego i klubowego prezentowanych na tej stronie. Poniżej opis zmian i prosta instrukcja korzystania.
Nie trzeba mi przypominać co pół roku, że trzeba coś zrobić. Głównie dlatego, że właśnie tyle czasu minęło od próśb o zmiany na stronie do momentu, w którym zostały wprowadzone w życie.
Właściwie poświęciłem na to część przerwy zimowej, a całość da się pewnie zamknąć w kilku dniach. Wcześniej regularnie pojawiały się różne prośby o zmiany. Czytam komentarze i wydaje mi się, że dwa większe postulaty udało się spełnić. Przy okazji wprowadziłem kilka innych nowości, o które nikt nie prosił, ale mogą się przydać.
Skutek uboczny – zmiana adresu
Obecnie rankingi znajdują się pod nowymi adresami: krajowy oraz klubowy. Dawna podstrona z oboma rankingami jednak wciąż funkcjonuje i też będzie aktualizowana. W przypadku gdyby na którejś z nowych wystąpił błąd, powinno nastąpić przekierowanie do starej strony.
Kluby z danego kraju i rozgrywki, w których uczestniczą
Jednym z dość dawnych zapytań była rozpiska klubów z podziałem na rozgrywki dostępna z poziomu rankingu krajowego. W dodatku tabela miała być interaktywna, a więc te informacje miały pojawiać się po kliknięciu. Teraz jest taka możliwość. W kolumnie „Kluby” można kliknąć strzałkę, co rozwija listę zespołów i rozgrywek.
Dokładną rozpiskę klubów i ich wkład punktowy w aktualny współczynnik ich krajów cały czas można zobaczyć tutaj.
Wybór liczby sezonów w rankingu krajowym
Wiele osób interesuje się rankingami innymi niż tym aktualnym pięcioletnim. Zależy im nie tylko na cofaniu się, ale i sprawdzaniu przyszłych okresów.
W rankingu krajowym można teraz sprawdzać wybrany przez siebie okres i nie musi on wynosić 5 lat. Może to być równie dobrze 1, 3 lub nawet 10 sezonów. Górnym ograniczeniem jest 15.
Zatem w celu sprawdzenia przyszłych okresów wystarczy odciąć odpowiednią liczbę sezonów poprzez wybór odpowiedniego sezonu początkowego, na przykład startując od 2020/21.
W ciągu lat niektóre kraje znikały z mapy, a przez to i z piłki nożnej oraz z rankingów. Powstawały w ich miejsce inne, ale nie wszystkie przejmowały historię rankingową. Dlatego przy wyświetleniu okresu na przełomie lat 80. i 90. może być to widoczne:
- Niemcy przejęły punkty RFN, a punkty NRD przestały obowiązywać po sezonie 1991/92,
- Rosja przejęła punkty po ZSRR, ale tylko zdobyte przez kluby rosyjskie. Dlatego w niektórych niestandardowych okresach mogą występować oba te kraje,
- Jugosławia nie grała w latach 1992/93-1994/95, a nowy kraj, który zaczął grę w sezonie 1995/96, nie przejął jej punktów. Mimo przekształceń i zmian nazw widnieje za cały ten okres pod obecną nazwą (Serbia).
- Czechy i Słowacja nie przejęły punktów Czechosłowacji, zaczęły swoją historię punktową od zera.
W rankingu klubowym nie ma możliwości wyboru okresu o niestandardowej długości (innej niż 5 lat). Wynika to ze zmian w liczeniu tego rankingu, w tym w uwzględnianiu części rankingu krajowego (w różnych latach było to 50%, 33%, 20% lub ta ostatnia wartość tylko jako minimum). Można za to oczywiście wybrać dowolny okres pięcioletni.
Dodatkowe zmiany
Dotyczą one wyłącznie bieżących rankingów. Podstawowym powodem jest różna liczba kolumn, która może się wyświetlać w rankingu krajowym.
Sortowanie
Wszystkie kolumny, w tym tę z liczbą klubów, można sortować po kliknięciu w nagłówek. Można więc wyświetlić jeden sezon poprzez wybór z listy albo zobaczyć go poprzez sortowanie. Warto przypomnieć, że ranking roczny obecnie również ma znaczenie, ponieważ dwa najlepsze kraje w danym sezonie otrzymają po jednym dodatkowym miejscu w fazie ligowej Ligi Mistrzów.
Wyszukiwanie
Pole wyszukiwania obejmuje wszystkie kolumny. Poza widocznymi danymi są dodatkowe możliwości:
- W rankingu krajowym można wyfiltrować kraj poprzez nazwę klubu lub pokazać kraje, których kluby uczestniczą w danych rozgrywkach (wpisując na przykład „Liga Mistrzów”),
- W rankingu klubowym wyszukiwanie poprzez rozgrywki również jest możliwe. W ten sposób można pokazać wszystkie kluby pozostające w grze w danych rozgrywkach,
- Mimo że Liga Konferencji Europy zmieni nazwę na Ligę Konferencji od sezonu 2024/25, zapisana jest w ten sposób już teraz, ponieważ wyszukiwanie nie koliduje wtedy z Ligą Europy,
- Nie trzeba wpisywać całej frazy, w związku z czym możliwe jest wyświetlenie wszystkich klubów będących w grze (lub ich krajów), do czego wystarczy wpisać „liga”,
- Dodatkowo kluby w rankingu klubowym są oznaczone kolorami na podstawie rozgrywek, w których grają – niebieski dla uczestników Ligi Mistrzów, pomarańczowy w Lidze Europy i zielony w Lidze Konferencji.
Podsumowanie
Prezentacja rankingów na tej stronie ewoluuje bardzo powoli. W tym roku przypada 15 lat od jej powstania i przez ten czas dużo się zmieniło, ale to akurat w niewielkim stopniu. To jednak nie musi być koniec, cały czas można też podsyłać kolejne propozycje. Jeżeli tylko będę potrafił je wprowadzić, to kolejne zmiany nie są wykluczone. Dużo zależy też od tego, jak ostatecznie będą wyglądać zasady od sezonu 2024/25.
Aktualizacja przed sezonem 2024/25
Od czerwca 2024 dostępne jest przełączanie się pomiędzy dotychczas zdobytymi punktami a punktami z uwzględnieniem tych, które są zagwarantowane w przyszłości. Ponadto, aby wyszukiwanie nie mieszało się ze sobą, powstały oddzielne pola wyszukiwania dla krajów, klubów i rozgrywek.
Portugalia za ten sezon ma 8,166 czy 8,500 pkt?
Brawo i wielkie dzięki dla Autora!!
Czapki z głów przed autorem. Pracowity człowiek! Brawo!
Szkoda ze mistrz Polski zaczyna od drugiej rundy.
Gdyby zaczynał od pierwszej, to moglibyśmy na początku być na 1 miejscu w rankingu, jakbyśmy odpalili tylko obecny sezon :D
JESLI mistrz Polski wygralby swoj pierwszy mecz.
Będzie jakiś artykuł przed meczem Molde-legia?
Zapraszam: https://rankinguefa.pl/molde-fk-trudny-powrot-do-gry/
Ekstra super zmiany. Bardzo ułatwia wyszukiwanie. Świetna robota. Dziękujemy!
Super robota
dzięki
szczególnie to kolory, pokazujące kto jeszcze gra i gdzie, będą bardzo przydatne
szczególnie w początkowych fazach eliminacji gdzie drużyn jest bardzo dużo i nie od razu człowiek pamięta czy zero rankingowe wynika z faktu że drużyna jest cały czas w grze, czy z braku grania w danym roku w pucharach w ogóle
Świetne udoskonalenie, tym bardziej że większość z nas patrzy już na ranking krajowy za lata 21-25 a nie bieżący 20-24. Punkt wyjściowy na początek nowego sezonu to pewnie 18 miejsce (trochę wątpię że Legia obroni się przed dwoma greckimi klubami)
W obecnej rundzie Legia rywalizuje tylko z Olympiakosem. Jesli wojskowi awansuja, a Grecy odpadna (co przy okazji oznaczac bedzie powiekszenie tej przewagi), to w kolejnej bedzie rywalizowac tylko z PAOK.
Do Pireusu przyjezdza Ferencvárosi, ktory byl nawet bliski wygrania swojej grupy z Fiorentina i Genkiem, a nie przegral w niej ani jednego meczu.
Po drugie, przypominam, ze greckie punkty sa dzielone przez 5. Czyli wygrana Legii to 0.5 do rankingu, a wygrana greckiej druzyny to 0.4 do rankingu.
Oczywiscie Legia sprzedala zima dwoch zawodnikow z podstawowego skladu, a w Chorzowie nie zachwycila. To taka boska druzyna - jedynie Pan Bog wie, co zagraja.
Jeśli Legia awansuje, a Grecy odpadną to niekoniecznie będzie to oznaczać powiększenie tej przewagi. Patronusie rozważ scenariusz czterech remisów w tych dwóch dwumeczach
Jednak masz rację przez fakt dzielenia punktów przez 5, a nie przez 4. Nie wziąłem tego pod uwagę ;)