europejskie puchary statystyki

Bez porażek, za to z wieloma golami w dwumeczach

Raków w fazie grupowej, a pozostałe polskie zespoły ze zwycięstwami i z dużą liczbą bramek w pucharowych dwumeczach. Łącznie padło ich 35.

Polskie kluby nie przegrały żadnego z 10 meczów od początku sezonu. Rekord z sezonu 2021/22 wynosi 11 pierwszych spotkań bez porażki. Komplet klubów w III rundzie mamy po raz pierwszy od sezonu 2012/13.

Qarabağ FK – Raków Częstochowa 1:1
  • Po raz pierwszy polski klub wyeliminował Qarabağ, po raz pierwszy nie przegrał też meczu wyjazdowego, choć tym razem odbywał się on na innym stadionie niż poprzednie. Obecny bilans przeciwko temu zespołowi to 2-2-4, bramki 11:19.
  • Raków powtórzył wyczyn Legii i awansował do fazy grupowej po przejściu dwóch rywali w ścieżce mistrzowskiej eliminacji LM. Legia zrobiła to w sezonie 2021/22 (wyeliminowała Bodø/Glimt i Florę).
  • Częstochowianie strzelali co najmniej jednego gola w każdym meczu pucharowym w tym sezonie. Z Qarabağem, tak jak ze Slavią, tracili gole w obu spotkaniach. Siedem goli w dwumeczu to najwyższy wynik w historii klubu, do tej pory sześć z Astaną w poprzednim sezonie.
  • Fran Tudor wciąż nie opuścił ani jednego meczu pucharowego Rakowa, a w dodatku strzelił gola na wagę awansu. Do czołówki występów (po 10) weszli Marcin Cebula i Władysław Koczerhin.
  • Raków będzie szóstym polskim klubem w fazie grupowej europejskich pucharów. Poprzednim polskim klubem w tej fazie, innym niż Legia i Lech, była Wisła Kraków w Lidze Europy w sezonie 2011/12.
  • Odpadnięcia Qarabağu z nierozstawionymi przeciwnikami w pucharach:
    • 2018/19 Q3 LM BATE 0:1, 1:1 (oba kluby miały identyczny współczynnik),
    • 2020/21 Q3 LM Molde 0:0, karne 5:6 na neutralnym terenie na Cyprze,
    • 2023/24 Q2 LM Raków 2:3, 1:1.
Žalgiris Kowno – Lech Poznań 1:2
  • Lech wygrał trzy wyjazdowe mecze z rzędu w pucharach. Po raz pierwszy wygrał na Litwie. Łącznie na wyjazdach ma serię sześciu meczów bez porażki. Bez podziału na miejsce rozgrywania meczu są to trzy zwycięstwa z rzędu.
  • Trwa seria bez odpadnięcia Lecha na etapie II rundy eliminacji. Odpadał już w pierwszej (rok temu z Qarabağem), wielokrotnie w trzeciej i raz w czwartej. Ostatnie odpadnięcie w II rundzie było jeszcze w czasach Pucharu UEFA, sezon 2004/05 z Achmatem (wówczas Terekiem, 0:1, 0:1).
  • Lech zarówno strzelał, jak i tracił gole w ostatnich czterech meczach pucharowych. Liczba kolejnych meczów ze strzelonym golem wynosi siedem.
  • Z ćwierćfinalistów LKE z poprzedniego sezonu tylko czterech pozostaje w grze w obecnych rozgrywkach. Oprócz Lecha są to Gent, AZ i Fiorentina, z czego dwa ostatnie kluby startują później. West Ham jako zwycięzca gra w fazie grupowej LE, Basel odpadł w II rundzie z Tobołem, a Nice i Anderlecht w ogóle nie awansowały do europejskich pucharów. Fiorentina jest w nich tylko dzięki wykluczeniu Juventusu.
  • Bartosz Mrozek zadebiutował w europejskich pucharach. Miha Blažić zagrał w nich po raz 60., a Nika Kwekweskiri po raz 50.
  • Piąty gol Filipa Marchwińskiego w pucharach, co daje mu dziewiąte miejsce w historii klubu. To samo miejsce zajmuje pod względem liczby występów. Pierwsze pucharowe trafienie w Lechu zaliczył Adriel Ba Loua (wcześniej dwa w Viktorii Pilzno).
Pogoń Szczecin – Linfield FC 3:2
  • 12 goli w dwumeczu Pogoni – poprzednio taki wynik z polskich klubów zaliczył Śląsk z Araratem w eliminacjach LKE 2021/22 (4:2 i 3:3), a wyższy ten sam klub z Hannoverem w eliminacjach LE 2013/14, 14 (3:5 i 1:5). Licząc dwumecze w fazie grupowej, ostatni raz więcej goli było w starciach Legii z BVB – 18 (0:6 i 4:8) w Lidze Mistrzów 2016/17.
  • Pogoń, tak jak Legia, po raz pierwszy awansowała do III rundy eliminacji LKE. W przypadku Pogoni jest to też pierwszy awans do III rundy w ogóle.
  • Te dwa kluby łączy też to, że awansowały mimo straty czterech goli w dwumeczu. Tu ponownie można cofnąć się do Śląska, który przeszedł Ararat mimo straty pięciu bramek.
  • Dante Stipica i Benedikt Zech nie zagrali z powodu kontuzji, a Sebastian Kowalczyk odszedł z klubu. W tej sytuacji tylko Luka Zahovič wziął udział we wszystkich ośmiu meczach Pogoni w pucharach od jej powrotu w 2021 roku. W czołówce jest także Kamil Grosicki z sześcioma występami.
  • Bartosz Klebaniuk i Adrian Przyborek zadebiutowali w europejskich pucharach.
  • Pierwszy pucharowy gol Linusa Wahlqvista, trzeci Efthymisa Koulourisa, z czego drugi dla Pogoni, a siódmy Wahana Biczachczjana, z czego pierwszy dla Pogoni.
Legia Warszawa – Ordabasy Szymkent 3:2
  • Legia przedłużyła swoją serię awansów w pierwszych dwumeczach sezonu. Nie odpadła z pierwszym przeciwnikiem w żadnym z ostatnich 15 pucharowych sezonów. Ostatni raz miało to miejsce z FC Zürich (0:1, 1:4) w sezonie 2004/05.
  • Passa meczów Legii bez zwycięstwa w pucharach zakończyła się na pięciu.
  • Legia straciła co najmniej jednego gola w każdym z ostatnich sześciu pucharowych meczów, w pięciu z nich co najmniej dwa. Łącznie grało w nich trzech bramkarzy: Cezary Miszta, Artur Boruc i Kacper Tobiasz.
  • Patryk Sokołowski zagrał w Legii w pucharach po raz pierwszy (wcześniej sześć występów dla Piasta). Dla Artura Jędrzejczyka był to mecz numer 48 w Legii w pucharach, co daje samodzielnie piąte miejsce w historii klubu.
  • Pierwszy gol Yuriego Ribeiro w pucharach, drugi Pawła Wszołka (oba w Legii) i czwarty Tomáša Pekharta (wszystkie w Legii). Był już mecz, w którym i Wszołek, i Pekhart strzelili po golu w pucharowym meczu, a było to z Dritą (2:0) w sezonie 2020/21.
  • Pierwsze pucharowe zwycięstwo i awans trenera Kosty Runjaicia.

Informacje i niektóre statystyki na temat klubu znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Raków, Legia, Lech, Pogoń

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

4 komentarze

  1. a czemu w schemacie dla LE (faza niemistrzowska) zalozenie, ze Slavia i Olympiakos spadaja do Q4 LKE, a Dnipro i Genk idą do Q4 LE. Przeciez Slavia i Olympiakos mają wyższe współczynniki?

  2. Janku, wielki szacunek za stosowanie polskiej transliteracji nazwisk. Bardzo estetycznie i naturalnie to wygląda :)

  3. Z początku wydawało się że to rozstawienie Lecha jest bardzo mało realne ale w ostateczności było blisko. Trzeba liczyć na szczęście w losowaniu tylko czy Lech nie wyczerpał limitu szczęścia w zeszłym sezonie?;) Oby nie.

  4. Wygląda na to że w poniedziałek podczas losowania wyjaśni się jakie będą realne szanse na awans do FG Lecha i Legii. Przy podwójnie szcześliwym losowaniu może być szansa na historyczne 3 drużyny w grupie. Realnie mam nadzieje, że chociaż jeden z tych zespołów nie wyciągnie rywala z najwyżej półki. Strasznie szkoda tego rozstawienia Lecha, było bardzo blisko. Tak trzeba by było trzymać kciuki tylko za losowanie Legii :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *