lista uczestników

Nowy sezon, nowi uczestnicy europejskich pucharów

Znani są już wszyscy uczestnicy europejskich pucharów w sezonie 2018/19. Jedyne zmiany, jakie mogą nastąpić na liście, to te związane ze sprawami pozasportowymi, jak licencje czy zakazy gry w pucharach. Jeżeli coś takiego nastąpi, pojawią się odpowiednie aktualizacje. Póki co, obok schematu rozstawień dodane zostały ranking krajowy i klubowy przed nowym sezonem. W klubowym, jak co roku, zmienił się nieco skład: kilka klubów z niego ubyło, a kilka przybyło. Oto przegląd tych zmian, z wyjaśnieniem poszczególnych kategorii:

wypadają – kluby, które ostatni raz grały w pucharach w sezonie 2013/14, a teraz nie awansowały do nich i przynajmniej na rok znikają z rankingu klubowego,

uratowali się – kluby, które ostatni raz grały w pucharach w sezonie 2013/14, ale teraz awansowały do nich i wciąż są notowane w rankingu,

powracający – kluby, które wracają do europejskich pucharów po ponad 5-letniej przerwie,

debiutanci – kluby, które po raz pierwszy w swojej historii wystąpią w europejskich pucharach.

Wypadają (24): Swansea, Wigan (Anglia), Udinese (Włochy), Stuttgart (Niemcy), Anży, Kubań (Rosja), Pacos de Ferreira (Portugalia), Metalurg Donieck (Ukraina), Pasching (Austria), Xanthi (Grecja), FK Mińsk (Białoruś), Gefle (Szwecja), Chazar (Azerbejdżan), Hapoel Ramat Gan (Izrael), Hodd (Norwegia), Senica (Słowacja), Teteks (Macedonia), Drogheda United (Irlandia), Inter Turku, TPS Turku (Finlandia), IBV (Islandia), Metalurgs Lipawa (Łotwa), Prestatyn Town (Walia), EB/Streymur (Wyspy Owcze).

Uratowali się (6): Betis (Hiszpania), Eintracht Frankfurt (Niemcy), Sankt Gallen (Szwajcaria), Nordsjaelland (Dania), Anorthosis (Cypr), Trans Narva (Estonia).

Powracający (20): Burnley (Anglia), Rennes (Francja), Mariupol (Ukraina), LASK (Austria), Sigma (Czechy), Hapoel Hajfa (Izrael), Górnik (Polska), Djurgarden (Szwecja), Radnicki, Spartak Subotica (Serbia), Toboł (Kazachstan), Lillestrom (Norwegia), Dunajska Streda (Słowacja), Ujpest (Węgry), KuPS, Ilves (Finlandia), Gzira (Malta), Racing Union (Luksemburg), Cefn Druids (Walia), Tre Fiori (San Marino).

Powyższa lista nowych przedstawiona według daty, od której czekali na powrót, czyli od roku ostatniego meczu w pucharach: Burnley (1967), Gzira (1973), Radnicki (1983), Ilves (1991), Dunajska Streda (1993), Górnik (1994), LASK, Hapoel Hajfa (1999), Mariupol (2004), Djurgarden, Lillestrom, Racing Union (2008), Sigma, Ujpest (2009), Spartak Subotica (2010), Rennes, Toboł, Tre Fiori (2011), KuPS, Cefn Druids (2012).

Debiutanci (10): Ufa (Rosja), Akhisarspor (Turcja), Sarpsborg 08 (Norwegia), Petrocub (Mołdawia), Luftetari (Albania), Shkupi (Macedonia), Riga FC (Łotwa), Stumbras (Litwa), Grbalj (Czarnogóra), Engordany (Andora), Drita (Kosowo).

Kwestie powrotów bądź debiutów niektórych klubów mogą być kontrowersyjne. FK Mariupol to nowa nazwa klubu występującego kiedyś jako Illicziwec (dekomunizacja nazw na Ukrainie). Keslę z Azerbejdżanu potraktowałem jako Inter Baku (również zmiana nazwy). W rankingu ma przypisane punkty Interu (łączny współczynnik i tak wyszedłby tyle samo, ale Kesla ma uwzględnione w ten sposób punkty z sezonów 2014/15, 2015/16 i 2017/18). Zobaczymy, jak potraktuje to UEFA. W 2008 roku liczyła Lechowi punkty zdobyte przez Amicę w sezonie 2004/05, tutaj może to wyglądać podobnie.

Sarpsborg 08 i Rigę potraktowałem jako zupełnie nowe kluby, niepowiązane z dawnym Sarpsborgiem i FK Ryga. Nowy Sarpsborg 08 powstał w 2008 roku, a stary Sarpsborg FK występuje obecnie w 4. divisjon (piątej lidze norweskiej). Riga FC powstała w 2014 roku, podczas gdy FK Ryga nie istnieje od 2008 roku.

Co ciekawe, tylko jeden z powracających lub debiutantów zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów. Będzie to mistrz Kosowa, Drita Gnjilane. Ponadto Akhisarspor oraz Rennes zagrają bezpośrednio w fazie grupowej Ligi Europy. Pozostali wystąpią w eliminacjach LE.

Przy 24 wypadających i łącznie 30 nowych klubach w rankingu, cała klasyfikacja liczy obecnie 448 zespołów. Mimo dojścia klubów z Kosowa czy Gibraltaru w ostatnich latach, nie jest to najwyższa liczba, ranking liczył ponad 450 klubów od 2013 do 2016 roku.

Na koniec zapraszam jeszcze do aktualizacji rozstawień, gdzie poprawiłem kilka błędów z wczoraj. Jak lubi zastrzegać UEFA, całość jest jeszcze subject to change, a więc może ulec zmianom.

AKTUALIZACJA: Dość dawno, bo 31 maja, pojawiła się informacja o nieprzyznaniu licencji klubom Grbalj i Zeta (Czarnogóra). W eliminacjach LE wystąpi więc Rudar Pljevlja, a debiutantów w pucharach będzie nie 11, a 10.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *