europejskie puchary statystyki

Napoli i Mertens ponownie nie mieli litości dla Legii

Napoli kolejny raz okazało się za mocne dla Legii. Te wyniki nawiązują nie tylko do rywalizacji tych klubów w 2015 roku, ale w pewnych aspektach także do meczów z Borussią Dortmund w 2016.

Legia Warszawa – SSC Napoli 1:4
  • Czwarty mecz Legii z Napoli i czwarta porażka. Łączny bilans bramek to 3:14. W rywalizacji europejskiej tylko z Borussią Dortmund straciła tyle samo goli, ale w dwóch meczach.
  • Pod względem wysokości przegranej u siebie – trzybramkowa była też z Qarabagem (0:3 w sezonie 2020/21), a co najmniej cztery stracone gole u siebie to znów BVB (0:6).
  • Porażka z BVB w sezonie 2016/17 była zresztą poprzednią porażką Legii u siebie w fazie zasadniczej pucharów. Licząc zaś samą Ligę Europy, poprzednia domowa porażka w fazie zasadniczej to 0:2 z Napoli w 2015 roku.
  • Również wtedy gola strzelił Dries Mertens. Jego łączny wynik przeciwko Legii to 6 goli w 6 meczach. Przy Łazienkowskiej strzelił trzy, z czego dwa z rzutów karnych.
  • Piotr Zieliński strzelił gola Legii – poprzedni polski piłkarz w pucharach, który tego dokonał, to Arkadiusz Milik (Legia – Ajax 0:3 w sezonie 2014/15). Licząc wszystkie polskie kluby, poprzedni taki gol to Kamil Wilczek (FC København – Piast Gliwice 3:0 w sezonie 2020/21).
  • Dwie porażki pucharowe Legii z rzędu – poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w Lidze Mistrzów w sezonie 2016/17 (wtedy łącznie były to nawet trzy porażki – 0:6 z BVB, 0:2 ze Sportingiem i 1:5 z Realem). Dwumecz z BVB był poprzednim, w którym Legia przegrała oba spotkania z jednym zespołem.
  • Dwa rzuty karne w pucharowym meczu Legii poprzedni raz miały miejsce w meczu z Metalistem Charków (1:0 dla Legii, sezon 2014/15), wtedy po jednym dla obu zespołów, oba niewykorzystane. Legia nie miała jeszcze przeciwko sobie dwóch rzutów karnych w jednym meczu UEFA.
  • Belgijscy sędziowie prowadzili łącznie 9 meczów Legii w pucharach. Lawrence Visser jako jedyny zrobił to po raz drugi (pierwszy – na wyjeździe z KuPS w sezonie 2019/20). Ostatnie 6 meczów Legii prowadzonych przez belgijskich sędziów to 6 rzutów karnych (Napoli – 2, Szachtar, Botosani, KuPS, Omonia – po 1, Linfield – 0). Z tych sześciu karnych dwa były dla Legii, cztery dla przeciwników. Jeden nie został wykorzystany (przez Sandro Kulenovicia w meczu z KuPS).
  • Yuri Ribeiro zagrał swój pierwszy mecz w Legii w pucharach. Wcześniej miał na koncie dwa występy w Benfice w fazie pucharowej LE w sezonie 2018/19, w fazie grupowej zadebiutował dopiero dzisiaj.
  • Mahir Emreli strzelił swojego 7. gola dla Legii w pucharach. Licząc wynik strzelecki w jednym sezonie w Legii, jest to wyrównanie wyniku Miroslava Radovicia w sezonie 2011/12. Licząc strzelców wszystkich polskich klubów w jednym sezonie, lepsi byli: Maciej Żurawski (10), Włodzimierz Lubański, Tomasz Kulawik, Mikael Ishak (po 8).
  • Marek Gołębiewski zaliczył swój pierwszy mecz w pucharach. W trakcie poprzednich dwóch udziałów w fazie grupowej Legia również zmieniała trenera. W sezonie 2015/16 w pierwszych dwóch kolejkach LE zespół prowadził Henning Berg, a w pozostałych Stanisław Czerczesow. Rok później fazę grupową LM zainaugurował Besnik Hasi, a już od drugiej kolejki trenerem Legii był Jacek Magiera.
  • To oznacza też, że Legię w każdym z czterech meczów z Napoli prowadził inny trener – Henning Berg (0:2), Stanisław Czerczesow (2:5), Czesław Michniewicz (0:3) i Marek Gołębiewski (1:4).
  • Czesław Michniewicz zakończył swoją pracę w Legii na 13 meczach w europejskich pucharach, na co złożyły się 2 mecze w poprzednim sezonie i 11 w bieżącym. W jednym sezonie więcej meczów w Legii zaliczyli tylko Henning Berg (14 – 2014/15), Jan Urban (13 – 2013/14) i Maciej Skorża (12 – 2011/12). 11 meczów w pucharach to najwięcej, jeśli chodzi o niedokończony sezon w roli trenera Legii.

26 – Jan Urban
22 – Henning Berg
14 – Dragomir Okuka, Edmund Zientara
13 – Jacek Magiera, Czesław Michniewicz

Informacje i niektóre statystyki na temat klubów znajdują się również na przeznaczonej do tego podstronie: Legia

Statystyki nie obejmują Pucharu Intertoto. Statystyki danych rozgrywek sumowane są następująco:

EC1 – Puchar Mistrzów + Liga Mistrzów
EC2 – Puchar Zdobywców Pucharów
EC3 – Puchar Miast Targowych + Puchar UEFA + Liga Europy
EC4 – Liga Konferencji Europy

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *