europejskie puchary statystyki

Statystyki: przerwanych sporo serii Legii, zmiany w czołówkach rekordzistów

Ładnie wyglądały niektóre statystyki Legii w eliminacjach, ale po meczu z Trnawą mocno się one popsuły. W pewnym sensie historyczny wynik osiąga Jagiellonia, Lech wciąż nie wygrywa na wyjazdach, a w Górniku powoli do czołówki klubu dobija… Marcin Brosz. Zapraszam na statystyki z II rundy eliminacji.

Legia Warszawa – Spartak Trnawa 0:2
  • ta porażka przerwała sporo serii Legii. m.in. mecze bez porażki u siebie (do tej pory 7), bez straconego gola (289 minut), bez porażki u siebie w eliminacjach (23), u siebie z zespołem nierozstawionym (19), a także ze strzelonym golem u siebie (4)
  • Legia dwa razy przegrywała u siebie 0:2 w pucharach, ale to było w fazie grupowej (Trabzonspor i Napoli). W eliminacjach zdarzyło jej się to po raz pierwszy. Żaden polski klub nie odrobił takiej straty w rewanżu na wyjeździe, jedynie Wisła Kraków po dogrywce wyeliminowała Iraklis po porażce 0:1 u siebie
  • w pucharach zadebiutował Chris Philipps
  • w czołówce występów nadal znajduje się Miroslav Radović – 54 mecze. Iñaki Astiz rozegrał 25. mecz w Legii w pucharach, to najwyższy wynik z obecnej kadry oprócz Radovicia, rekordzisty Kucharczyka i Michała Pazdana (też 25).
Jagiellonia Białystok – Rio Ave 1:0
  • w pucharach zadebiutowali Kwiecień i Klimala, a pierwsze mecze w Jagiellonii rozegrali Mitrović i Machaj (również pierwszy gol w pucharach)
  • czwarty mecz z co najmniej jednym strzelonym golem
  • debiut i pierwszy gol w pucharach João Amarala (poprzednia taka sytuacja w Lechu – Mario Šitum z Pelisterem rok temu)
  • Łukasz Trałka jest już samodzielnie na 2. miejscu pod względem występów w Lechu w pucharach. Na 4. miejscu, ex aequo z Jakubem Wilkiem, jest natomiast Jasmin Burić

Liczba meczów:

36 – Manuel Arboleda
31 – Łukasz Trałka
30 – Semir Štilić
27 – Jasmin Burić, Jakub Wilk

Górnik Zabrze – AS Trenčín 0:1
  • przerwana „seria” trzech meczów bez porażki u siebie (poprzednia z HSV 0:1 w 1991 roku)
  • koniec serii meczów ze strzelonym golem z rzędu (6)
  • Marcin Brosz prowadził Górnika w pucharach po raz trzeci. Wraz z Ferencem Farsangiem znajduje się już na 10. miejscu pod względem meczów jako trener tego klubu w Europie. Po rewanżu z Trencinem awansuje na 7. miejsce, ex aequo z Władysławem Giergielem, Janem Kowalskim i Edwardem Lorensem
  • po tym meczu Górnik ma za sobą 36 domowych spotkań u siebie w pucharach – po 18 w Zabrzu i w Chorzowie (nie mam tutaj pewności, niektóre źródła mówią różnie i te liczby mogą być inne)
  • frekwencja z tego meczu (12 859) zawiera te same cyfry, co ta przeciwko Zarii, tylko w innej kolejności (19 528)

Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonych do tego podstronach: Legia, Jagiellonia, Lech, Górnik

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco: